7 důvodů, proč nechat kopřivy růst. Poslouží vám, motýlům i ostatním rostlinám

Snad každý zahrádkář či zahradník zažil tu opojnou radost z dobře vykonané práce ve chvíli, kdy se mu podařilo zlikvidovat kopřivy ze všech koutů zahrady. Tahle radost však určitě neměla dlouhé trvání. Nejpozději za měsíc byly kopřivy zpět a v ještě lepší kondici než před zásahem. Stačí totiž jen nepatrný kousek kořínku, ponechaný v půdě, a kopřivy vstanou jako bájný Fénix z popela. Tak s nimi přestaňte bojovat a podívejte se, jak jejich sílu využít!

1. Na jaře dáme kopřivu do pekáče

Vezmeme to pěkně popořádku… Na jaře se nám hodí každý malý kousek čerstvě vyrašené kopřivy, kterým obohatíme velikonoční nádivku. A co si budeme povídat, jsou roky, kdy se hodně naběháme, než najdeme alespoň pár svěže zelených kopřivových lístků.

2. Celoročně ji podusíme v hrnci

Mladé kopřivy, a to nejen ty jarní, ale klidně i znovu narostlé po posekání uprostřed léta můžeme využít stejně jako špenátové listy. Starší rostliny nikdy nesbírejte, obsahují příliš mnoho dusičnanů. Špenát můžeme připravit jednodruhový, jenom zkopřiv, nebo míchaný s tradičními listy špenátovými.

3. Z kopřiv si uvaříme i polévku

Jarní mladé kopřivy nebo i letní, nově vzrostlé rostliny, můžeme v kuchyni využít i na zdravou polévku plnou vitaminů a pro správné fungování organismu tolik potřebného železa.

4. Nasušíme si kopřivové listy

Sušené listy kopřivy se nám budou hodit na spoustu neduhů. Využijeme je na čisticí kopřivový čaj, který by měli popíjet například lidé trpící chudokrevností. Odvar ze sušených kopřivových listů můžeme také využít na oplach slabých vlasů nebo si s ním můžeme potírat mastnou pleť.

5. Kopřivy dopřejeme i housatům nebo kachňatům

Malým housatům a kachňatům přidávejte nadrobno posekané kopřivy, spolu s mladou trávou, do krmení, nejčastěji do šrotu. Drůběž nemusíte chovat jen na maso, například indičtí běžci skvěle likvidují slimáky!

6. Pro rostliny vyrobíme kopřivovou jíchu

Je paradox, že kopřiva, která dokáže každou rostlinu udusit, ji také dokáže skvěle vyživit. Stačí si z kopřiv připravit jíchu neboli zákvas. Toto tekuté hnojivo se ředí vodou a rostliny se jím zalévají přímo ke kořenům, nikdy ne na list.

7. Kopřivy přilákají do naší zahrady motýly

Pokud se vám nehodí ani jeden z předchozích tipů a ani se vám nechce pouštět do boje s kopřivami, máme pro vás výbornou výmluvu, proč kopřivy nechat v klidu růst. Pěstujte kopřivy pro motýly! Například pro nádherné babočky je to totiž živná rostlina pro jejich housenky.

Kdo ponechá kopřivu bez povšimnutí?

Je zajímavé, že ačkoliv má kopřiva co nabídnout pro nás i pro zvířata, pro včely a čmeláky je naprosto nezajímavá. Nepotřebuje jejich opylení, je totiž větrosnubná a pro hmyz neatraktivní.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kop%C5%99iva; https://www.vitalia.cz/clanky/jarni-koprivy-sber-recepty/


Přečtěte si také