Trendy

16. května 2019 14:00

Andrea Vránová

15 tipů, jak šetřit vodu v domácnosti. Peněženka i planeta vám poděkují

Meteorologové malují temné scénáře nad letošní úrodou. Sucho začalo nezvykle brzy a na našem území chybí skoro roční úhrn srážek. Ačkoliv nám letos prázdné vodovodní kohoutky zřejmě nehrozí, budoucnost věštit neumíme. Připravte se na sucho. Možná vás překvapí, že vodu můžete v domácnosti uspořit až 15 způsoby.

Vybrali jsme pro vás 15 jednoduchých způsobů, jak ušetřit velké množství vody. Sucho se blíží a tyto tipy se vám budou v letních měsících zajisté hodit

1. Nechte maso žít

Kilo hovězího vysosá okolopatnácti tisíc litrů vody. Jeden dvousetgramový hovězí burger vyžaduje na svou výrobu kolem třech tisíců litrů vody. To se rovná skoroměsíčnímu sprchování bez přestávky. Naopak třeba dvousetgramový sójový burger vyrobený v Nizozemsku vyžaduje pouze cca200 litrů vody. Je jasné, proč má veganství v diskuzi o úbytku vody obrovskou roli.

2. Vyhněte se bavlněným věcem

Není snadné dělat rozhodnutí v době plastové,ani v období sucha. V dobré víře se člověk vyhne oblečení s příměsí umělých vláken, které se vyplavují do našeho vodního systému. Přesedlá na přírodní bavlnu a hle – dozví se, že bavlna je hodně žíznivá, když se mění v oblečení. Celosvětový průměr dosahuje nadeset tisíc litrů vody na jeden kilogram bavlny. Jedny džíny tak v pohodě vysajou i osm tisíc litrů vody.

3. Proklepněte si svou toaletu

Poněkud nákladnější investice, která se vám ale vrátí. A pokud byt nebo dům teprve zařizujete, jsem ve výhodné pozici. Můžete si totiž nainstalovat ekologickou akompostovacítoaletu. Než se vám rozjedou v hlavě divoké obrazy, dovolte nám tento záchod představit.

Ano, nesplachuje se. Ano, obsah je třeba jednou za čas vynést na kompost. Ne, nezapáchá, neboť tuhé exkrementy končí v jiné nádobě než moč. A hlavně – ušetříaž třetinu vody v domácnosti. Jako bonus nemusíte řešit připojení na kanalizaci.

4. Vypněte kohoutek při čištění zubů

Zdá se, že to tak nějak zdržuje, že? Podíváme-li se ale pravdě na zub a sobě do srdce, moc dobře víme, že ušetříme maximálně pět sekund. Směšné v porovnání s litry vyplýtvané vody, co proudem mizí v odtokovém kanálku.

Kohoutkem proteče asi15 litrů vody za minutu. To je čtvrt litru za vteřinu. Sáhněme si každý do svědomí: kolik vteřin necháváme kohoutek makat naprázdno? Je to nezanedbatelná ztráta. A to celé krát počet lidí v domácnosti. To celé krát počet lidí na zeměkouli s takovým zlozvykem…

5. Vychytejte úniky vody v domácnosti

Oblečte smoking, nalepte knír, vezměte hůlku a vydejte se po stopách unikající vody ve vaší domácnosti. No dobrá, oblečení ve stylu Hercula Poirota práci neurychlí, kontrola kohoutků, uzávěrů i toalety ale pomůže ušetřit cenné litry vody ročně.

6. Pořiďte si myčku. Nebo najeďte na úsporné ruční mytí

Organizace pro ochranu planety ZeměNRDC uvádí, že na umytí nádobí v ruce hospodyňka potřebuje až desetkrát víc vody než její robotická kolegyně myčka. Konkrétně ta úsporná. Před plněním myčky neoplachujte talíře vodou – bohatě stačí zbytky seškrabat.

Pokud se vám myčka nevejde do bytu nebo je problematické ji připojit do vestavěné kuchyně pronajatého bytu, zkuste uspořit vodu i za stávajících podmínek. Naplňte škopek horkou vodou a dřez studenou. V horké vodě všechno nádobí vydrhněte a ve studené ho pak jen opláchněte. Spotřebujete minimum vody.

7. Přikrývejte svůj bazén

Slunce rádo vodu. A to kdykoliv na ni dosáhne. Zkomplikujte mu cestu – třeba plachtou, kterou bazén překryjete v době nevyužívání. Snížíte odpar vodyo 30 až 50 procent.

8. Splachujte, jen když to je nezbytně nutné

Víme, kdy je to nezbytně nutné? Ano i ne. Jistěže nebudeme provokovat naše čichové buňky nespláchnutou „větší“ potřebou. Jeden posmrkaný papírový kapesník ale za těchdeset litrů vody na jedno spláchnutínestojí.

9. Volte toaletu s dvoufázovým (třífázovým) splachováním

Řada z nás to jistě zná – menší tlačítko po čurání, velké na notný obsah. Pak už jen stačí obě tlačítka správně využívat.

10. Užijte vodu v domácnosti do poslední kapky

Voda z vázy nebo z namáčení luštěnin zavlaží pokojové rostliny, stejně jako nedopitá sklenice z předchozího dne. Voda po koupání vyžene nežádoucí obsah ze záchodové mísy do odpadních trubek. Nebo s ní zalijete záhony, pokud jste nepoužili čisticí přípravek (třeba v případě novorozeněte). Vodu po koupání můžete využít i pro očistu vašeho psího kamaráda. Při sprchování nebo alespoň odpouštění teplé vody dejte pod sprchu kyblík. Na osvěžení pokojovek nachytaná voda postačí.

11. Záhony kropte ráno

Panují nejmenší horka a větry, a odpar se tak drží při zemi. Ranní zavlažování pomáhá rostlinám čelit letním (po)poledním hicům. Noční zalévaní naopak škodí. Listy jsou zatíženy vysokou vlhkostí, což může poškádlit zárodky plísně. U extrémně suchých rostlin ale na nic nečekejte – potřebují vláhu hned teď.

12. Sprcha, či vana? To je oč tu běží

Internetové zdroje uvádí, že koupel je ažtřikrát náročnějšína spotřebu vody než pětiminutové sprchování. Jenže voda ze sprchování se špatně shromažďuje pro další použití. A pokud v některých rodinách navíc panuje zvyk, že se členové koupají po sobě, může koupání co do spotřeby vody předčit i sprchování.

Zlatý střed pro všechny, kteří se chtějí omýt čistou vodou? Sprchovací pětiminutovka s vypínáním kohoutku během mydlení.

13. Krmte pračku a myčku dosyta

Méně pracích cyklů – méně spotřebované vody. Větší spokojenost při pohledu do peněženky i do budoucnosti. A prát nemusíte vždycky. Flíčky jen vyperte mýdlem na skvrny. Tričko, které jste si neušpinili ani nepropotili durch, pověste na šňůru ven.

14. Sbírejte dešťovku

Našel si k vám déšť cestu? Nenechte ho jen tak zmizet pod zemí. Nachytejte dešťovou vodu do sudů a využijte ji k zalévání nebo splachování. Další parádní zdroj, jak uspořit korunu a přispět ke světlejší budoucnosti planety.

15. A věnujte rostlinám osobní péči

Ruční zavlažováníušetří 33 % vodyoproti automatickým vodním rozstřikovačům. Pozdravte svoje rostliny osobně.


Přečtěte si také