reklama

Česnek bojuje s viry, cibule zabírá na kašel a křen zastaví rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody

Lenka Valjentová
13. ledna 2021
Sychravé počasí s sebou přináší zvýšený výskyt kašle a rýmy. Cítíte, že na vás něco leze? Škrábe vás v krku? Máte ucpaný nos a začínáte kašlat? Zkuste nejprve místo pilulek bojovat s nachlazením za pomoci úplně obyčejné zeleniny, kterou jistě máte ve sklepě nebo ve spíži. A když ne, tak ji určitě koupíte v každém supermarketu. Česnek, cibule a křen jsou spolehlivými a generacemi prověřenými přírodními léky na choroby z nachlazení.
reklama

Česnek proti virům

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je dobré si v období zvýšeného výskytu chřipky a dalších chorob z nachlazení dopřávatco možná nejčastěji jako prevenci i lék. Česnek coby přírodní antibiotikum a antivirotikum posiluje imunitu a pomáhá bojovat proti virózám. Jeden (asi 6 g) až dva stroužky denně– to je doporučená dávka pro dospělého člověka, kterou není radno překračovat.Skvělý přínos v této době má i obyčejná česnečka!

Proti typickému česnekovému aroma, které nemusí být každému příjemné, pomáhá jíst česnek zároveň solejem, mlékem a medem nebo po jídle rozžvýkat kousek petrželky, jedno jestli kadeřavé nebo hladkolisté.

Česnekové mléko

Ingredience

  • 1 l plnotučného mléka
  • 1 plnáhrst oloupaných stroužkůčesneku
  • 1–2 lžíce medu

Příprava

Doplnotučného mléka dejte česneka krátce povařte. Když je česnek měkký, sejměte z plotýnky a nechte vychladnout. Potom vmíchejte med(podle chuti můžete přidat i ubrat). Rozmixujte. Při kašli užívejte zhruba každou hodinu jednu lžičku.

Cibule proti kašli

Cibule kuchyňská (Allium cepa) působí podobně jako česnek, je ale jedinečná tím, že uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin. Při prvním náznaku kašle pomalu snězte syrovou cibuli. Další cibule rozkrojte a dejtedo každé místností, kde se často pohybujete jednu. Cibulevyčistí byt odnežádoucích mikroorganismů. Nebo oloupejte 1 cibuli a nakrájejte na kolečka, zalijte 300 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat. Sceďte. Čaj pijte teplý oslazený medem třikrát denně.

Na rýmu a zánětlivá onemocnění nosních dutinplatívdechování výparů z nakrájené čerstvé cibule. Sice sipopláčete, ale pomůže vám to. Zábal znasekané cibule zmírňuje bolesti vkrku. Proti rýmě pomáhá, když vcibulové šťávě namočíte vatovou tyčinku a vložíte do nosu. Aplikujte jednou za 2 hodiny.

Cibulová šťáva

Ingredience

  • 1 velká cibule
  • 2–3 lžíce cukru

Připrava

Cibuli oloupejte, nakrájejte na tenká kolečka a posypejte cukrem. Šťávu, kterou cibule pustí, užívejte několikrát denně po 2–3 lžičkách. Uleví se vám při dýchání a zlepší odkašlávání.

Křen proti rýmě

Křen selský (Armoracia rusticana) sbílou dužinou a příjemnou peprnou chutí a štiplavou vůní má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky.Křendokáže vtěle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby všech chorob z nachlazení. Potlačuje množenívirů a prohřívá organismus.

Při kašli a rýmě křen uvolňuje zahlenění, jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cestjak vnosních dutinách, tak vplicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho krájení, drcení nebostrouhání, kdy se uvolňují látky sdezinfekčním působením, což se projevuje slzením jako u cibule. Osvědčenou přírodní medicínou ve chřipkovém období je dát si každý den 1 lžičku čerstvě nastrouného křenu.

Křenový med

Ingredience

Příprava

Ve sklenici smíchejte křen s medem. Uzavřete a dejte do lednice. Užívejtetřikrát denně jednu lžičku, dětem bohatě stačí půl lžičky. Už po první či max. druhé dávcepocítíte, že se vám „spouští“ rýma, snadněji odkašláváte, lépe se vám dýchá a přestává bolet hlava.

O boji s chřipkou, kašlem a rýmou s pomocí přírody by vás taky mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama