Zahrada

23. července 2022 10:00

Simona Sedláčková

Jak ušetřit za vodu na zahradě díky dešťovce: Naučte se ji konečně využít do poslední kapky

Obyčejné sudy a barely na dešťovou vodu jsou součástí snad každé zahrady. Ale voda, odváděná ze střech okapy, najde i další využití. Nechte se inspirovat!

Vodou musíme šetřit odjakživa, ale dříve bylo šetření pitnou vodou pouze záležitostí ekonomickou. V dnešní době sucha a nedostatku vláhy se dešťová voda stala pokladem, který bychom si neměli nechat jen tak protékat mezi prsty.

Nádrže na dešťovou vodu v podobě podzemních nádrží i nadzemních rezervoárů se staly běžnou součástí našich obydlí. Uloženou dešťovou vodu můžeme v domě využít nejen na splachování toalety, ale i na praní špinavého prádla. Měkká dešťová voda lépe rozpouští prací prostředky a tím snižuje jejich spotřebu, z dešťové vody se neusazuje ani vodní kámen, který tak rád ničí naše pračky, ale i další spotřebiče.

Proč zavlažovat zahradu dešťovou vodou

Dešťová voda má pro naši zahradu mnohé výhody a to nemluvíme o výhodách, které má pro naši peněženku. Dešťová voda je chudá na soli, proto při jejím použití nedochází k zasolování půdy, a neobsahuje ani chlor. Jsou dokonce rostliny jako kanadské borůvky, azalky a rododendrony, které jinou než dešťovou vodu snášejí jen velmi špatně.

Sudy a barely

Zachytávání dešťové vody z okapů rovnou do otevřených nádob je samozřejmě to nejjednodušší, co můžeme udělat. Otevřené nádrže však mají spoustu nevýhod. Padá do nich listí a různé nečistoty, voda se tak kalí, rostou v ní řasy a stává se živnou půdou pro larvy komárů. Dalším problémem bývá, že se v nich často topí hmyz a drobní opeřenci. Tomu můžeme alespoň částečně zabránit použitím plováku z jemné sítě.

Při pořizování obyčejného sudu nebo barelu je nutné také přemýšlet nad velikostí nádrže. Nejen proto, aby se nám do ní vešlo dostatek vody, ale například i pro snadné nabírání vody do konve.

Mnohem lepším, ale i o trochu dražším řešením je pořízení zakrytých nádob, které mají ve spodní části zabudovaný odtokový kohout. Stačí připojit zahradní hadici nebo vodu stáčet přímo do konve. Nadzemní nádrže mohou být i přepadem spojené s rezervoáry podzemními.

Podzemní nádrže

Náročnější je instalace podzemních jímek na dešťovou vodu. Většinou se zabudovávají do země už při stavbě domu a neobejdeme se bez projektu a drahého čerpadla. Nevýhodou je tedy především cena, ale výhody jistě převažují. Voda v podzemí není vystavena změnám venkovních teplot ani vlivu světla, nešpiní se a můžeme ji využívat i v zimním období pro potřeby splachování toalety v domě nebo praní prádla.

Využijme starou studnu

Pokud je součástí naší zahrady studna a vodu z ní už nevyužíváme jako pitnou, můžeme svádět dešťovou vodu rourou nebo hadicí z okapu přímo do ní. Odpadnou tak drahé pořizovací náklady na podzemní nádrž a téměř všechny výhody zůstávají.

Pítko pro ptáky i rezervoár na vodu

Na trhu najdete i nádoby na dešťovou vodu, které mají v horní části mělké pítko pro ptáky a další divoká zvířata. Většinou si k němu najdou cestu i toulavé kočky.

Zdroj: https://fachmani.cz/clanek-295539-jak-hospodarit-s-vodou-v-zahrade-poradime-vam; https://www.magazinzahrada.cz/efektivni-hospodareni-s-vodou-na-zahrade/


Přečtěte si také