reklama

Jak pěstovat floxy, aby krásně a bohatě kvetly? Dopřejte jim slunce a vhodnou zeminu

Lenka Valjentová
15. srpna 2020
Bohatě kvetoucí plamenky, známější spíše jako floxy, jsou typické kytky našich babiček, které jim svým jemným půvabem a sladce omamnou vůní květů zpříjemňovaly teplé letní večery. Kdysi prostě nesměly chybět na žádné venkovské ani městské zahrádce. Floxy, řeč je o vysokých trvalkách, kvetou hlavně v červenci a srpnu, a tak se jim někde říká prázdninové krásky nebo letní hvězdy.
reklama

Plamenky (Phlox) jsou velmi bohatým a variabilním druhem, jsou mezi nimi atraktivní letničky a trvalky, půvabné skalničky a především vysoké latnaté floxy, které jsou ty pravé babičkovské. Vyznačující se silným růstem abohatým kvetením, existuje několik stovek kultivarů a hybridů.

Vysoká plamenka latnatá je ta pravá babičkovská

Vysoká plamenka latnatá (Phlox paniculata) tvoří okolo jednoho metru vysoké trsy, které v od července až září rozkvétají voňavými, široce kuželovitými květy v nejrůznějších odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové. Vyniknou v trvalkových záhonech, mezi keři i jako solitéry v předzahrádkách, hodí se k plotu či pergole, dokážou vytvářet pestré koberce květůmezi keři i jako solitéry. Jejich výhodou je především dlouhověkosta nenáročnost. Můžeme je kombinovat sdalšími trvalkami, jako jsou ostrožka,slunečnice, kopretina, denivka, echinacea apod.

Skalničkové floxy

Nízká plamenka šídlolistá (Phlox subulata) se využívá ve skalkách, suchých zídkách nebo na obruby záhonů. Tvoří stálezelené polštáře s jehlicovitými listy, které jsou od dubna do červnazcela obsypány bílými, růžovými, červenými nebo modrými květy.

Floxy letničky

PlamenkaDrummondova (Phlox drummondii) je nenáročná letnička pěstovaná ze semen. Hodí se skvěle pro pěstovávání v nádobách i vletničkových záhonech. Bohatě kvete pestrou škálou barev, tvarů a velikostí květů celé léto až do podzimu. Kompaktní, vzpřímená rostlina je vysoká 20 až 60 cm. Krásnáje skupina Cuspidata s netradičními, hvězdnicovitě dřípenými květy v mnoha barevných kombinacích.

Floxletnička vyžaduje slunce nebo polostín a lehčí, dobře provzdušněnou půdu, dostatečně prostorný květináč a dobrou drenáž. Pravidelně jednou za měsíc floxy přihnojujeme, nesnášejí trvalejší přemokření.

10 základních pravidel pěstování floxů

  1. Floxům nejvíce svědčí světlá slunná místa, prospívají dobře i vpolostínu, kdečást dne svítí slunce a část je stín.
  2. Vyhovuje jimběžná zahradní zemina bohatá na humus, dostatečně vlhká a propustná.
  3. Plamenky nesnášejí přelití, spíše snesou krátkodobé sucho než přemokření, na které reagují žloutnutím listů a zpomaleným růstem, dokonce mohou uhnít.
  4. Nepotřebují vydatné přihnojování, i když dobře vyzrálý zahradní kompost smíchaný s trochu rašeliny jim vždy udělá dobře, zvláště když nasazují na květy.
  5. Odstraňujeme-li důsledně odkvetlé květy, výrazně prodloužíme dobu kvetení.
  6. Trvalky velmi dobře přezimují. Přesto je raději na zimu přikryjeme chvojím nebo listím, především mladé rostliny po vysazení.
  7. Bohužel floxy trpí na padlí, které devastuje listy, ty žloutnou a plesniví.Často za to může buď trvale přemokřená půda, stín nebo příliš vlhké a studené léto. Vboji proti padlí můžeme použít dostupné fungicidy nebo zkusit s padlím bojovat přírodními prostředky.
  8. Floxy rostou rychle, trsy se záhy rozrůstají. Po čtyřech až osmi letech na jednom místě je dobré trs na jařenebo na podzim vyjmout, rozdělit a opět vysadit.
  9. Kromě rozdělování trsů je možné floxy množit také stonkovými řízky na jaře a v létě. Stačí odříznout asi 12cm stonek bez květů, lístky odstranit až do výšky 6 cm a řízek dát do vody. Až pustí kořínky, zasadíme řízky na zkypřený záhon svýživnou půdou obohacenou kompostem na vzdálenost asi 40 cm. Mladé rostlinky vysazené na podzim je potřeba důkladně zavlažovat a nenechat záhon zaplevelit.
  10. Letničky pěstujeme ze semen. Vyséváme v březnu až dubnu do výsevních truhlíků, které umístíme do světlé místnosti při max. 20 °C. Rostlinky po vzejití přepichujeme. V polovině května můžeme floxy dát ven.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama