Batáty můžete pěstovat na zahradě i na balkoně. Připravte si včas vlastní sadbu

V poslední době velmi oblíbené batáty neboli sladké brambory můžete pěstovat z hlíz nebo sazenic ze zahradnictví, ale i z vlastní sadby. Musíte však začít velmi brzy s přípravami. Můžete vyzkoušet donutit k růstu i hlízy zakoupené v supermarketu. Nebude to úplně snadné, ale půjde to!

Batáty se v našich obchodech objevují poměrně krátkou dobu, ale do Evropy se dostaly už hodně dávno. Přivezl je ze svých výprav Kryštof Kolumbus spolu s bramborami. Na první pohled brambory připomínají, ale nemají s nimi botanicky vůbec nic společného.

Batáty (Ipomoea batatas)

Hlízy plné betakarotenu, vlákniny, draslíku, železa a vitaminů skupiny B můžete v kuchyni využít na mnoho způsobů. Výborná je batátová kaše i polévka, která se připravuje úplně stejně jako velmi oblíbená polévka dýňová. Vynikající jsou i batáty pečené nebo přidané do směsi grilované zeleniny. A úplně skvěle chutnají batátové chipsy.

Většinou si batáty všichni kupujeme v supermarketu, ale můžete si je vypěstovat i na vlastní zahradě, a dokonce i na balkoně ve velikém květináči.

Kde sehnat sadbu na pěstování batátů

V zahradnictví nebo na internetu seženete buď malé hlízy nebo nařízkované rostlinky připravené k vysazení, ale to až ve druhé polovině dubna nebo na začátku května.

Vyzkoušet však můžete i sadbu vlastní. Nebude to úplně jednoduché a začít musíte velmi brzy, nejlépe koncem února či na začátku března. Hlízy batátů zakoupené v supermarketu bývají stejně jako oddenky zázvoru ošetřené proti nadměrnému klíčení. Proto hlízy nejprve na nejméně 24 hodin ponořte do vody, aby se chemické ošetření vyplavilo. Pak máte několik možností, jak batátovou sadbu pěstovat:

1. Položte hlízu na parapet

Stejně jako brambory, i batáty, pokud je vystavíte světlu, většinou začnou samy klíčit. Vzhledem k tomu, že hlíza obsahuje všechny potřebné živiny pro vývoj mladé rostlinky, nemusíte se o nic starat, jenom čekat, dokud nebude výhonek dostatečně veliký, abyste ho mohli odříznout, vložit samostatně do skleničky s vodou a nechat zakořenit.

Zakořeněné mladé batáty pak můžete vysadit do velkého květináče nebo v polovině května do zahrady na záhon, až pomine hrozba ranních mrazíků.

2. Vložte hlízu do skleničky s vodou

Hlízu můžete i vložit do vody. Využijte buď dostatečně úzkou skleničku, aby do ní hlíza nezapadla, nebo do hlízy zapíchněte párátka nebo špejle, za které hlízu zavěsíte na okraj skleničky.

Vyrašené výhonky opět odřízněte a můžete dále pěstovat.

3. Vyzkoušejte pěstování v akváriu

Mnoha pěstitelům se osvědčilo i pěstování batátů v akváriu. Opět do hlízy napíchejte dlouhé špejle nebo silnější dráty, abyste mohli zavěsit hlízu nad hladinu a do vody byla ponořena jenom špička hlízy. Ve vodě v akváriu se batátům velmi daří, vyhovuje jim teplota i obsah živin ve vodě. I v tomto případě vyrašené výhonky odřízněte a dále pěstujte jako řízky.

Jak pěstovat připravenou sadbu

Mladé rostlinky batátů vysaďte na záhon do zahrady nebo do velkého květináče na balkon nebo na terasu v druhé polovině května.

Batáty pěstujte na plném slunci, na teplém stanovišti, chráněném před větrem. Zeminu použijte humózní a dobře propustnou a batáty pravidelně přihnojujte vícesložkovým hnojivem s přídavkem rohoviny.

Rostlinky přihrnujte a kopčete podobně jako brambory. Dejte pozor na přemokření půdy na záhonech, ale především při pěstování v nádobách.

Na podzim, po zaschnutí rostlin, batáty vykopejte z půdy, dobře očistěte a nechte několik dní oschnout ve stínu. Nakonec hlízy batátů skladujte stejně jako brambory. Malé hlízy si schovejte pro příští rok, kdy je využijete opět jako sadbu. Tyto hlízy uchovávejte přes zimu v bezmrazém sklepě v písku.

Zdroj: https://www.bataty.cz/bataty/pestovani-batatu-vysadba/; https://www.ireceptar.cz/zahrada/bataty-sladke-brambory-pestovani-sklizen-vyuziti.html


Přečtěte si také