reklama

Hnilák smrkový je vzácná rostlina bez zelených listů. Roste v našich jehličnatých lesích

Simona Sedláčková
19. července 2021
Učili jste se ve škole, že v listech rostlin probíhá chemický proces zvaný fotosyntéza? Existují i výjimky! Jednou z nich je hnilák smrkový, rostlina bez zelených listů.
reklama

Hnilák smrkový (Monotropa hypopitys)

Ještě stále můžete při hledání hub, vtmavých jehličnatých lesích, potkat i zvláštní, nezelenou rostlinu, zvanou jen málo přitažlivěhnilák smrkový.

Roste téměř po celé Evropě, mimo jejích nejjižnějších částí, vAsii i vSeverní Americe. I vČR je občas kvidění, ale ne vhojném počtu, spíše ojediněle a ve vyšších polohách. Hnilák smrkový patří mezi ohrožené druhy naší květeny a je tak zařazen na Červený seznam cévnatých rostlin České republiky.

Proč může žít hnilák bez chlorofylu?

Hnilák je vytrvalá bylina bez chlorofylu, která žije vsymbióze spůdními houbami, díky kterým získává živiny, potřebné ke svému vývoji. Jedná o rostlinu, jež ke svému životu nepotřebuje světlo, které je pro ostatní rostliny životně důležité (potřebují ho kfotosyntéze).

Hnilák je symbioticky propojen jak shoubami, tak zprostředkovaně, i se zelenými rostlinami, s jehličnatými stromy. Transportem přes prostředníky, houby, čerpá od stromů životně důležité cukry.

V symbióze s houbami rostou i zemní orchideje:

Jak vlese poznáte hnilák smrkový

Hnilák si nemůžete nikdy splést sjinou rostlinou. Většinou roste na holém jehličí nebo vblízkosti mechu. Má krátký propletený kořen, ze kterého vyrůstá jedna nebo více lodyh, které jsou žluté nebo rezavě hnědé, vysoké 10-25 cm. Lodyhy jsou silné, porostlé střídavě přisedlými šupinami. Na konci lodyhy bývá hustý hrozen oboupohlavných květů. Hnilák roste jako trvalka, která na podzim usychá, a na jaře vyraší zpřezimujícího kořene zase znova. Je zajímavé, že hnilák nemusí vyrůst každý rok. Nepříznivé roky přečká jenom jako kořen.

Vydejte se do lesa na houby! A možná cestou potkáte hniláka:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama