reklama

12 pravidel, rad a tipů, jak zvládnout vánoční návštěvy

Lenka Valjentová
24. prosince 2019
Samotné Vánoce trvají pouhé tři dny, nebo, pokud si je prodloužíte až do Nového roku, týden. A to rozhodně není moc, a proto si na svátky neplánujte více akcí, než se dá zvládnout bez újmy na těle a hlavně na duši. Připravte si stručný vánoční program, co chcete dělat a na něm se s rodinou dohodněte – a nezapomeňte do něj zahrnout návštěvy širší rodiny a přátel. Jak zvládnout vánoční návštěvy je na první pohled věc naprosto samozřejmá. Ovšem i mezi b
reklama

Přehnané množství příbuzenských a přátelských návštěv vás spíše než kradosti ztoho, že se máte všichni tak rádi, unaví a na sváteční náladě nepřidá. Zvláště, pokud jde olidi, snimiž se zase tak rádi nevidíte, a vlastně jen plníte jakousi povinnost.

11pravidel, jak zvládnout vánoční návštěvy

 1. Pozvání: Na návštěvu se nechodí bez pozvání auž vůbec ne bez předchozího ohlášení. Neohlášená návštěva se toleruje pouze vrodině amezi nejbližšími přáteli jen ve výjimečných případech. OVánocích byste si jakoukoli „přepadávačku" měli odpustit. Vždy ale platí pravidlo, že návštěva není vhodná vdobě, kdy domácí obvykle usedají kjídlu apozdě večer.
 2. Poděkování: Na každé pozvání je třeba reagovat pozitivně apoděkovat, ato itehdy když se vám na návštěvu ani trochu nechce.
 3. Kdy přijít: Nezapomeňte, že přijít na návštěvu ovíce než 5minut dřív je stejně nezdvořilé, jako se ostejnou dobu zpozdit, tady neplatí žádná tzv. akademická čtvrthodinka.
 4. Děti a domácí mazlíčci: Chcete-li vzít s sebou na návštěvu isvé potomky, je žádoucí se shostiteli předem domluvit. Optimální je, když mají sami děti nebo dětský pokoj, kde se děti po dobu návštěvy dokážou snadno samy zabavit. Podobné pravidlo platí ivpřípadě domácího mazlíčka.
 5. Bačkory: Nemělo by být pravidlem zouvat hosty do bačkor, není to společensky únosné, ikdyž je to vnašich krajích zvykem. Výjimkou je deštivé ablátivé počasí.
 6. Dárek: Je více než slušné slušné přinést pozornost. Hostitelce udělá radost lichý počet řezaných květů, ve vánočním čase můžete přinést i některou z vánočních květin v květináči. Hostiteli se bude hodit láhev kvalitního alkoholu. OVánocích se také tak trochu počítá svkusně zabaleným malým dárkem.
 7. Jídlo a pití: Nezdráhejte se vzít si připravené pohoštění. Naopak se očekává, že nebudete jídlo odmítat apochválíte jeho chuť nebo originalitu. Pokud máte zdravotní důvody, proč něco nejíte anepijete, řekněte to hostitelům vždycky předem.
 8. Zábava: Hostitelé musí být „moderátory" zábavy. Neměli by proto neustále odbíhat třeba do kuchyně anechat na sebe hosty čekat. To je nezdvořilé.
 9. Kdy odejít: Hovor zahajuje hostitel atéma konverzace se odvíjí sohledem na všechny, kdo jsou vmístnosti. Návštěvu tedy „rozjíždí" hostitel, ale ukončuje host. Je tak na něm, aby se včas rozloučil. Jenom vpřípadě, kdy host sodchodem opravdu dlouho váhá, může hostitel strategicky naznačit, že by večírek měl pomalu končit. Nikdy by to však nemělo být příliš netaktní avůči hostům nemilé.
 10. Loučení: Při odchodu je žádoucí vyprovodit návštěvu ke vchodových dveřím. Pokud si to situace žádá, tak až kdopravnímu prostředku.
 11. Bonton stranou: Knezvaným apředevším nepříjemným návštěvám se klidně můžete chovat trochu drsně adát jim najevo, že ojejich společnost nestojíte. Nebojte se hájit svou vlastní vánoční pohodu – stojí to zato!

Prima televiznítip

Když návštěva odejde, je čas na klasické vánoční povalování utelevizních pohádek a rodinníchfilmů, je to výborná relaxace!

Lenka Odstrčilová

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama