reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Česká klasika i americká inspirace: Máme pro vás nápady na tradiční i netradiční ozdoby

matoušhartman , Vydáno: 07.11.2017
Vánoční ozdoby se nejvíce líbí dětem
Autor: istock.com Vánoční ozdoby se nejvíce líbí dětem
Všichni máme doma tu dobře známou krabici s nápisem „Vánoce“ a v ní ozdoby, které rok co rok věšíme na stromek. Pokud už se vám ale za ta léta okoukaly, zkuste letos něco nového! A nebo si jen rozšiřte sortiment. Vánočních ozdob přeci není nikdy dost!

reklama

Zdobíme hezky česky

Tradiční české ozdoby nezpochybnitelně patří ke kouzlu Vánoc. Ať už jde o foukané skleněné, nebo folklorní slaměné. Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, u kterých kolují z generace na generaci, nezoufejte. V Česku stále existuje řada firem, které se výrobou těch tradičních ozdob, které známe z dob našich babiček, zabývají. Za všechny jsou to například Ornex, Glassor nebo Tritica. Další možností je zajít v době adventu na vánoční trhy a nakoupit tam. Výhodou je, že nemusíte kupovat hned celou kolekci najednou. Speciálně skleněné ozdoby jsou totiž každá unikátem a míchat různé barvy, velikosti i tvary není vůbec žádný estetický zločin, naopak!

Slaměná česká klasika by neměla chybět v žádné domácnosti Foto: Slaměná česká klasika by neměla chybět v žádné domácnosti, Foto: istock.com

Ozdoby s nízkou trvanlivostí

Řeč je tu samozřejmě o vánočních kolekcích. Ty pravda úplně nezapadají do žádného stylu, ať už se rozhodnete pro slámu nebo sklo. Vánoce ale přeci jen slavíme zejména kvůli dětem a pro ty by byl vánoční stromeček bez čokoládiček jako bramborový salát bez brambor. Navíc jednotlivé bonbony vždy můžete šikovně pověsit na zadní část stromku, popřípadě je schovat na větve blízko kmenu. Běžné oko si jich tak ani nevšimne a vaše ratolesti to alespoň trochu zbrzdí v nezřízené konzumaci cukrovinek.

Zdobení stromku je zábava Foto: Zdobení stromku je zábava, Foto: istock.com

Vlastnoruční výroba

Skleněné koule doma asi sami doma vyfouknete jen stěží, přesto existuje mnoho nápaditých ozdob, které si s trochou šikovnosti zvládnete vyrobit sami. Pěkně vypadají například nasušené plátky pomerančů nebo jablek. Jen při krájení dejte pozor na směr řezu – ten musí směřovat vodorovně, tedy přesně opačně, než kdybyste ovoce krájeli k snědku. Stejně tak hezky vypadají nazdobené perníčky nebo zavěšené šišky. A pro odvážnější máme jeden tip z USA – na dlouhou nit navlékněte zrnka rozpukaného popcornu, která prostřídáte s kuličkami jeřabin. Jakkoli se tato kombinace může zdát bláznivá, výsledek vypadá moc pěkně, zejména pak v kombinaci s ostatními podomácku vyrobenými dekoracemi.

I jednoduchá dekorace může působit pěkně Foto: I jednoduchá dekorace může působit pěkně, Foto: istock.com

Od kmene až po špičku

Krásný stromek ale není jenom o nazdobených větvích. Základem je kvalitní stojan, který není jen stabilní, ale také neprotéká. Stromku je totiž potřeba dát pořádně napít, aby po pár dnech nezačal opadávat a řídnout. A pokud jde o vršek, nabízí se hned několik variant – špice, hvězda nebo jen skromnější mašle. Jen nezapomeňte – pokud se chystáte na špičku stromu nasazovat ozdobu, nejprve si vyměřte potřebnou délku a zbytek terminálního vrcholu zastřihněte tak, aby špice či hvězda na stromku krásně seděly, a ne trčely.

 

Ručně dělané ozdoby jsou tradiční a vypadají hezky Foto: Foto: istock.com

Další články:

 

Klasické barvy rozzáří Vánoce

Udělejte si tradiční Vánoce. Jaké barvy vybrat a kde je použít?

Jak využít staré sklenice?

Vdechněte starým sklenicím nový život! Stačí mít pět minut a kreativního ducha

Co s ním?

Proměňte staré struhadlo v okrasu bytu. Jde to snadno, zkuste tyto tipy

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , dekorace , tradice , ozdoby , vánoce 2017 , české Vánoce

reklama

Přečtěte si také