Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

INSPIRACE: I na 24 m² lze vytvořit kouzelnou zahrádku

Místo „buzerplacu“ zahrada.
Vydáno: 19.03.2016
Popínavé rostliny pokryly zdi včetně té fasádní, ale i část střechy
Autor: www.houzz.de Popínavé rostliny pokryly zdi včetně té fasádní, ale i část střechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Umělci David Rozetsky a Sean Meilak měli za domem v Melbourne jen nevábný dvorek. Prostranství o rozloze 24 m² tvořil z převážné části beton a jeho neutěšený vzhled korunovala pro Austrálii typická změť prádelních šňůr. To se ale mělo zásadně změnit.

Oba majitelé mají otce nadšené zahrádkáře, kteří je přesvědčili o tom, že zahradničení pomáhá naplňovat život. I díky tomu se shodli, že takhle dvůr nemůže zůstat, měl by totiž být zelený a hýřit barevnými květy. Objednali proto hrubé síly, které betonovou pustinu rozbily a pomohly tak zajistit základní předpoklad každé zahrady – hlínu.

Na kdysi nevzhledném betonovém dvorku po úpravách rozjímá i kočka Lottie
Autor: www.houzz.de Na kdysi nevzhledném betonovém dvorku po úpravách rozjímá i kočka Lottie

Beton místy nahradili štěrkem. „Vnáší na zahradu zajímavou povrchovou strukturu a vytváří kontrast k terakotovým květináčům,“ vysvětluje volbu materiálu Rozetsky. Výhodou štěrkového náspu je i propustnost – zahrada se tak lépe zavlažuje.

Meilak položil kolem domu kamennou dlažbu a navýšil jednu zídku, která po další úpravě tvoří svislý záhon.

Jakmile pánové utvořili základní strukturu zahrady, zasadili po jejím obvodu popínavé rostliny, které během dalších let spolehlivě obrostly všechny zdi včetně té fasádní a expandují i na přístřešek. Další rostliny pak rozmístili v květináčích. Část z nich dostali od přátel, část si vypěstovali a část sami koupili. Jakkoli na zahradě převažují nenáročné druhy, s její údržbou je přece jen práce. Meilak, který se budí už za rozbřesku, zahradničení pojal jako každodenní rituál, který vykonává ihned poté, kdy dopije ranní kávu.

Kdysi nevzhledný dvorek už více než dekádu představuje místo k rozjímání, které oceňují nejen majitelé, ale i jejich kočka Lottie.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Vystavět pergolu je snadné. Budete potřebovat: 6 ks frézované kulatiny 10–12,5 cm široké, z toho: 2 ks dlouhé 2,8 m, 2 ks dlouhé 4,6 m, 2 ks dlouhé 2,5 m, 7 ks  frézované kulatiny 7,5–10 cm široké a 3 m dlouhé a spojovací materiál

Návod: Jak si sestrojit zahradní pergolu

Květiny, zurčící voda a zapomenete na okolní svět

Udělejte si dobře: 15 roztomilých zahradních zákoutí

Jíte rádi venku? Pak zvažte sezení s dostatkem prostoru pro velký jídelní stůl. Vhodné místo je poblíž domu a ve stínu stromu

Galerie nádherných teras. Inspirujte se

Článek je zařazen v: malá zahrada
Speciály:
Reklama