reklama

Vysaďte bíle kvetoucí keře. Něžné květy rozjasní každou zahradu

Simona Sedláčková
30. dubna 2020
Stejně jako má každý jiný vkus, co se týká oblečení, tak má každý jinou představu i o barevnosti své zahrady. Pokud se vám líbí umírněnost a něha bílé barvy, poradíme vám, jaké keře vysadit, abyste se mohli kochat velkorysou záplavou romantických květů. Vybrali jsme pro vás keře, které od vás dokonce ani nebudou vyžadovat přehnanou péči.
reklama

Hroznovec (Exochorda)

Nenáročný, asi 3 m vysoký keř spřepadavými větvemi podobnými květům jabloní, které bohužel nevoní, ale jsou velmi krásné. U nás se pěstují čtyři druhy, nejoblíbenější je hybrid Exochordaxmacrantha„The Bride“. Hroznovec vyžaduje dostatek místa, nejčastěji se proto pěstuje jako solitér nebo ve volných živých plotech. Má rád slunné až poloslunné stanoviště a propustnou půdu sneutrálním až mírně kyselým pH. Vysazuje se na podzim i na jaře, nejlépe skořenovým balem.

Co shroznovcem po odkvětu?

Pravidelný řez tomuto keři nesvědčí, protože se rozvětvuje zkoncových výhonů. Po odkvětu však můžete vyřezat slabé a poškozené či odumřelé větve.

Tavolník (Spiraea)

Na jaře kvetoucí druhy tavolníků mají bílou barvu květů, kterých bývá na keři naprosto neuvěřitelné množství. Větve jsou jimi přímo obalené. Tavolníky patří knejméně náročným dřevinám. Výborně snášejí slunce i polostín, nemají skoro žádné nároky na půdu, ale za substrát sdostatečnou zásobou živin budou vděčné. Vysazovat je můžete na jaře i na podzim. Tyto keře dokonce ani netrpí žádnými škůdci ani chorobami. Jsou vynikající do volných i stříhaných živých plotů.

Co stavolníkem po odkvětu?

Řez tavolníků není nutný, ale jejich růst je opravdu velmi bujný. Na jaře kvetoucí tavolníky patří do skupiny keřů, kvetoucích na dvouletém dřevě. Proto po radikálním zmlazení (klidně až u země) musíte na květy počkat dva roky. Nejlepší je proto prořezání starých větví, ihned po odkvětu se zachováním mladých výhonů.

Šeřík (Syringa)

Omamně vonící šeříky přicestovaly do střední Evropy v17. století. Je známo asi třicet různých druhů a nespočet kultivarů, které vykvétají plnými i jednoduchými květy vbarvách od bílé přes růžovou až po temně fialové odstíny. Tyto keře jsou velmi nenáročné, snášejí slunce i polostín. Zvládají i sucho, ale vdobě nasazování květů je potěší alespoň občasná zálivka. Nejlépe rostou ve vápenité půdě. Trvale zamokřené půdy nesnášejí.

Co sšeříkem po odkvětu?

Opatrně odstraňte odkvetlá květenství. Tvorba semen keř velmi vysiluje. Dejte však pozor na nové výhony, na jejichž koncích se už nyní začínají vyvíjet pupeny se zárodky květenství pro příští rok. Můžete i odstranit staré větve, a to až u země. Můžete však provést i hluboký zmlazovací řez celého keře, který šeřík celkem dobře snáší.

Bez černý (Sambucus nigra)

Jeden zu nás nejběžnějších volně rostoucích keřů,pochází zKavkazu. Na jaře bohatě vykvétá nápadnými trsy květů svelmi výraznou vůní. Sirup a čaj zkvětů, ale i plodů černého bezu se používá při nachlazení. Tento známý keř je naprosto nenáročný, neuvěřitelně rychle rostoucí. Má rád slunná stanoviště, ale poroste téměř všude, je velmi přizpůsobivý. Nemá žádné zvláštní nároky, ale prospívá mu spíše vlhčí, humózní půda.

Co sčerným bezem po odkvětu?

Ponechte ho vklidu. Odkvetlé květy se promění ve stejně dekorativní, ale i užitečné, černofialové plody. Teprve po sklizni se odstraňují hlavně odplozené, dvouleté větve. Černý bez plodí na jednoletých výhonech, proto ho dokonce můžete každoročně seřezat až úplně u země. Má vynikající regenerační schopnosti.

Černý bez patří mezi nejznámější keře, a snad proto se pro něj vžilo tolik lidových názvů, že je ani nedokážeme všechny vyjmenovat. Je to také důležitá rostlina pro lidové léčitelství.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama