Samozavlažovací truhlíky: Jak pěstovat květiny a zeleninu na balkoně i bez každodenního zalévání

Pomalu nastává čas, kdy se naše terasy a balkony zazelenají rostlinami v přenosných nádobách. Jak se o ně dobře postarat, a přitom nemuset každý den myslet na jejich zálivku? Pořiďte si samozavlažovací truhlíky a kontejnery a můžete se s klidem vydat i na dovolenou. Rostlinky to bez vás pár dní v určitě zvládnou.

Rozkvetlý balkon nebo čerstvá zelenina ztruhlíku, to je sen mnohých znás. Ale co dělat, když nás práce tu a tam odvádí zdomova, potřebujeme si dopřát letní dovolenou nebo pravidelně vpátek odjíždíme na chalupu a nechceme obtěžovat sousedy se zaléváním? Pořiďte si kvalitní samozavlažovací truhlíky a kontejnery a připravte své rostliny na období samoty. Prvotní trochu vyšší pořizovací náklady se vám určitě vyplatí!

Jak vybírat samozavlažovací truhlík

Vybírejte především nádoby sdostatečným prostorem pro substrát, a tedy dostatkem místa pro kořenový systém, ale i světším zásobníkem na vodu. Pro běžné balkonové květiny se hodí truhlíky, ale pro náročnější zeleninu, například pro rajčata, už se vyplatí samozavlažovací kontejnery. Truhlík o délce 60 cm, by měl mít zásobník na vodu asi na 3-3,5 litru. Vtom případě většinou postačí vodu doplňovat asi jednou týdně. Důležitý je i odtokový otvor, aby se přebytečná voda dostala ztruhlíku ven a nezpůsobovala zahnívání kořenů.

Jak na osazování samozavlažovacího truhlíku

Pokud už máte truhlíky zminulých let, dopřejte jim nejprve očistu. Truhlíky pečlivě omyjte a zbavte je zbytků hlíny. U samozavlažovacích truhlíků také zkontrolujte knoty, jestli jsou správně zastrčené.

Připravte si sazenice. Náš truhlík je určený do lehkého polostínu a bude obsahovat lobelku, verbenu a starček. Dbejte na to, aby měly rostliny kvalitní kořenový systém. Kořeny by měly být prorostlé celým květináčem. Jednotlivé rostliny rozložte do truhlíku. Převislé druhy dejte na kraj a vysoké či jinak dominující doprostřed. Rostliny obsypejte zeminou a tu mírně rukou přitlačte. Můžete použít přímo substrát pro samozavlažovací truhlíky, který obsahuje kokosové vlákno. Jinak používejte substrát hrubší a hrudkovitý, který umožní přístup vzduchu ke kořenům. Osazený truhlík řádně zalijte.

I samozavlažovací truhlíky nejprve několik dní zalévejte vrchem, na zeminu, aby půda řádně nasákla vodou. Truhlík sčerstvě vysazenými květinami nejprve uložte do stínu, i když je později určený na plné slunce. Květiny nechte vchládku odpočinout a pořádně se napít.

Jak hnojit rostliny vsamozavlažovacím truhlíku

První dávku hnojiva můžete přidat do střední vrstvy substrátu už při zakládání truhlíku, ale není to nutné. Další hnojivo dodávejte do vody, doplňované do zásobníků, ale volte trochu nižší koncentraci.

Co dělat, když nádoba nemá knoty

Samozavlažovací truhlíky můžete zakoupit i bez knotů nebo se vám u starších truhlíků přes zimu prostě ztratily. Není to žádný problém. Postačí vzlínací šachty, kterými je opatřeno dno všech samozavlažovacích truhlíků. Do šachet pečlivě napěchujte substrát, a pak už nasypte další vrstvu substrátu. Těmito šachtami bude voda dostatečně vzlínat sama.

Jaké rostliny se do samozavlažovacích truhlíků nehodí

Samozavlažovací truhlíky a květináče jsou vhodné pro velkou většinu rostlin. Můžete vnich pěstovat letničky i trvalky, drobné ovoce i zeleninu, a dokonce i menší typy jehličnanů a dřevin. Jediné, které si vtěchto nádobách opravdu libovat nebudou, jsou suchomilné a sukulentní rostliny, ale také rostliny, které potřebují před další zálivkou nechat zcela vyschnout substrát.

Samozavlažovací truhlíky a muškáty, surfinie i fuchsie

Pelargonie neboli muškáty, surfinie a fuchsie patří mezi rostliny, které nesnáší přemokření a doporučuje se je zalévat až po vyschnutí substrátu. Přesto se mnoha pěstitelům i při pěstování těchto rostlin samozavlažovací truhlíky osvědčily. Vybírejte pouze kvalitní truhlíky, které mají mezi zásobníkem na vodu a substrátem dostatečný prostor a do substrátu přidejte ještě dávku perlitu navíc. Perlit se postará o důkladné provzdušnění. Čerstvě vysazené rostliny zalévejte pouze vrchem a přebytečnou vodu nejpozději druhý den ze zásobníku vylijte. Takto rostliny zalévejte alespoň první 3-4 týdny. Teprve pak můžete začít využívat výhody samozavlažovacího truhlíku a zalévat pouze doplňováním vody do zásobníku.


Přečtěte si také