K Dušičkám patří chryzantémy. Krásné listopadky jsou symbolem věčnosti a vydrží dlouho svěží

Chryzantémy neboli listopadky jsou mezi květinami symbolem podzimu. Za prvé krásně barevně kvetou až do příchodu mrazů a rozzáří zahradu nebo balkon v pošmourných listopadových dnech, když ostatní rostliny už odkvetly či odkvétají. Za druhé udělají spoustu parády v bytě, ať už coby hrnkové květiny, nebo řezané ve váze. A za třetí mají skvělou pověst jako hřbitovní a smuteční květiny.

Chryzantémy neboli listopadky nebo také dušičky (Chrysanthemum) jsou trvalky pocházející z Asie, kde dodnes patří k nejrozšířenějším květinám. Chryzantémy existují v různých druzích a mnoha vyšlechtěných kultivarech. Nabízejí nepřebernou škálu tvarů i barev květů, jsou velkokvěté a drobnokvěté, jednoduché i plné a ve všech barvách a odstínech kromě pravé modré.

Proč jsou chryzantémy tradiční květiny na Dušičky

Asi každého někdy napadlo, proč je právě chryzantéma nejtypičtější dušičkovou květinou. Můžeme se domnívat, že je tomu tak proto, že i navzdory nevlídnému sychravému, a tak trochu depresivnímu podzimnímu počasí, zůstává dlouho krásná, barevná a svěží. Nebo je tomu tak na základě květomluvy, která chryzantému považuje za symbol věčnosti? Chryzantéma v magii symbolizuje ochranu proti zlu a špatným silám. Ať už je to jakkoli, chryzantémy a Dušičky k sobě patřily, patří a patrně i patřit budou!

Na Dušičky se mohou použít nejen hrnkové a řezané, ale krásné jsou také zdobené věnce, mísy a koše, v nichž jsou chryzantémy dominantním prvkem. Pokud chceme dát na hrob chryzantému v květináči, je výhodné zapustit ji do země i s květináčem, aby mohla čerpat přirozenou vláhu. Navíc bude stabilnější a lépe odolá nepřízni listopadového počasí.

Jak pěstovat chryzantémy

  • Chryzantémy pěstované na záhonu kvetou zhruba od září až do příchodu mrazů a svými květy dodávají zahradě romantickou podzimní atmosféru.
  • Zahradní druhy nejsou na pěstování příliš náročné. Vyžadují dostatek slunce, vykvetou ale v podstatě kdekoliv.
  • Chryzantémy sázíme na jaře, protože na podzim by nám nevykvetly a nestihly by dostatečně zakořenit a mohly by přes zimu vymrznout.
  • Předpokladem správného růstu je zasadit sazenice na větrem chráněné místo, ale slunné, jelikož sluneční záření má důležitý vliv na kvalitu i na rychlost růstu rostliny.
  • Pro pěstování chryzantém je vhodná středně těžká a dostatečně propustná půda zásobená živinami. Proto záhon před sázením pohnojíme kvalitním kompostem.
  • Během růstu je hnojíme a zaléváme často, půda by měla být neustále vlhká, aby rostlina mohla plodit mnoho květů. Zaléváme je pouze ke kořenům, zbytečně nekropíme listy. Nedoporučuje se zalévání studenou vodou, protože zpomaluje růst rostliny.
  • Na jaře je dobré chryzantémy přihnojit dusíkatými hnojivy na květiny. Odborníci doporučují poslední hnojení v září, a to podzimním hnojivem s větším množstvím draslíku. Pak vykvetou i pozdější květy, kterým neublíží ani přízemní mrazíky. I přesto je vhodné rostliny na noc zakrývat netkanou textilií.
  • Pěstujeme-li na záhonu velkokvěté odrůdy, musíme je pravidelně zaštipovat, odkvetlé květy odstraňovat, abychom podpořili vznik nových květů. U velkokvětých kultivarů, jejichž květy mohou dosáhnout až 20 cm v průměru, opatrně odstraníme všechna postranní poupata a necháme na každém vrcholovém výhonu pouze jediné.
  • Co se stále populárnějších hrnkových rostlin týče, ty se liší od zahradních pouze menším vzrůstem a bohatším rozvětvením. Hrnkové chryzantémy vyniknou na okně v bytě i na terase či balkoně. Jak správně pěstovat chryzantémy v nádobách se dozvíte zde.

Jak se starat o řezané květy chryzantém

  • Chryzantémy jsou velmi vděčnými květinami k řezu, protože při správném zacházení vydrží v bytě ve váze v plné kráse zhruba tři týdny.
  • Pokud se chceme krásou květů chryzantém těšit co nejdéle, je nutné odstranit ze stonku všechny listy, které by zůstaly ve vodě a začaly hnít.
  • Konce stonků je nutné šikmo seříznout ostrým nožem, nikdy je nestříháme nůžkami!
  • Může se stát, že stonky díky vzduchovým bublinám nemohou přijmout dostatečné množství vody a květy začínají chřadnout. Vtom případě je stačí znovu nožem seříznout a do vázy přidat několik kostek ledu, protože při nižší teplotě stonky vodu lépe přijímají.
  • Vodu ve váze se vyplatí kontrolovat, po zhruba pěti dnech vyměnit, stonky opět seříznout a přidat výživu pro řezané květiny.

Zdroje: florea.czcs.wikipedia.org, gardeningknowhow.comalmanac.com


Přečtěte si také