Zahrada

7. května 2014 11:01

Markéta Zídková

Dopřejte květinám lázeň. Zelená abeceda pěstování pokojovek (2. část H–N)

Jak množit, nakupovat a umisťovat pokojové rostliny?

Hnojení, je-li provedeno správně, zaručuje květinám dobrý vývoj. V každém případě se řiďte zásadou, že je lépe přihnojovat častěji a ve slabších dávkách. Při přehnojení totiž hrozí poškození kořenového systému a následně chřadnutí rostliny.

Chladnomilným rostlinám, jako je například myrta, oliva nebo citroník, můžete nadměrnou teplotou místnosti „pěkně zatopit“. Potřebují totiž chladné a světlé prostředí s teplotami mezi 5 až 10 °C. Spolu s teplotami by na minimum měla klesnout i zálivka.

Jednotlivé druhy pokojovek najdete v naší encyklopedii.

I sukulentní rostliny (například zástupci rodů Crassula, Kalanchoe, Bryophyllum a další) potřebují vodu. Zejména během vegetačního období a teplého slunečného počasí jim dopřejte dostatečnou zálivku.

Jak důležité je pro květiny správné umístění? Pokud rostlina nepatří ke stínomilným druhům, na místě dál od okna začne rychle chřadnout a „táhnout“ za světlem. I květiny umístěné u okna však mohou v důsledku kratšího zimního dne trpět nedostatkem světla stejně jako lidé. Důležitá je i teplota místnosti. Mějte na paměti, že většina rostlin nesnáší průvan.

Když rostlina přeschne, poskytněte jí urychleně první pomoc. Ponořte ji celou do nádoby s vlažnou vodou. Nemáte-li nádobu tak hlubokou, postačí, aby voda přesahovala květináč. Ponechte ji v lázni, dokud z vody vystupují bublinky vzduchu. Pak ji vyjměte a nechte přebytečnou vodu okapat.

Letnění rostlinám prospívá. V létě je můžete postavit na dvorek či na zahradu, nejlépe do mírného polostínu. Ideální je zapuštění květináčů přímo do půdy. Letnit lze většinu pokojových květin s výjimkou některých tropických rostlin.

Množením rostlin v domácnosti se dnes zabývá již málokdo, neboť na trhu je dostatek poměrně levných exemplářů. Chcete-li květinu pěstovat opravdu od řízku, můžete vybírat ze sazenic pokojových květin v malých květináčích.

Nákup nových květin je malý obřad. Vždy si zjistěte jména rostlin a vyptejte se na jejich základní nároky, aby se u vás doma netrápily. Vybírejte nepovadlé exempláře bez známek začínajících chorob.

Tady najdete rady od A do F:

O-Z zde:

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také