Fenyklová semínka léčí bolesti břicha a ochutí škvarkovou pomazánku i sušenky

Fenyklová semena ocení celá rodina jako účinný přírodní lék a skvělé koření. Jako léčivka především podporuje trávení, pomáhá při nadýmání a plynatosti, asi nejznámější je zejména příznivé působení fenyklu proti bolení bříška a „prdíkům“ u miminek. Jako aromatické koření se uplatní při přípravě masa, salátů, omáček, polévek, láků i moučníků a cukroví.

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) dorůstá až do výšky dvou metrů. Vzhledem připomíná kmín a kopr, květy a semena mají osobité, sladce lékořicové aroma a chuť, která je dost podobná anýzu. Z čerstvýchkvětů se získávají rýhovaná semena, která se tvarem podobají kmínu, většinou jsou ale větší (okolo 1 cm) a mají žlutohnědou barvu.

Fenykl pomáhá zejména trávení

Semena fenyklu obsahují mj. éterické oleje, proteiny, flavonoidy, rutin, vitaminy B, C a E a draslík. Mají protispasmatický účinek, zmírňují žaludeční i střevní křeče, podporují trávení, pomáhají při nadýmání a plynatosti, známé je příznivě působí fenyklu proti bolení bříška a „prdíkům“ u kojenců, a tak jsou často součástí dětských čajů. Jsou močopudné, snižují zadržování tekutin v těle, čímž pomáhají sodvodňováním ačistěním organismu.

Fenyklová semena se osvědčila při zánětech dýchacích cest,zlepšují odkašlávání přinachlazení, chřipce čiangíně – fenykl lze používat samotný nebo ve směsi slipovým květem, květem černého bezu, hluchavkou bílou čidiviznou velkokvětou. Blahodárné účinky fenyklu ocení také ženy, jelikož pozitivně ovlivňuje kojení tím, že zvyšuje tvorbu mateřského mléka. V lidové medicíně se používá na vyvolání menstruace a pomáhá mírnit nepříjemné projevy menopauzy.Žvýkání semen fenyklu osvěží dech, ničí choroboplodné zárodky v ústech. Semena se nedoporučují v těhotenství.

Fenyklový nálev proti bolení bříška

Ingredience

  • 1 lžička nahrubo podrcených fenyklových semen
  • 250 ml vroucí vody

Postup

Fenykl zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 5 minut vyluhovat, pak scedíme přes husté sítko nebo kávový filtr.

Použití

Podáváme vlažný maximálně dvakrát denně. Fenyklový čaj není nutné doslazovat, má přirozeně nasládlou chuť. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Fenyklový odvar pro lepší trávení i kloktadlo

Ingredience

  • 3 lžíce drcených fenyklových semen
  • 500 ml vody

Postup

Fenykl zalijeme studenou vodou, necháme asi 5 minut,pak pomalu přivedeme k varu, povaříme asi 15 minut a scedíme.

Použití

Odvar má silnější účinek než nálev. Toto množství vypijeme po doušcích vprůběhu dne při bolestech a překyselení žaludku, nadýmání, plynatosti a po požití příliš mastného jídla. Silný odvar je výborná dezinfekční ústní voda a kloktadlo při bolestech krku. Díky dezinfekčním účinkům sesilný odvar užívá ijako kloktadlo přibolesti vkrku.

Fenyklová tinktura při nachlazení a nadýmání

Ingredience

  • 25g semen fenyklu
  • 500 ml čirého vysokoprocentního alkoholu

Postup

Semena zalijeme alkoholem a necháme nejméně 3 týdny macerovat. Každý den nejméně jednou pečlivě protřepeme. Přefiltrujeme přes kávový filtr.

Použití

Tinkturapomáhá při špatném trávení, nadýmání a plynatosti a při nachlazení. Užívá se 1 lžička dvakrát denně před jídlem.

Fenykl v kuchyni

Díky své příjemně sladké chuti a kořeněné vůni se fenyklová semena používají jako koření k dochucení rybích polévek, tvarohových a sýrových jídel, omáček, majonéz, salátů a pomazánek. Využívají se do láků při zavařování zeleniny a kořenění mas a ryb, jsou nedílnou součástí bylinných alkoholických nápojů. Můžeme jimi také vylepšit chuť chleba, slaného i sladkého pečiva. Fenykl je velmi oblíbené koření hlavně ve francouzské, španělské a italské kuchyni. Chuť fenyklu zlepšíme, když semínka nasucho opečeme na pánvi. Pak použijeme běžným způsobem nebo podle receptu. Semena také můžem nechat naklíčit a použít výhonky do salátů.

Lahodná zelenina je fenykl sladký neboli fenykl hlíznatý, zeleninový či florentinský. Jak ho pěstovat a jak šťavnaté listové bulvy zpracovat, abychom si na nich co nejvíc pochutnali, se dozvíte zde.

Škvarková pomazánka s fenyklem

Ingredience

  • 500 g domácích škvarků
  • asi 2 lžičky drceného nebo umletého fenyklu
  • 1 až 2 lžičky červené sladké papriky
  • sůl
  • 2 stroužky česneku
  • cibule a kyselé okurky na ozdobení

Postup

Škvarky s česnekem umeleme v mlýnku na maso. Fenyklová semínka podrtíme najemno s trochou soli mletou sladkou papriku. Vmícháme do umletých škvarků. Pomazánka nejlépe chutná třetí den, když se důkladně rozleží. Škvarkovovu pomazánku podáváme s čerstvým chlebem, pokrájenou cibulí a kyselou okurkou.

Fenyklové sušenky

Ingredience

  • 250 g hladké mouky
  • 100 g cukru
  • 2 vejce
  • 50 g změklého másla
  • nastrouhaná kůra z poloviny citronu
  • 1 lžička umletého fenyklu
  • 50 g meruňkového džemu nebo pomerančové marmelády
  • 1 až 2 lžíce rumu

Postup

Mouku prosejeme s cukrem, přidáme vejce, tuk, kůru a fenykl. Vypracujeme těsto a necháme nejméně 2 hodiny odležet v lednici. Džem promícháme s rumem. Těsto vyválíme na plát a vykrajujeme kolečka. Na polovinu dáme džem a nahoru položíme druhé kolečko. Okraje s sobě pevně přitiskneme. Kolečka pečeme v troubě předehřáté na 180 °C přibližně 12 minut.


Přečtěte si také