Vše o houbách

21. března 2023 11:20

redakce Prima Living

3+1 houby prospěšné našemu zdraví: Naučte se sbírat kačenky, hlívu i Jidášovo ucho

Někdo houby miluje, jiní je naopak nenávidí. Ať jste na prvním, či druhém břehu, nic nezmění fakt, že některé druhy hub jsou velmi prospěšné našemu zdraví. Pomáhají nám posílit imunitu, bojují s infekcemi, viry, nemocemi, a dokonce obsahují látky, které pomáhají v boji s nádorovými onemocněními. Měli bychom je proto zařadit do našeho jídelníčku.

Kačenka česká (Verpa bohemica)

Řadí se mezi nejoblíbenější jarní houby u nás. Nalezneme ji s trochou štěstí mezi březnem a dubnem. Má ráda zásaditou půdu, dívejte se v listnatých hájích nebo v zarostlých sadech a křoví. Kačenka se vyznačuje příjemnou vůni i chutí.

S čím nám kačenka pomůže?

Kačenka je silně antioxidační a zabrání přílišné oxidaci našeho organismu. Obsahuje dokonce i menší množství karotenu. Snižuje riziko vzniku arteriosklerózy neboli kornatění cév. Není vhodná v kombinaci s alkoholem a v žádném případě ke konzumaci za syrova.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

V lesích ji najdeme od konce léta a při mírné zimě. Vyskytuje se občas i na jaře. Roste hojně v celých trsech. Pokud se pro ni vydáte, hledejte na odumřelých listnatých stromech, pařezech a kamenech. Hlíva ústřičná je široce rozšířená houba rostoucí po celém světě.

S čím nám hlíva pomůže?

Hlíva je vhodným bojovníkem proti oparům. Má protizánětlivé účinky, poradí si s viry, bakteriemi a plísňovým chorobami. Využívá se v boji proti edémům a hemeroidům. Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím a daří se jí zvýšit tvorbu červených krvinek.

Jidášovo ucho, boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae)

Konzistencí jedinečnou houbu najdeme na starých nebo suchých kmenech a větvích bezu černého, ale i vrby. Prospívá jí chladnější počasí a dostatek vláhy, takže se můžete vydat do lesů na podzim nebo klidně i v zimě. Jidášovo ucho se hojně využívá v asijských pokrmech a skvěle se hodí do polévky, rizota nebo k sójové omáčce.

S čím nám Jidášovo ucho pomůže

Tato houba umí léčit hemeroidy, pomáhá nám s trávením a také při vysokém tlaku. Je skvělým doplňkem stravy, který napomáhá dobré imunitě. Obsahuje spoustu antioxidantů a minerálů. A také se jedná o prevenci vysokého krevního tlaku, trombózy a infarktu. Jidášovo ucho navíc zpevní vlasy, nehty a údajně zlepší i pleť.

Tip z Japonska – Houževnatec jedlý (Shiitake)

Shiitake je asijská houba, kterou bychom však do jídelníčku měli zařadit i my, Evropané. Japonci ji díky jejím účinkům využívají v léčitelství přes 2 000 let. U nás si ji můžete vypěstovat ve sklepě, pokud si koupíte speciální substrát.

Jí se v sušené formě nebo tepelně upravená. Houževnatec je skvělý do polévek, asijských pokrmů, do zeleninových salátů, jako řízek, zapečený nebo se používá i do těstovin. Shiitake je dobré před použitím namočit na pár hodin do vody.

S čím nám shiitake pomůže?

O této houbě se traduje, že je příčinou dlouhověkosti Japonců. Má totiž protirakovinotvorné účinky a ukrývá v sobě radioprotektivní látky. Posiluje imunitu, pomáhá s virovými, bakteriálními, plísňovými, parazitárními a infekčními onemocněními. Shiitake je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku, zinku, bílkovin, aminokyselin a dalších tělu prospěšných látek. Pomáhá vyrovnat i správnou hladinu psychické zátěže. Doporučuje se také užívat při skleróze, chronickém únavovém syndromu a cukrovce.

Zajímavost: Houba shiitake se aplikovala lidem v Japonsku v oblasti Hirošimy a Nagasaki po jaderném útoku. V boji proti nádorovým onemocněním se využívá látka lentinan, kterou houba hojně obsahuje.

Zdroj: Markéta Kašková a https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-auricularia-jidasovo-ucho.html; https://www.myko.cz/myko-atlas/Verpa-bohemica/; https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-shiitake-houzevnatec.html

Sdílejte článek

Přečtěte si také