Balkón a terasa

30. července 2022 08:00

Matouš Hartman

Medonosné balkonovky krásně kvetou a lákají čmeláky

Je hezké mít na balkoně nejen hromadu květů, ale také živo. Vyšlechtěné rostliny moc čmeláků nenalákají. Oblíbené muškáty nebo pelargonie jim moc nevoní, dávají přednost jiným květinám. Řekneme vám, které balkonovky pěstovat, abyste přilákali užitečný hmyz a hlavně roztomilé čmeláky!

Vybrali jsme rostliny, které dokážou balkon ozdobit a zároveň jsou užitečné, mnohdy nepotřebují ani nijak speciální péči. Například agastache neboli anýzová máta je naprosto nenáročná, vytrvale kvete a čmeláci ji milují.

Agastache je magnet na čmeláky

Začínáme naším favoritem. Agastache, kterou můžete pořídit jako anýzovou mátu, roste a kvete bez toho, abyste se namáhali. Stačí vysít semínka a pak zalévat, v létě ideálně každý den ráno či večer trochou vody. Agastache rychle klíčí i roste. Rozmnožuje se oddenky podobně jako máta, takže ji nevysévejte do květináčů či truhlíku společně s jinými rostlinami. Zahubila by je. Agastache začíná kvést v červenci a její fialové květy lákají zejména čmeláky.

Mateřídouška hezky voní

Rostlina známá i díky Erbenově básni Kytice je úžasná léčivka, koření a zároveň dekorativní květina. Mateřídoušku lze pěstovat na balkoně, dobře snáší přímé sluneční světlo i sucho. Není náročná a vytrvale kvete. Její vůně je příjemná pro člověka i pro včely, které se k ní zdaleka slétají. Dopřejte městským včelám rostlinu, kterou často v parcích nenajdou…

Levandule poslouží lidem i čmelákům

Snad nejoblíbenější bylinka ze všech je levandule. Milují ji lidé stejně jako hmyz. Levandule vyžaduje slunce a také vaši trpělivost. Vykvete až druhý rok. Její (většinou) fialové květy přilákají užitečný hmyz. Levandule je skvělá volba, protože čmeláci a včely se najedí a vy můžete z květu vytvořit dekorace, a dokonce upéct sušenky!

Slunečnice na balkoně vypěstovat lze

Možná ji nepovažujeme za klasickou balkonovku, ale zejména na jižním balkonu se slunečnicím daří. Můžete si pořídit trpasličí kultivary, které dorůstají zhruba třicet nebo čtyřicet centimetrů, ale ve velkém květináči vypěstujete i dvoumetrové rostliny. Jediným problémem je, že se slunečnice kvůli větru mohou polámat. Ideálně si tak pořiďte trpasličí slunečnice, u nich je jistota, že je nenajdete zlikvidované na podlaze. Čmeláci i včely mají slunečnice rádi, takže za květy na balkon přilétnou.

Pažitka si zaslouží vykvést

Většinou ji sníme, ještě než vykvete, a to je škoda. Pažitka je důležitá medonosná rostlina, která se zamlouvá včelám i čmelákům. Neříkáme, abyste přestali pažitku jíst a přenechali ji užitečnému hmyzu, ale nechte jeden pažitkový květináč hezky vykvést. Uvidíte, že tahle bylinka má krásné nafialovělé květy a včely vám poděkují.

Bazalka kvete pro včely

Další bylinkou, která spíš skončí na lidském talíři než na hmyzím menu, je bazalka. Tahle bylinka existuje v mnoha kultivarech i druzích, například indická bazalka Tulsi. Pokud odoláte, nechte bazalku kvést, má veliké květy, které krásně doplní balkon. Užitečný hmyz to ocení taky.

Krásnoočko přiláká užitečný hmyz

Květina původem z Ameriky už roste i v české přírodě, jelikož se množí samovýsevem. Je to trvalka, jejíž některé druhy zvládnou i české mrazy. Krásnoočko můžete pěstovat na balkoně, snese i vedro a sucho, ale nejkrásněji kvete, když má dostatek vláhy. Pokud chcete na balkon přilákat čmeláky, včely a motýly, ideální je pěstovat krásnoočko velkokvěté, které se hodí i k řezu a zvládne i třicetistupňové mrazy!

Tařicovka se rozroste

Oblíbená letnička pochází ze Středomoří a má ráda slunce. Kvete již po pěti týdnech a vytváří rozkvetlé koberce, které lákají užitečný hmyz. Většinou ji pěstujeme v záhonech, ale daří se jí i ve větším květináči na balkoně. Dopřejte jí prostor, aby se rozrostla. Bude to kolem ní jen bzučet!

Třapatkovka neboli echinacea

Obdivovaná léčivka se většinou pěstuje v záhonech, ale balkon jí svědčí také. Má ráda slunce a teplo, ovšem špatně snáší vítr. Na balkoně by tak měla být chráněná před poryvy větru. Snese sucho, naopak jí vadí přemokření, takže ji nepřelijte! Její nádherné květy přilákají včely i čmeláky.

Motýlí keř nejen pro motýly

Na závěr doporučíme jeden keř pro větší balkony nebo terasy. Je jím komule Davidova známější jako motýlí keř. Na zahradách dorůstá až tří metrů, na balkoně bude její vzrůst skromnější. V létě můžeme obdivovat její až půlmetrová květenství s fialovými květy, které lákají motýly, ale také včely a čmeláky.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Medonosn%C3%A1_rostlina; https://www.ireceptar.cz/zahrada/medonosne-rostliny-na-zahrade-jsou-krasne-i-uzitecne.html


Přečtěte si také