návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Balkon orientovaný na jih: Oáza klidu i zahrádka ve středomořském stylu

Aktualizováno: 21.09.2021
Balkon orientovaný na jih
Autor: istockphoto Balkon orientovaný na jih
Celý den ležet na lehátku a nechat na sebe dopadat báječné sluneční paprsky, ale také možnost vypěstovat si šťavnatá rajčata a křupavou papriku. To vše vám přináší balkon či terasa s jižní orientací. Ale všechno má svá proti… když je slunce příliš, odnese to nejen naše pokožka, ale i květiny vadnou a zelenina chřadne. Proto pro pěstování na jižním balkoně vybírejte květiny, bylinky i zeleninu, které znáte z dovolené ve Středomoří, odkud jsou na sálavé slunce zvyklé.

reklama

Jižní balkon má mnohá pozitiva, celodenní slunce však má i svá úskalí. Na jaře i v létě mohou přijít dny, kdy se vám začne stýskat po chladivém stínu. Proto se vyplatí investovat do praktické markýzy nebo slunečníku. Trochu úlevy od slunečních paprsků oceníte vy i vaše květiny nebo zelenina.

Jižní balkon: volba nábytku

Je důležité, dobře zvážit i volbu venkovního nábytku. Kovový nábytek se brzy rozpálí, proto je dobré, opatřit jej alespoň látkovými sedáky. Dřevěný nábytek zase na prudkém slunci bledne a rychle ztrácí svou barvu. Stejný osud může potkat i nábytek plastový. Dobrou volbou by mohl být přírodní či umělý ratan nebo dřevěný nábytek natřený nabílo.

Balkon orientovaný na jih vyžaduje vhodné přistínění
Autor: istockphoto Balkon orientovaný na jih vyžaduje vhodné přistínění

Jižní balkon: bylinková zahrádka 

Jižní balkon je ideální pro pěstování klasických letniček a rostlin, které mají svůj původ ve Středomoří. I tak je však potřeba myslet zejména na to, že na jižní straně bývají sluneční paprsky nejsilnější a veškeré rostliny potřebují ochranu před poledním sluncem a hojnou zálivku. Ne však za poledního úpalu, ale nejlépe ráno i večer. Výborně se bude na jižním balkoně dařit bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, šalvěj, tymián, máta či oregano. Jsou velmi nenáročné a snesou i hodně slunce. Pokud je budete pěstovat v dobře propustné půdě s přídavkem písku, nebudou vyžadovat ani hnojení. Voňavá zahrádka bude navíc odhánět komáry z vaší blízkosti.

Balkon orientovaný na jih a bylinkové zákoutí
Autor: istockphoto Balkon orientovaný na jih a bylinkové zákoutí

Jižní balkon: zelenina z truhlíku

Jižní balkon je vhodný i pro pěstování některých druhů zeleniny. Výborně se tu bude dařit především rajčatům a paprikám. Můžete koupit hotové sazenice sazenice nebo si sami semenáčky vypěstovat. Mladé sazenice vysaďte nejlépe do samozavlažovacího kontejneru, který udrží rostliny v kondici po celou sezonu. Výbornou volbou pro pěstování na balkoně jsou divoká rajčata. Postačí jim opravdu jenom vysazení do kvalitního substrátu a občasné vyvázání k opoře.

Okurky pěstujte v truhlíku na balkoně.

Okurky pěstujte v truhlíku. Překvapí vás bohatá úroda i v období sucha

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

Skvělá jsou i drobná cherry rajčátka nebo speciální balkonové odrůdy rajčat, jako jsou Tereza F1, Pavlína a Karla nebo Tumbling Tom Yellow se žlutými plody a Tumbling Tom Red s červenými plody, které jsou určeny do závěsných a samozavlažovacích nádob.

Balkon orientovaný na jih je vhodný pro rajčata
Autor: istockphoto Balkon orientovaný na jih je vhodný pro rajčata

Mezi paprikami vybírejte nižší odrůdy. Mezi ty vhodné patří paprika s názvem ‚Balkonovka‘, která je nízkého vzrůstu a plody má červené a krásně sladké. Další odrůda vhodná pro pěstování na balkonech je ‚Amadea‘, se žlutými a červenými plody nebo ‚Slovana F1‘ se zelenými plody. K méně náročným paprikám patří i kozí nebo beraní rohy, odrůdy ‚Artist‘, ‚Ohnivec‘ či ‚Saturn‘. Výborná je i drobná paprička ‚Korál‘ s drobnými kulatými plody. Zajímavá je i převislá paprika ‚Volante Mild Yellow‘, vhodná do závěsných nádob.

Na jižním balkoně se daří paprikám
Autor: istockphoto Na jižním balkoně se daří paprikám

Jižní balkon: květiny na slunce

Na balkon, který je orientovaný na jih, byste měli vybrat takové rostliny, které jsou odolné vůči silnému slunečnímu záření. Vynikající volbou jsou klasické muškáty neboli pelargonie a petúnie, jejich bohatě se větvící a kvetoucí příbuzné, surfinie. Výborná je také v posledních letech velmi oblíbená mini varianta petúnií, million bells. Všechny tyto květiny milují teplo a slunce.

Balkon orientovaný na jih a oblíbené million bells
Autor: istockphoto Balkon orientovaný na jih a oblíbené million bells

Vhodné jsou i letničky jako gazánie, lobelky, lichořeřišnice, nízké kultivary slunečnic nebo starček. Na jižním balkoně můžete s úspěchem pěstovat i přenosné rostliny, které budou na zimu potřebovat úkryt v bezmrazé místnosti, jako je oleandr, olivovník, durman nebo ibišek. Na sluncem prozářeném balkoně se bude dařit i sukulentům, například netřeskům nebo rozchodníkům.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: balkón , jižní orientace , balkon na jih , balkonové květiny , slunce , rajčata , pěstování na balkoně , muškáty , pelargonie , květiny na slunce , paprika

reklama

Přečtěte si také