reklama

Jak hnojit popelem z kamen nebo krbu? Využijete ho na zahradě i na balkoně

Simona Sedláčková
17. května 2021
Topíte na chatě v krbových kamnech nebo doma občas roztápíte krb? Pak určitě řešíte problém, kam nejlépe vyhazovat popel. Všeobecně patří popel do směsného odpadu, ale pokud topíte pouze čistým dřevem, můžete popel využít i do kompostu nebo k přímému hnojení záhonů.
reklama

Dřevěný popel obsahuje velké množství minerálů, a proto je vhodný jako cenné hnojivo na záhony. Hodí se především kvylepšení jílovité půdy, pro půdy písčité je nevhodný. Popel ze dřeva je zásaditý, proto ho použijte pro rostliny, kterým vyhovují zásadité půdy, jako jsou:

Dřevěný popel je bohatý na vápník, hořčík i draslík, jen musíte přesně vědět, jaké dřevo pálíte, protože nevhodné zdroje mohou obsahovat i těžké kovy.

Jaké dřevo se hodí na dřevěný popel do záhonů:

  • poražené kmeny listnatých i jehličnatých stromů zvlastní zahrady
  • ořezané větve listnatých a jehličnatých stromů i keřů zvlastní zahrady

Jaké dřevo se na dřevěný popel do zahrady nehodí:

  • kmeny a větve stromů zokolí silnic
  • dřevo ze starého nábytku, ošetřené jakoukoliv barvou, lakem či lazurou nebo napuštěné voskem
  • grilovací dřevěné uhlí a brikety

Jak hnojit dřevěným popelem

Dřevěný popel můžete využívat nepřímo, tedy přidávat vždy ve slabé vrstvě do kompostu, a teprve promíchaným kompostem pak hnojit záhony.

Druhou variantou je přímé přihnojování dřevěným popelem, kdy asi 250–300 ml popela rovnoměrně rozprášíte okolo zeleniny či květin rovnou na záhon o velikosti asi jeden metr čtvereční a opatrně motyčkou zapravíte do půdy. Popel můžete také rozpustit ve vodě a vytvořit tak tekuté hnojivo. Opět použijte 250–300 ml do velké zahradní konve pro zálivku jednoho metru čtverečního.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama