Zahrada

10. března 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Bršlice kozí noha je noční můra všech zahrádkářů. Má ale své kladné stránky

Jakmile ji jednou objevíte na zahradě, musíte s ní hned začít bojovat, ale boj je to většinou velmi zdlouhavý, ne-li zcela marný. Pokud se však s bršlicí setkáte mimo vlastní území, můžete se z ní i radovat. V každém případě se do ní zkuste s chutí zakousnout.

Bršlice kozí noha nepatří zrovna krostlinám, ze kterých bychom se na své zahradě radovali. Tento plevel má totiž rozsáhlou síť oddenků, kterými se snad rychlostí světla šíří po záhonech i trávníku. Každý zahrádkář dobře ví, že na bršlici neplatí nic jiného než pečlivé rytí a zdlouhavé vybírání zbytků oddenků způdy. Zkaždého zapomenutého kousku totiž dokáže opět vyrůst nová rostlina. Je to rostlina vytrvalá, ve všech smyslech tohoto slova. Prvním rokem vytvoří přízemní růžici listů a hned dalším rokem začne vyhánět dlouhé oddenky a brzy ovládne široké okolí. Vykvétá bílým květenstvím, kterým je strukturovaný okolík.

Bršlice kozí noha jako zdravá pochoutka

Mladé jarní listy bršlice, doslova nabité vitaminem C, můžete přidávat do jarního špenátu nebo do nádivky. Mladé lístky jsou skvělé i do salátů, do sekané, do polévek nebo jen tak pokrájené na chleba smáslem a tvarohem. Chutí připomíná bršlice trochu celer či petržel.

Bršlice kozí noha jako léčivka

Už samotné druhé jméno v latinském názvu bršlice, Aegopodium podagraria, napovídá, kčemu se tato léčivka využívá. Podagra znamená latinsky dna neboli pakostnice, na kterou má obklad zlistí bršlice zklidňující účinek. Nálev zlistů bršlice pomáhá i na hemeroidy a zanícené rány, horké obklady zrozdrcených listů jsou skvělé na bolesti kloubů a rozdrcené čerstvé listy pomáhají při bodnutí hmyzem a hojí kůži. Využívá se i vurologii, tlumí bolesti břicha a křeče.


Přečtěte si také