Trendy

22. června 2019 14:00

Markéta Kašková

Kolik mikroplastů nevědomky za rok sníme? Toto jsou skrytá nebezpečí v domácnosti

Člověk za rok sní mnoho věcí, které by se do lidského organismu neměly nikdy dostat. Různým éčkům a jiné chemii se občas zkrátka nevyhneme, ale své stravovací návyky můžeme upravit tak, abychom škodlivé látky eliminovali. Vědci však nyní přicházejí se závažnou zprávou – potraviny, které běžně konzumujeme, obsahují plast. Za rok tímto způsobem dostaneme do těla až 62 000 mikročástic umělé hmoty.

Mnoho lidí dnes věnuje velkou pozornost složení nejrůznějších potravin a výrobků, které si běžně pořizují ke konzumaci nebo do domácnosti. Záleží jim na obsahu jednotlivých složek a čím dál tím častěji upřednostňují přírodní a šetrné alternativy i za cenu vyšší pořizovací ceny. I přes detailnější studii běžného obsahu však lidé neuniknou před nově objeveným faktem, že vběžných potravinách můžeme najít stopy plastu.Tvrdí to nejnovější studie, kterou publikoval časopis Environmental Science and Technology.

Jak výzkum na obsah plastu v potravinách probíhal?

Mikroplasty jsou dnes všudypřítomné napříč ekosystémy, avšak jakým způsobem tato skutečnost ovlivňuje člověka, zatím nevíme. Test se zabýval běžnou americkou stravou a výskytu plastových částic vní. Dohromady měli k dispozici více než 3600 zpracovaných vzorků. Při hodnocení kalorickýho příjmů Američanů vědci odhadují, že roční spotřeba mikroplastů se pohybuje od 39 000 do 62 000 částic v závislosti na věku a pohlaví jedince.

Odborníci rovněž zkoumalivýskyt těchto částic v běžných zdrojích pitné vody. Zjistili, že jedinci, kteří splňují svůj denní pitný režim pouze prostřednictvím balené vody, mohou do svého těla dostávat dalších 90 000 mikroplastů ročně navíc. Vporovnání slidmi, kteří pijí vodu zvodovodu je to o 86000 mikroplastů více. Výzkum upozorňuje, že vzhledem k metodologickým a datovým omezením jsou tyto hodnoty pravděpodobně podceňovány.

Co jsou to mikroplasty?

Jedná se o miniaturní plastové částečky od 100 nanometrů až po 5 milimetrů. Vyskytují se běžně vpůdě, vodě, ale i ve vzduchu. Jsou negativním dopadem a součástí lidského znečišťování planety. Dnes je přes 80 procent kohoutové vody ve světě kontaminováno mikročásticemi plastů, jak zjistila společnosti Orb Media. Nebezpečné částice se tak přirozeně dostávají i do ryb a mořských plodů. Jejich přítomnost se potvrdila i vněkterých zkoumaných uzavřených mušlích. Vědci odhadují, že voceánech plave až 236 tisíc tun mikroplastů.

Za jeden zhlavních zdrojů znečisťování považujeme praní syntetického prádla, při kterém se uvolňují miliony mikrovláken, které z poloviny zachytí čističky, ale zbylé množství unikne do řek a oceánů. Na světě se již zakázalo používání uměle vyrobených mikroplastových částic, které jsou přidávány například do kosmetiky nebo zubních past. Do přírody se však částice dostávají i oděrem pneumatik automobilů nebo úlomky zvětších kusů plastů pohozených vpřírodě.

10 tipů, jak se vyhnout mikroplastům v domácnosti

  1. Eliminace jednorázových plastových výrobků v domácnosti
  2. Nepoužívat plastové krabičky na uchovávání jídla
  3. Nekupovat syntetické oblečení
  4. Používat kosmetiku bez přidaných mikroplastů
  5. Nepoužívat pastu spřidanými mikroplasty
  6. Filtrovat balenou i kohoutkovou vodu
  7. Utírat a vysávat prach
  8. Nepoužívat nekvalitní plastové sáčky na potraviny
  9. Začít používat sklo nebo papír
  10. Nekupovat potraviny v plastu

Jak se mikroplasty dostávají do našeho těla?

Velkou obavu pak vzbuzují částice, které jsou do velikosti 240 nanometrů. Říká se jim nanoplasty. Čističky mají problém zachytit je, dosanou se do přírodya my si paksobědem dopřejeme přílohu vpodoběplastového skoro neviditelného odpadu. Výzkum Univerzity vGentu uvádí, že 99 % těchto částic ztěla vyloučíme, zbylé procento však vtěle zůstává a může se dostat až do krevního oběhu. Co slidmi tato skutečnost dělá, zatím nevíme, jelikož se jedná o celkem novodobý problém, zněhož nemůžeme vyvozovat závěry.

Další články:


Přečtěte si také