reklama

Na co si dát pozor u slunéčka východního? Bratranec naší berušky pomáhá i škodí

Simona Sedláčková
28. června 2021
V naší zemi se poprvé objevilo až kolem roku 2006, ale během poměrně krátké doby se tu začalo invazivně šířit. Je užitečné tím, že dokáže zlikvidovat velké množství škodlivých mšic. Bohužel však jeho velké žravosti často padnou za oběť i vajíčka a larvy jiných druhů hmyzu, včetně našeho slunéčka sedmitečného.
reklama

Slunéčko východní (Harmonia axyridis, syn. Coccinella axyridis)

Slunéčko východní pochází zvýchodní Asie, odkud se dostalo do Ameriky, aby tam pomohlo sbojem proti červcům, kteří napadají citrusy. V boji se škůdci se osvědčilo, takže ho zemědělci využili i na ochranu dalších plodin. Netrvalo dlouho a slunéčko východní přeplulo oceán, aby pomohlo i na polích a farmách v západní a jižní Evropě.

VČeské republice se objevilo prvně vroce 2006 a velmi rychle se u nás začalo invazivně šířit. Vsoučasné době už byl jeho výskyt zaznamenán skoro vcelé západní, jižní, střední i východní Evropě.

Kolik teček má na krovkách slunéčko východní

Slunéčko východní se vyznačuje velkou variabilitou vybarvení krovek, je známo okolo 200 barevných forem. Základní zbarvení krovek je červené. Nejrozšířenější je forma se světle červenými krovkami a 19 černými tečkami. Sytost a velikost černých teček se lišípodle teploty, při jaké se daný jedinec líhl. Při vysoké teplotě vznikají krovky dokonce i čistě bez teček, naopak chladné dny při líhnutí způsobují tečky výrazně černé a ve větším počtu.

Proč je slunéčko východní užitečné i škodlivé zároveň?

Užitečnost slunéčka východního je zároveň i jeho velkým nebezpečím. Je prostě moc žravé.Dokáže spořádat obrovské množství mšic, ale zároveň se nezastaví ani před larvami a kuklami hmyzu užitečného, a dokonce ani před potomky vlastními.

Další problém způsobuje slunéčko východní tím, že vpřípadě nedostatku potravy okusuje jablka, hrušky nebo i vinnou révu. Do plodů se tak dostává hořký, páchnoucí, a dokonce jedovatý alkaloid, který slunéčka produkují. Ovoce zůstává znehodnoceno a například vinná réva už se dále nemůže využít na výrobu vína. Stačí, aby se objevila 4 slunéčka v1 kg hroznů.

Nepříjemná je i další vlastnost slunéčka východního, jeho podzimní snahanastěhovat se do našich domovů nebo i jeho schopnost bolestivě kousnout člověka. Nehledě na vypouštění oranžové tekutiny, hemolymfy, která vytváří nepříjemné, trvanlivé skvrny a člověk na ni může být i alergický.

Po sečtení všech pozitivních a negativních vlastností je slunéčko východní hodnoceno spíše jako škodlivé, neboť negativa výrazně převažují.

Hmyzí říše je mnohem zajímavější, než si většinou myslíme:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama