Užitková zahrada

16. června 2016 14:00

Jana Brass

Bazén s křišťálově čistou vodou i v parném létě? Stačí udělat 3 kroky

Kalná voda, zelené řasy, hladina plná napadaného listí? V takovém bazénu se nikdo koupat nebude ani v největším horku. A co kdybyste se mohli koupat v křišťálové vodě, a o údržbu jste se přitom skoro nestarali? Poradíme, jak na to.

Bazén na vlastní zahradě je velká radost, ale zároveň i starost. Koupání si vy i vaše děti skutečně užijete jen v opravdu čisté vodě. A tu vám pomohou zajistit tyto tři věci:

1. výkonná filtrace, nejlépe písková

2. systém dezinfekce vody

3. zakrytí nebo zastřešení bazénu jako ochrana před nečistotami.

Pořádná filtrace je srdcem každého bazénu

Filtrace zbavuje vodu větších nečistot – ať už jsou to napadané květy, utopené včely nebo řasy. Aby sloužila, jak má, je potřeba pořídit filtraci s dostatečným výkonem a čas od času ji vyčistit.

Můžete si vybrat ze dvou variant:

1. Kartušová filtrace, kde voda prochází přes vrstvu papíru, a filtrační vložky musíte měnit

2. Písková filtrace, ve které se voda čerpá přes vrstvu písku a čistí se přirozeně, tak jako v přírodě

Pokud si chcete ušetřit práci nebo máte větší bazén, zainvestujte do pískové filtrace. Potřebný výkon záleží na velikosti bazénu. Třeba do obdélníkového bazénu o velikosti 3 m x 4,5 m a s hloubkou 1,2 m budete potřebovat filtraci s výkonem 6 m3/hod. Pokud by byl bazén dlouhý 7,5 m a hluboký 1,5 m, filtrace by už měla mít výkon dvojnásobný.

I takhle průzračná může být voda v bazénu s pískovou filtrací, Foto: Bazény Relax

Nejzdravější desinfekce je sůl

Když se řekne bazénová desinfekce, většina lidí si hned představí chlorový odér veřejného koupaliště. Věděli jste ale, že chlorování je jen jedna z variant čištění bazénu? Kdo chloruje, ten ví, že je s údržbou bazénu spousta otravné práce. Každý týden musíte v bazénu měřit pH, a podle toho zvýšit nebo snížit dávku bazénové chemie. Chlor navíc nedělá dobře dětem a lidem s citlivější kůží, ekzémy nebo astmatem.

Množství bazénové chemie se dá o hodně snížit použitím UV lampy. Voda lampou protéká a UV paprsky zabíjejí drobné mikroorganismy.

Nejpříjemnější koupání je ale v bazénech se slanou vodou. Voda je slaná jen velmi mírně, takže neštípe děti do očí. Stačí to ale k tomu, aby ve vodě nepřežily choroboplodné zárodky, řasy, viry a bakterie. Chlor se do vody nedává v podobě tablet, ale vzniká právě elektrolýzou soli.

Pro děti je slaná voda ideální řešení, Foto: Bazény Relax

Sůl v bazénu je skvělé řešení nejen pro atopiky a astmatiky, ale taky pro lenochy. Když si pořídíte automatizovaný systém, stačí vám sůl nadávkovat do bazénu jednou na začátku sezóny, a dál už se vše řídí samo.

Ne každý bazén je bohužel na čištění „solničkou“ připravený. Třeba kovové schůdky ve slané vodě zreziví. Velmi vhodné jsou pro slanou vodu laminátové bazény, které mají schody i sedadla zabudované přímo v laminátové skořepině.

Sůl v laminátovém bazénu se osvědčila i profesionálním bazénářům z české rodinné firmy Bazény Relax. „Víme, že lidi se chtějí hlavně koupat. Ne běhat kolem bazénu s testery, doplňovat chemii a vysávat. Postupně jsme zkoušeli, co funguje a co ne, až jsme dali dohromady propracovaný systém pískové filtrace a desinfekce slanou vodou,“ říká Michal Vlášek, který mezi bazény strávil většinu života.

Pokud chcete pohodlí, pořiďte si zastřešení

Rádi byste si ušetřili práci s údržbou ještě o trochu víc? Vyberte si způsob, jak vodní hladinu zakrýt a ochránit před napadáním nečistot. Jestli máte na zahradě pár stromů, rozdíl v kvalitě vody určitě poznáte.

Jako provizorní řešení vám postačí solární bublinková plachta nebo bezpečnostní plachta. Nešikovné na takové plachtě je to, že ji musíte přes bazén vždycky znova natahovat a ráno zase skládat a uklízet.

Pohodlnější jsou lamely, které vypadají trochu jako žaluzie a vyrábí se i s automatizovaným ovládáním.

Laminátový bazén pod zastřešením, Foto: Bazény Relax

Největší komfort ale budete mít s posuvným zastřešením. Prostě ho zatáhnete a je to. Můžete ho i zamknout. A když pořídíte vysoké podchozí zastřešení, vytvoříte si hned u domu takovou soukromou wellness zónu. U bazénu se pak můžete v klidu převléct do suchého oblečení nebo relaxovat se sklenkou vína, i když venku zrovna prší nebo fouká.

Prohlédněte si veškeré příslušenství osobně

Není nad to si jednotlivé typy příslušenství osobně prohlédnout, osahat, potěžkat a vyzkoušet na vlastní kůži. Takovou možnost máte třeba v Bazénovém centru firmy Bazény Relax, které je v Roudnici nad Labem jen 20 minut cesty od Prahy.

Uvidíte tam zabudované a plně funkční bazény, kde se můžete i vykoupat, ale hlavně se setkáte s příjemnými lidmi, kteří ví o bazénech první poslední a rádi vám se vším pomohou.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také