Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vůně orientu: Vneste si domů marocký styl plný barev a středomořské exotiky

Maroko má k Evropě blíž, než si myslíme. Během staletí se stalo místem prolínání španělské, portugalské a arabské kultury. Vznikl zde styl plný barev, který si získává obdiv světových osobností a inspiroval i rebelské spisovatele beat generation po druhé světové válce.
Vydáno: 13.10.2017
Vypadá evropsky, ale barvy a vzory se inspirovaly v Maroku
Autor: istock.com Vypadá evropsky, ale barvy a vzory se inspirovaly v Maroku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud chcete vnést do svého domova trochu saharské a středomořské exotiky, inspirujte se našimi tipy.

V Česku máme na otevřené prostory, jaké si může dovolit Casablanca nebo Tanger, zimu, a arabské oblouky se štukovou výzdobou bude vytvářet asi málokdo (pokud víte o firmě, která to dělá, dejte nám vědět). Marocký styl se dá ale stvořit i s jednoduchými doplňky a správným použitím barev, které rozjasní interiér.

Barvy

Inspirujte se fotkami marockých trhů a nebojte se barev. Zatímco Češi často zůstanou u hnědé nebo šedé, ve Středomoří se nebojí i výrazných pohovek, skříní nebo divoce vzorovaných závěsů. Pochopitelně nemůžete zahltit svůj byt barvami, v tom by se nežilo vůbec dobře, ale nebojte se jich. Využijte je třeba na dlaždicích, pohovkách nebo solitérním nábytku...

Vystavte si do pokoje kovovou konvičku, dodá mu orientální nádech Foto: Vystavte si do pokoje kovovou konvičku, dodá mu orientální nádech.   Foto: istock.com

Nebojte se výrazných dlaždic

Zatímco stěny ponechte v klasické bílé, která beztak dodává nejvíce světla, podlahy mohou dostat nevšední punc dalekých krajů. Arabové na Pyrenejském poloostrově dali světu barevné dlaždičky s geometrickými motivy, ve Španělsku a Portugalsku jim říkají azulejos, ale vymysleli je stavitelé arabských domů. Mají tu výhodu, že jsou velice univerzální, i když hýří barvami a vzory. Dlaždice inspirované tradičními keramickými obklady seženete i v Česku.

Polštáře a závěsy

Milujeme je všichni a pokoji dodávají pocit pohodlí. Vybírejte polštáře ve výrazných barvách, můžete sáhnout po geometrických vzorech, ale mnohem univerzálnější budou jednobarevné polštáře. Pokud budete vybírat lesklé látky, dejte si pozor, aby jich nebylo moc najednou a pokoj pak nepůsobil lacině.

Pocit pohodlí dodají pokoji záclony a závěsy. Zapomeňte na krajky po babičce, ale kupte si vzdušné lehké záclony bez vzorů. Naopak závěsy mohou působit těžce, zvolte tmavé barvy.

Ukázky dekorací a nábytku najdete v galerii:

Lampy

Od stropu zavěste tradiční marocké lampy a nebo si pořiďte lucerny a osvětlete svůj pokoj svíčkami. Marocké lampy jsou bohatě zdobené a často vykládané barevným sklem a stanou se středobodem pozornosti. Jen málokdo má totiž odvahu si do obýváku pověsit takové svítidlo.

Nábytek

Abyste docílili marockého vzhledu svého pokoje, postačí vám kromě dekorací a správné kombinace barev dva výrazné kusy nábytku. Oživte pokoj marockým konferenčním stolkem. Dá se na něj odložit spousta věcí a ještě vypadá skvěle, jako z pohádky. K němu dejte taburet, prodávají se kožené, s marockými vzory, i látkové. Sáhněte po nevzorovaném, pokud už máte barev v pokoji moc, jinak se nebojte experimentovat.

Marocké lampy dávají příjemné tlumené světlo a hýří barvami Foto: Marocké lampy dávají příjemné tlumené světlo a hýří barvami. Foto: istock.com

Další články:

Nebylo by krásné bydlet v takovémhle bytě?

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Inspirujte se Afrikou.

3 tipy na nespoutaný domov inspirovaný Afrikou

Kuchyně ve skandinávském stylu.

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Článek je zařazen v:
Speciály: Světové styly bydlení
Reklama