návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Levandule korunkatá je krásná, ale choulostivá bylinka. Pěstujte ji jako přenosnou rostlinu

Simona Sedláčková , Vydáno: 25.07.2021
Levandule korunkatá je pro svůj netradiční romantický vzhled ve stálé nabídce mnoha zahradnických center. Při jejím nákupu byste však měli vědět, že bude vyžadovat více péče než běžná levandule lékařská.

reklama

Na její krásu se necháme všichni nalákat, ale pak přichází zklamání… První sezonu krásně roste, kvete a skvěle prospívá a následující jaro ji najdeme na zahradě buď úplně zmrzlou, nebo alespoň hodně poškozenou. Levandule korunkatá je totiž mnohem choulostivější než její obyčejná příbuzná, levandule lékařská (Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis nebo Lavandula vera, pro tuto rostlinu je užíváno více latinských názvů, ale i více českých jmen, například levandule úzkolistá, a všechny názvy označují stejnou rostlinu).

Květy levandule nemusejí být vždy jen modro fialové. Existuje i levandule s květy bílými jako sníh

Zařiďte si doma voňavou Provence aneb Jak pěstovat levanduli

Levandule pěstování

21 rad a tipů, jak na pěstování, sběr a sušení levandule

Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)

Její nezaměnitelné květenství poznáte na první pohled, jen se jménem může být trochu problém. Prodává se pod mnoha obchodními názvy, jako levandule klasnatá, ouškatá, francouzská nebo dokonce hlávkovitá.

Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)
Autor: iStock Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)

Pochází z jižní Evropy, z oblasti kolem Středozemního moře. Levandule korunkatá roste ve volné přírodě od Portugalska přes celou jižní Evropu až po Turecko a Sýrii, ale také v severní Africe. Dostala se i do Austrálie a na Nový Zéland, kde ji však považují za nechtěný plevel.  

Jak poznat levanduli korunkatou

Roste jako silně aromatický, stálezelený keřík a dorůstá do výšky až 150 cm, ale ne v našich podmínkách. Šedozelené, úzce kopinaté listy jsou velmi podobné levanduli lékařské, ale květenství má mnohem nápadnější. Květenství levandule korunkaté roste ve tvaru lichoklasu, zakončeného nápadnými, vzpřímenými listeny, tedy krásnou korunkou, v barvě světle či tmavě fialové, a dokonce i bílé. U nás kvete většinou od začátku června do srpna.

 

Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)
Autor: iStock Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)

Jak pěstovat levanduli korunkatou

V podmínkách ČR se levandule korunkatá pěstuje nejčastěji a hlavně nejspolehlivěji jako přenosná rostlina. Přes léto jí vyhovuje umístění v prostorném květináči, na plném slunci, v kyselejší, dobře propustné půdě. Na zimu je dobré levanduli korunkatou uložit do světlé, chladnější, ale bezmrazé místnosti a dopřát jí jenom velmi mírnou zálivku.

V teplejších oblastech jižní Moravy se můžete pokusit i o její přezimování venku. Pak ji pěstujte na záhonech s dobře propustnou půdou, chráněných před větrem a mrazem. Na zimu levanduli korunkatou překryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)
Autor: iStock Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)

Všechny druhy levandule můžete využít na krásné dekorace:

Vyšívaný sáček s levandulí

Vyšívaný sáček s levandulí ze staré pánské košile

Mýdlová koule s levandulí

Provoňte si koupelnu levandulí: Tuto dekoraci vyrobíte z obyčejného mýdla

Džínový věnec s levandulí

Džínový věnec s levandulí, mušličkami a oblázky: Vyrobte si dekoraci s vůní léta

Svícen s levandulovou manžetkou

Voňavý svícen s levandulovou manžetkou: Ozdobte skleničky čerstvou bylinkou

reklama

Článek je zařazen v: Levandule korunkatá (Lavandula stoechas) , choulostivá , Lavandula angustifolia , balkón

reklama

Přečtěte si také