Trendy

27. července 2019 08:00

Markéta Kašková

Žena nasbírala 2 tuny plastu za jediný rok. Odpadků stále přibývá

Kanaďanka Karen Jenner sbírá odpadky v zálivu Fundy v Severní Americe třikrát do týdne. Za jediný rok tak dokázala odnést více než 2 tuny plastu. Veškerý odpad počítá a na své facebookové stránce ukazuje krutou realitu dnešního světa.

Karen sebrala již přes dvětuny plastových odpadků, které skončily u břehů v zálivu Fundy. Mezi vyhozenými věcmi vidělasnad už všechno včetně injekčních stříkaček.Říká, že ne vždy byla tak motivovaná, aby se na nekonečný boj splasty vydala. „Mohlo by nás to dělat každý den sto, a stejně by tu ty odpadkybyly,“ tvrdí Kanaďanka.

Celosvětový problém ji však nenechal chladnou a sama sobě slíbila, že se pokusí alespoň trochu pomoct. „Nevím, jak se to stalo nebo proč, ale když jsem viděla tomnožství plastu na pláži, zabolelo mě to a rozhodla jsem se, že budu sbírat tolik, kolik dokážu, tak dlouho, jak jen budu moci," dodává.

Hledá i ty nejmenší plastové kousky

Karen čistí skalnatou pláž, kde nezapomene prohlédnut i nejrůznější zákoutí a nahromaděné mořské řasy, kam se mohou schovat nebezpečné úlomky. Každý den, kdy navštíví pláž, odnese nejrůznější rybářský odpad,provazy, pruty, sítě, domácí potřeby a podobné věci. Za rok tak nasbírala 2200 kilogramů plastu.

Skoro všechen odpad je nový

Když byste pozorovali Karen, uviděli byste, že zastaví každých pár metrů a prohledává kameny, aby našla i ty nejzapomenutější kousky plastu. Zatímco většina toho, co sbírá, je odpad celkem nový, potěší ji, když najde něco staršího, jako například plastovou tašku vyrobenou před40 lety.

"Rozhodla jsem se, že budu sbírat co nejvíce. Sice jsem vyrostla na pláži, ale tohle jsem nikdy před tím neviděla. Mnoho dalších lidí netuší, jak velký problém to je,“ svěřuje se Karen.

"Počítání plastu je důležité, lidé si pak uvědomí rozsah problému."

Když žena skončí se sbíráním, naloží odpadky do kufru svého auta a veze je domů, aby je roztřídila, prohlédla a spočítala. Jakmile jsou roztříděny, Karen sbírku fotografuje a zveřejňuje na své stránce na Facebooku. „Katalogizace položek je důležitá, protože lidem pomáhá lépe si uvědomit rozsah problému," říká.

„Pokud si lidé neuvědomujíproblém, je pro ně těžké se s tím vypořádat a představit si to. Když lidé přemýšlejí o plastech a o problémech s plasty, mají tendenci přemýšlet o jiných místech než o své zemi, ale ten problém je všude.“

Když připlave nový nepořádek, většinou Karen přepadne bezmoc a chce se na čištění vykašlat, často ji pakk boji přesvědčí pocit, že pomáhá ptákům a různým živočichům přežít.

Další články:


Přečtěte si také