Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zahrada

11 květin, bylinek a dalších rostlin, které vám zlepší náladu

Už naše babičky věděly, že všelijaké rostliny dokážou pomoct. Některé léčí a jiné umí vnést pohodu do našich domovů i životů. Vůně zvládne redukovat stres a někdy i navnadit pocit štěstí. Které rostliny by vám doma rozhodně neměly chybět, abyste si kdykoliv mohli udělat svou „květinovou terapii“?
Vydáno: 07.03.2018, Matouš Hartman
Jaké rostliny zlepšují náladu?

Našli jsme pro vás jedenáct rostlin, bylinek i květin, které krom toho, že vypadají krásně, mají i jiné schopnosti. Některé čistí vzduch, jiné ho úžasně provoní. Jsou tu i takové, které bojují proti úzkosti nebo přivolávají hezké vzpomínky. Podívejte se a vyberte si květinu, kterou si na jaro vyzdobíte domov. 

Bazalka

Tato oblíbená kulinářská bylina zlepšuje náladu. Její pozitivní účinky vycházejí z linaloolu, což je sloučenina podporující její specifickou vůni.

Bazalka zlepšuje náladu Foto: Bazalka zlepšuje náladu. Foto: istock.com

Růže

Studie v časopise Journal of Physiological Anthropology zjistila, že zaměstnanci kanceláří, kteří se dívali na růže, se cítili uvolněněji a pohodlněji než ti, co se na ně nekoukali. Takže u růží není blahodárná jen vůně, ale také vzhled rostliny.

Nejen vůně růží, ale i pohled na ně zvedá náladu Foto: Nejen vůně růží, ale i pohled na ně zvedá náladu. Foto: istock.com

Kakost

Pohled na bohaté pestrobarevné květy kakostu nám dokáže vlít do žil více optimismu a chutě do života. Navíc jejich jemná vůně, podobná květům růže, na nás může působit zklidňujícím účinkem.

kakost přináší optimismus Foto: Kakost přináší optimismus. Foto: istock.com

Anglický břečťan

Díky této rostlince, kterou je velice jednoduché pěstovat, můžete lépe dýchat. Anglický břečťan totiž patří mezi rostliny, které napomáhají čistit vzduch.

Anglický břečťan čistí vzduch Foto: Anglický břečťan čistí vzduch. Foto: istock.com

Bostonská kapradina

Podobně jako břečťan vyniká i bostonská kapradina v čištění vzduchu. Za hodinu dokáže odstranit až 1863 různých toxinů. A to je jeden z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abyste se mohli uvolnit a pocítit klidnou mysl.

Bostonská kapradina odstraňuje toxiny Foto: Bostonská kapradina odstraňuje toxiny. Foto: istock.com

Levandule

Levanduli využívali už naši předci ke zmírnění úzkostných pocitů. S bojem proti častému psychickému neduhu vám pomůže i vonná levandulová svíčka, nicméně přírodní vůně čerstvých květin mívá trvalejší účinek.

Levandule úžasně voní Foto: Levandule úžasně voní. Foto: istock.com

A voňavé podšálky

VIDEO: Vyrobte si voňavé polštářky a podšálky z levandule

Lopatkovec

Trávíte spousty času v interiéru? Zútulněte si ho touto krásnou květinou. Lopatkovec pomáhá pročišťovat vzduch od škodlivých látek. Odstraňuje z něj například formaldehyd, amoniak nebo benzen.

Lopatkovec čistí vzduch Foto: Lopatkovec čistí vzduch. Foto: istock.com

Orchidej

Tyto půvabné květiny kvetou celoročně. Díky svým barevným květům dokážou povznést naši náladu, i když je venku zima a zamračeno. Vyznavači filozofie feng shui používají orchideje pro zvyšování pozitivní energie místnosti.

Orchideje kvetou celoročně Foto: Orchideje kvetou celoročně. Foto: istock.com

Rozmarýn

V minulosti lidé přikládali rozmarýnu různou symboliku. Představoval vše od vzpomínek až po vnitřní klid. Domníváme se, že pozitivní účinky rozmarýnu spočívají v okouzlující vůni jehliček, která v nás může evokovat příjemnou představu teplých slunečných dnů.

Vůně rozmarýnu nepatří jen do kuchyně Foto: Vůně rozmarýnu nepatří jen do kuchyně. Foto: istock.com

Konvalinka

Expert přes zahrady David Domoney se pokusil ve své neformální studii zjistit, které rostliny v lidech vyvolávají pocity pozitivity. Respondenti drtivě upřednostňovali konvalinku coby symbol šťastné rostliny. Proč? Většinou měli tuto květinu spojenou se vzácnou vzpomínkou.

Konvalinka přináší vzpomínky Foto: Konvalinka přináší vzpomínky. Foto: istock.com

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

Hrachor

Tyto nádherné květiny byly v průzkumu Davida Domoneyho hodnoceny taky velmi vysoko, a to z podobného důvodu jako konvalinky. Účastníci studie uvedli, že jim pohled na hrachor vyvolává radostné vzpomínky na dětství.

Hrachor nás v myšlenkách vrací do dětství Foto: Hrachor nás v myšlenkách vrací do dětství. Foto: istock.com

(šp)

Další články:

 

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Jaký bude rok 2018 v zahradách?

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

Dejte rostlinám šanci

GALERIE: Květináč může být tím nejoriginálnějším doplňkem bytu! Inspirujte se

Reklama
Článek je zařazen v: kuchyně, růže, vůně, dobrá nálada, domov, Bazalka, Rozmarýn, břečťan, pohoda, konvalinka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama