Vysaďte si na zahradu jeřáb moravský sladkoplodý a sklízejte zdravé plody plné vitaminu C

Jeřáby patří mezi velmi krásné stromy, které dokážou na jaře zdobit něžným květenstvím, které se postupně proměňuje v zářivě červené plody, ke kterým se na podzim přidá i kouzelně zbarvené listí. A jeřáb moravský sladkoplodý vás navíc potěší i skvělou chutí svých plodů.

Jeřáb moravský sladkoplodý (Sorbus aucuparia var. moravica)

Jeřáb (lidově jeřabina) sluší každé zahradě i parku a v téměř osmdesáti druzích se vyskytuje na celé severní polokouli. Pro výbornou chuť plodů se u nás pěstuje především právě odrůda moravský sladkoplodý, který má na rozdíl od trpkých planých jeřábů malvičky s velmi malou hořkostí, spíše sladkokyselé chuti a velkým obsahem vitaminu C. Plody se sklízejí od druhé poloviny září, čím déle je ponecháme na stromě, tím jsou sladší, a můžeme je i nechat přejít prvním mrazíkem. Můžeme je konzumovat přímo, ale výborné jsou do kompotů i marmelád. Výhodou je, že vitamin C, získaný z plodů jeřábu, je velmi stabilní.

Poznáte ho po listu

Sladkoplodý jeřáb odlišíme od jeřábu obecného velmi snadno a ani nemusíme ochutnávat plody. Jednoduše si jen pozorně prohlédneme listy obou stromů. Ozubení listů obecného jeřábu je po celé délce jeho listů. U sladkoplodého jeřábu moravského sahá ozubení pouze asi do poloviny délky listů. Sladkoplodý jeřáb dorůstá do výšky asi 10 až 15 metrů. Větve rostou nejprve pyramidálně, později se koruna rozšiřuje. I větve však mohou být vodítkem k rozlišení – u sladkoplodého rostou z kmene v ostřejším úhlu (cca 30°) než u obecného jeřábu. Plodí na dvouletém i starším dřevě.

Jak pěstovat jeřáb

Jeřáb má rád slunné stanoviště, ale jinak není nijak náročný ani na polohu, ani na péči. Pouze příliš vlhké půdy mu nesvědčí a trpí pak strupovitostí. Dobře snáší i kyselejší půdy, ale naopak půdy vápenité zkracují jeho životnost. Je naprosto mrazuvzdorný a odolný vůči špatnému ovzduší. Jeřáby nevyžadují dokonce ani prořezávání, stačí jim výchovný řez k vytvarování koruny. Jeřáb sladkoplodý se rozmnožuje očkováním nebo roubováním na podnož.

Užitečný krasavec

Jeřáb se dá zužitkovat snad opravdu celý. Pevné dřevo dříve sloužilo na výrobu násad k nářadí, kůra se používala na barvení textilu, z květů se připravoval čaj proti kašli, ale nejdůležitější jsou samozřejmě zralé červené plody. Dají se konzumovat v čerstvém stavu nebo sušené, připravují se z nich kompoty, likéry i sirup. Mají projímavé a močopudné účinky, v lidovém léčitelství se využívají na snižování vysokého krevního tlaku, na snižování hladiny cholesterolu či při poruchách štítné žlázy.

Spolupráce s ptačí říší

Červené kuličky jeřábu lákají ptáky na svačinku, která jim velmi chutná, ale nedělají to jen tak. Semínka jeřábu by totiž bez pomoci ptáků nedokázala sama vyklíčit. Kyseliny parasorbinová obsažená v plodech zabraňuje klíčení semen. V přírodě jsou tedy semena schopna vyklíčit až poté, co prošla zažívacím traktem ptáků. Při umělém výsevu ve stromkových školkách, proto musí předcházet speciální příprava semen (stratifikace), spočívající ve střídavém uložení ve vrstvách mezi piliny, písek, jehličí a podobný materiál.

Zdroj: http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom/je%C5%99%C3%A1b-moravsk%C3%BD-sladkoplod%C3%BD/44.html; https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/sladke-jerabiny-moravskeho-jerabu-%e2%80%a8lze-sklizet-i-zahrade/


Přečtěte si také