Pokojové květiny

4. ledna 2023 10:00

redakce Prima Living

Jak pěstovat africkou fialku? Pochází z daleké Tanzanie, ale pokvete i u vás doma

I v zimních měsících vás potěší barevnými kvítky, přitom je docela nenáročná, takže péči o ní zvládne i úplný začátečník. Řeč je o jedné z nejoblíbenějších pokojovek, o africké fialce.

Africká fialka (Saintpaulia)

Africká fialka by sama o sobě byla vcelku nezajímavá rostlinka, ale díky bohaté růžici nádherně barevných květů, které ji s krátkými přestávkami zdobí po celý rok, si získala mezi pěstiteli hlavně v Evropě a ve Spojených státech velkou oblibu. Dokonce takovou, že na mnoha místech fungují kluby jejích obdivovatelů a milovníků.

Objevena byla v roce 1892 na svazích africké Tanzanie a za více než sto let bylo vyšlechtěnou tisíce jejích odrůd. Najdete ji doslova v každém květinářství, vybírat můžete podle barvy, tvaru a plnosti květů.

Bílá, růžová, fialová, modrá... africká fialka má spoustu podob

Kvetoucí fialkou můžete ozdobit stůl, okenní parapet nebo třeba komodu. Pohrajte si s barvami a odstíny, zkuste seskupit několik rostlinek do širší mělké nádoby nebo košíku.

Jak pěstovat africkou fialku

Květině dopřejte dostatek světla, ale v létě ji chraňte před přímým slunečním zářením. Fialku zalévejte s mírou jednou nebo dvakrát týdně odstátou vodou nejlépe zespoda do misky, tak totiž budete mít jistotu, že nenamočíte listy, které by pak mohla napadnout hniloba. Povadlé kvítky a listy průběžně odštipujte a zhruba jednou za dva týdny fialku přihnojte. Tato pokojovka bude prospívat i v suchém vzduchu panelákového bytu.

Jak množit fialku

Dokonce si ji můžete velice jednoduše namnožit listovými řízky. Řapík listu seřízněte žiletkou a nechte zakořenit ve vodě nebo v substrátu. Brzy se vám odmění i prvními kvítky a pak už ji nic nezastaví a pokvete téměř celý rok.

Zdroj: Příjemný život s květinami (John Brookes) a (bras)


Přečtěte si také