Tyto 4 věci v domácnosti čistíme příliš často. Co můžeme nechat špinavé?

Některé věci čistíme moc málo a jiné naopak zbytečně moc. Navíc „dobré“ bakterie nejsou vůbec na škodu. Kontakt s nimi zlepšuje imunitu a dokáže nás ochránit od alergií i astmatu. Co tedy čistíme zbytečně moc?

Oblečení

Pokud celý den lítáte v jednom triku, určitě ho do pračky dejte, jenže mnozí z nás perou oblečení ihned po prvním použití. Kvůli častému praní oblečení ztratí tvar a vybledne. Navíc utratíte mnohem víc peněz, protože budete muset kupovat oblečení častěji a stejně tak prací prostředky, nemluvě o vodě a energii, které spotřebuje vaše pračka.

Pokud oblečení není zpocené, můžete si ho klidně obléct i vícekrát. Nepřehánějte to ale, protože se v něm časem opravdu začnou množit bakterie. To, co byste měli prát mnohem častěji, než perete, jsou ručníky. Více se dočtete zde.

Závěsy

Úplně postačí, když je vyperete jednou do roka. Nehrozí u nich zašpinění od jídla nebo pití tak jako u jiných textilií v domácnosti. Takže si můžete jedno praní ročně ušetřit. Neplatí to pochopitelně ve chvíli, kdy se vám opravdu podaří závěsy zamazat.

Závěsy perte jednou do roka. Foto: istock.com

Trouba

Pokud ji neušpiníte, postačí, když se o její čistění budete zajímat jednou za pár měsíců. Pokud se vám tam něco připeče, odstraňte to co nejdříve, než zbytky zaschnou a budete mít s úklidem mnohem více práce. Pokud je ale trouba po pečení na první pohled čistá, buďte v klidu a preventivně ji umyjte jen třeba jednou za tři čtyři měsíce.

Troubu nemusíte čistit tak často. Foto: istock.com

Nábytek z masivu

Pokud na něj vytáhnete lešticí prostředky a vlhký hadr, říkáte si o to, že časem už nebude vypadat tak pěkně. Pokud na něm vidíte prach, použijte raději prachovku než hadřík. Práci odvede stejnou a ochrání váš nábytek před poškozením.

Dřevěný nábytek může časté čištění poškodit. Foto: istock.com

Další články:


Přečtěte si také