Vyhledávání

Pečujte o vláhu na záhonech
Mohlo by se zdát, že minulý měsíc byl nečekaně bohatý na dešťové srážky, a tak bychom se zálivce své zahrady ani nemuseli věnovat. Jsou však stále místa, kde se dešťů nedočkali a jinde byly lijáky tak prudké, že voda jenom stekla po povrchu a valila se dál do údolí. Proto je i nyní pravidelná důkladná zálivka velmi důležitá. Přesvědčte se, že vláha pronikla hluboko do půdy a že není mokrý jen povrch.
Pravidelně zalévejte trávníky – lepší je občasné důkladné prolití než každodenní lehké kropení.
Většina rostlin také potřebuje v tuto dobu přihnojit, aby měla dostatek živin i pro druhou polovinu sezóny.
V létě dochází také k velkému odparu vody z jezírek, proto vodu doplňte. Na jezírka kladou své larvy komáři, ale o jejichž likvidaci se postarají rybky.
Vysejte dvouletky a ukliďte cibuloviny
Vyzvedněte ze země cibule tulipánů a hyacintů, pokud je nenecháváte přes léto na záhonech. Nechte je zaschnout, a pak odstraňte suché slupky i listy a odstraňte kořínky. Na podzim je zase vrátíte zpět do země.
Nezapomeňte ještě rychle vysít dvouletky a některé trvalky. Na příklad můžete vysévat macešky pro jarní kvetení.
Trvalky můžete vysévat až do konce měsíce, do dobře připraveného záhonu nebo do truhlíku. Pozdější výsevy už se nedoporučují, aby stihly nové rostliny dobře narůst a zakořenit. Při výsevu ve skleníku nebo pod sklem pravidelně větrejte a regulujte teplotu. Vysévejte ostrožky, mochny, pupalky nebo dlužichy, které dobře klíčí.
Pečujte o květiny na záhonech i v truhlíku
Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy před tvorbou semen (pokud o ně nemáte zájem), podpoříte tak další kvetení.
Odstraňujte přebytečná poupata tam, kde chcete dosáhnout větších květů (růže, chryzantémy, jiřinky)
Z begónií odstraňujte poupata samičích květu (mají výrazný semeník). Tyto květy jsou malé.
Péče o balkónové květiny v truhlíku je nyní velmi náročná na zálivku a přihnojování. Pravidelně také odstraňujte zaschlé květy.
Květy levandule jsou už většinou připravené ke sklizni. Ostříhejte je z keříků včas, aby si i po usušení uchovaly krásně fialovou barvu.
Naposledy letos přihnojte růže. Později hnojené růže vytvoří ještě nové přírůstky, které může poškodit v zimě mráz.
Letní ovoce
Jakmile přestanou plodit jahodníky, pokud tedy pěstujete jednou plodící kultivary, odstřihněte jim listy. Zabráníte tak šíření chorob.
Koncem měsíce už přestane plodit angrešt a rybíz a bude nutný jejich řez. Zbavte se asi třetiny starých větví, odstraňte větve, na kterých už letos bylo málo plodů.
Prohlédněte nasazení plodů u ovocných stromů. Pokud mají plodů příliš mnoho, proveďte jejich probírku. Ovoce bude větší.
Zeleninová zahrada
Dejte si pozor na výskyt bělásků na květáku, jeho housenky pravidelně sbírejte.
Skliďte a dejte sušit cibuli, určenou pro zimní zpracování
Naposledy letos můžete vysít karotku, hrášek či kedlubny pro podzimní sklizeň.