Jak zlikvidovat mšice na balkoně přírodní cestou? Pomůže kombinace prostředků a důslednost
Zvlášť nezkušeným pěstitelům se začnou podlamovat kolena, když si všimnou prvního houfu mšic na listech. Následně propátrají okolí a zjistí, že jsou mšice všude. Apokalypsa? Trochu.
Máte tři možnosti. První znamená, že vyházíte všechny napadené rostliny. Je to nejdrastičtější řešení. Tomu se pokusíme vyhnout. Pokud rostlina opravdu nepadá pod tíhou mšic, máte ještě šanci, že ji zachráníte. Tehdy přichází těžké uvažování nad tím, jestli sáhnout po chemii nebo dát přednost síle přírody… My jsme zkusili přírodní cestu.

Mšice na balkoně Zdroj: istock.com
Jak zlikvidovat mšice?
Na rovinu musíme zdůraznit, že přírodní prostředky často nezaberou tolik jako ty chemické. Neznamená to ale, že by nebyly účinné. Jen cesta k vítězství potrvá trochu déle a bude vyžadovat větší úsilí. Vyzkoušejte následující postup, který si autor článku vyzkoušel na vlastním balkoně a doufá, že může prohlásit, že se mšic zbavil.
4 kroky k likvidaci mšic na balkoně
- Nejprve nebudete potřebovat nic jiného než vlastní prsty. Jimi totiž budete sundavat mšice z rostlinek a hezky je drtit. Zvlášť z počátku je to nechutné. Člověk se k tomu musí přemlouvat. Funguje to ale výtečně. Hned vidíte výsledky (bohužel na svých rukou). Nezlikvidujete tak ale všechny mšice a často se zbavíte jen těch dospělých, velkých, dobře najedených, protože těch malých si nevšimnete.
- Potom přicházejí na řadu afrikány. Jedna z nejoblíbenějších květin funguje jako rostlinolékař. Mšice ji nesnášejí a vyhýbají se jí. Vysaďte sazeničky do květináčů nebo kontejnerů, ve kterých pěstujete napadené rostliny. Podobný trik udělejte s koprem. Aromatická bylina mšice zahání také!
- Následně se vyzbrojte česnekem. Oloupejte pár stroužků a nakrájejte je na plátky. Těmi pak poklaďte hlínu v květináči a zalijte vodou. Do jednoho květináče bude stačit jeden stroužek česneku. Nepřehánějte to s ním!
- Nepodceňujte ani prevenci. Neznamená to totiž, že jste se mšic zbavili úplně. Mohou se kdykoli vrátit a udělají to rády! Tady mají výhodu kuřáci. Je totiž potřeba uchovávat popel z cigaret a jím pak posypat hlínu v květináči. Pokud nejste kuřáci, poproste někoho známého, aby vám popel schovával.
3 důležité rady
- Rostliny kontrolujte denně. Mšice se totiž rychle množí a poměrně snadno se přemisťují z jedné rostliny na druhou.
- Kontrolujte všechny rostliny. Možná jste slyšeli, že mšice na bylinky nejdou. Jdou. Třeba takový libeček jim náramně chutná.
- Obětujte rostliny, na kterých se mšice objevily opakovaně. Z nich se potom budou šířit dál. Květináč po napadené rostlině pořádně vymyjte a pro jistotu použijte až po čase.
Další tipy, které (ne)využijete na balkoně
Slunéčka sedmitečná: Pro berušky jsou mšice pochoutka. Jedna larva slunéčka sedmitečného je schopná spořádat během svého vývoje až 600 mšic, další mšice pak sní dospělec. Na zahradě se samy objeví tam, kde se jejich oběd vyskytuje.
Účinná jsou i slunéčka východní, která jsou opravdu žravá a likvidují více mšic než klasické berušky. Je ale u nich problém, že po tom, co spořádají mšice, tak se vrhnou i na ovoce nebo larvy užitečného hmyzu. Dávejte si proto pozor, abyste jich neměli na zahradě hodně. Poznáte je podle toho, že na krovkách mají více než sedm teček, některá mají naopak krovky čiště červené.

Mšice berušky Zdroj: unsplash.com
Výluh z kopřivy dvoudomé: Rostlina obsahuje kyselinu křemičitou, která účinkuje proti mšicím. 500 g čerstvě utržené kopřivy nebo 100 g sušené zalijte 5 litry studené vody, zakryjte a nechte dva dny vylouhovat. Napadenou rostlinu výluhem postříkejte, ale pozor... jen jednou!
Výluh z rebarbory (reveň kadeřavá): Zelenina je pro mšice jedovatá. Zalijte 250 g čerstvých listů 1,5 l vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Sceďte a nechte úplně vychladnout. Napadené rostliny stříkejte roztokem po 2 až 3 dnech.