Zahrada

18. února 2024 08:00

Lenka Valjentová

Příprava na rozkvetlé léto začíná: Vypěstujte si astry, hledíky či gazánie ze semen

Letničky nabízejí takřka nekonečné množství barev, tvarů, výšek i vůní. Příprava na rozkvetlé léto začíná na okenních parapetech, ve sklenících či pařeništích už od konce února předpěstováním prvních sazeniček letniček na zahradu, balkon nebo terasu. Máte-li rádi vděčné astry, veselé hledíky, půvabný nestařec nebo zářivé gazánie, můžete si vypěstovat vlastní sadbu ze semen. Poradíme vám, jak na výsev letniček.

Přelom února a března je optimálním časem pro výsev letniček, jejichž semena dlouho klíčí a nedají se pěstovat z přímých venkovních výsevů. Mezi takové patří kromě lobelky, begonie voskovky a petúnie také gazánie, hledíky, astry čínské a nestařec.

  • „Většinu vlastnoručně vypěstovaných sazenic letniček vysazujte ven na záhony  i do nádob až v druhé polovině května po ledových mužích, když pomine nebezpečí ranních přízemních  mrazíků," doporučuje pěstitel Jan Prášil.

NENECHTE SI UJÍT: Vypěstujte si něžné lobelky ze semínek. Když v únoru zasejete, už v květnu se můžete těšit z květů

Zkouška klíčivosti

Než se pustíte do setí, vyzkoušejte klíčivost semínek letniček, především jestli je máte starší nebo z vlastních zásob. Stačí dát několik semen na misku vyloženou vlhkou buničinou a přiklopenou sklem či fólií, aby nevyschla. Pokud za dva až tři týdny vyklíčí alespoň tři čtvrtiny semen, má smysl s osivem dále pracovat. Pokud vyklíčí jen polovina, můžete je zkusit vysít hustěji. Je-li ovšem klíčivost menší než 50 %, je lepší koupit nové,  doporučuje pěstitel Jan Prášil

Atraktivní gazánie zářivá

Gazánie zářivá (Gazania rigens) potřebuje světlé, slunečné, sušší stanoviště a lehčí, dobře propustnou půdu. V polostínu, na noc a za podmračeného počasí a deště se květy zavírají. Má kopinaté, vespod stříbřité listy a kopretinovité jednoduché úbory.

Gazánie jsou ideální na letničkové záhony a do skalek i do truhlíků. Jsou nižší (20 až 25 cm), vysaďte je proto na okraj záhonu. Gazánie se uplatní i do smíšených truhlíků na balkony a terasy. Výborně se kombinuje s nízkým modrým nestařcem nebo převislou s vitálkou poléhavou.

Výsev gazánií

  • Semena gazánií vysévejte do misek nebo truhlíků do jemného výsevního substrátu. Pokud nemáte teplý skleník, dejte je zevnitř na okno.
  • Vysévejte je už koncem února a začátkem března, optimální teplota pro klíčení je 21–24 °C, když vzrostlé rostlinky přepícháte, snižte teplotu na 18 °C ve dne a 12–16 °C v noci.
  • Předpěstování gazánie trvá 2 až 3 měsíce.
  • Semena gazánií klíčí velmi pomalu, proto je nutné dbát na stejnoměrnou vlhkost substrátu, nejlépe rosením.

PŘEČTĚTE SI TAKY: 15 tipů, jak vypěstovat begonie voskovky ze semínek. Začněte už v lednu

Vděčná astra čínská

Astra čínská (Callistepus chinensis)vzpřímeně rostoucí větvená letnička je skvělá zejména k řezu a k záhonovým výsadbám. Vyžaduje slunné stanoviště. Kvete od srpna až do zámrazu v mnoha barvách od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až do modré až téměř černé. Květy jsou velice rozmanité – jehlicovité, jednoduché, plné, chryzantémokvěté, pomponkovité... Rostliny mohou být trpasličí, polovysoké a vysoké až 70 cm, které jsou nejlepší k řezu.

Výsev aster čínských

  • Semínka vysévejte v březnu při teplotě 15–18 °C, klíčí 7 až 10 dní. Optimální teplota pro předpěstování, které trvá zhruba 2 měsíce, je pak 12–15 °C.
  • Propařovaný výsevní substrát by měl být dezinfikovaný, bez choroboplodných zárodků. Semena vysévejte na povrch substrátu nebo jenom mírně zasypejte.
  • Semenáčky přepichujte a při dalším předpěstování udržujte dostatek světla. Substrát nepřelévejte, zabezpečíte tím vývoj nízkých a kompaktních rostlin.
  • Předpěstování rostlin trvá maximálně 5 až 6 týdnů. Před výsadbou ven v druhé polovině května je dobré rostliny otužovat.

Veselé hledíky

Hledík větší (Antirrhinum majus) je vzpřímená, na bázi větvená rychle rostoucí letnička. Má kopinaté listy a klasy dvoupyských, různě zbarvených květů. Z původního planě rostoucího hledíku je vyšlechtěno mnoho kultivarů. Paleta barev květů je rozmanitá – kromě modré hrají všemi možnými barvami. Hledíky se snadno množí samovýsevem, který z nich dělá mnohaletou, takřka bezpracnou ozdobu letní zahrady – a navíc je milují čmeláci a alergici.

  • Vysoké hledíky se skvěle hodí křezu, vysazujte v zadních částech okrasných záhonů ve skupinách například s ostrožkami a plamenkami. Dopřejte jim oporu.
  • Středně vysoké hledíky vyniknou na letních záhonech v sousedství kopretin a afrikánů, na podzim pak dobře ladí s astrami a jiřinkami.
  • Nízké kultivary se hodí na lemy záhonů a do nádob na balkony a terasy – pro pěstování v nádobách byly vyšlechtěny převislé kultivary.

Výsev hledíků

  • Semena vysévejte během února a března ve skleníku nebo za oknem; optimální teplota pro předpěstování, které trvá zhruba 2 měsíce, je 10–15 °C.
  • Semena při výsevu nezasypávejte, pouze jemně zatlačte do prosátého výsevního substrátu, světlo podporuje klíčení. Při teplotě 18 °C semena vyklíčí za 7 až 10 dní.
  • Po vyklíčení snižte teplotu, semenáčky přepikýrujte, a když jsou rostlinky dostatečně velké, zaštípněte růstový vrchol, aby rozvětvily.
  • Vysazovat můžete již v průběhu dubna, slabé mrazíky hledíkům neuškodí. V průběhu vegetace (obzvláště u nízkých hledíků) odstraňujte odkvetlé lodyhy, podpoříte tím další kvetení.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Vše, co potřebujete vědět o letničkách. Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…

Nestařec americký

Nestařec americký (Ageratum houstonianum) nebo taky nestařec mexický (Ageratum mexicanum) je rychle rostoucí trsnatá letnička keříčkovitého vzrůstu, které se hodí na záhonové výsadby, na obruby i do nádob. Má oválné, zašpičatělé listy a nahloučená květenství drobných modrých, ale i bílých nebo růžových květů Kvete od června až do prvních mrazů. Daří se jí na slunci a ve výživné, dobře propustné půdě, která nesmí vyschnout. Odstraněním odkvetlých soukvětí podpoříte další kvetení.

A pokud byste chtěli vytvářet květinové kompozice, nestařci se bude skvěle dařit v blízkosti aksamitníků neboli afrikánů  nebo růžové begonií voskovkou. Dohromady budou vypadat skvěle.

Výsev nestařce

  • Semínka nestařce vysévejte v únoru a březnu. Semena po 5 až10 dnech vyklíčí.
  • Optimální teplota pro předpěstování, které trvá 12 až 13 týdnů, je 16–21 °C.
  • Sazeničky vysazujte do sponu 15–25 x 25 cm, ven je dejte až po zmrzlých mužích, jsou totiž velmi citlivé na mráz.
  • A nezapomeňte na zaštipování, díky němu rostliny dříve vykvetou.

Zdroje: Zdroj: pěstitel Jan Prášil, A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Euromedia Group-Knižní klub)

Sdílejte článek
Štítky letničky záhon balkon astra výsev letniček nestařec pěstování letniček gazánie jednoletá rostlina nestařec americký hledík astra čínská

Přečtěte si také