Zahrada

12. června 2023 09:00

redakce Prima Living

Nevadlec miluje slunce, teplo a sucho. Jak tuhle atraktivní exotickou letničku pěstovat

Celosie, česky nevadlec, je krásná letnička s nevšedními květy, celé léto září barvami od krémové přes žlutou k oranžové, červené a purpurové. Je to květina milující slunce a teplo, vynikne jak na květinové zahradě, tak v nádobách na balkoně, terase i okenním parapetu. Nejvíc parády udělá, když vysadíte několik rostlin různých barev vedle sebe. Jak nevadlec správně pěstovat.

Celosie (Celosia), česky nevadlec je rostlina vysoká 30–50 cm, která je doma v tropických oblastech Afriky, Ameriky a Asie. Pokud vám nevadlec připomíná známější laskavec, jste na správné stopě. Obě rostliny totiž patří do čeledi laskavcovité.

Mohlo by vás zajímat: Vše, co potřebujete vědět o letničkách: Odkud pocházejí, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…

Nevadlec tvoří kompaktní bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu až po bohaté pyramidální klasy, nejčastěji v různých odstínech červené a žluté. Nově vyšlechtěné kultivary mají sytější a zářivější barvy. U nás se pěstuje jako typická letnička, která po vysemenění odumírá. Bohatě kvete od července do září.

Jak nevadlec pěstovat

  • Nevadlec potřebuje teplé a slunné stanoviště chráněné před deštěm. Chladno a mokro nesnáší. Čím více tepla a slunce, tím lépe.
  • Půdu potřebuje lehčí, dobře propustnou a bohatou na živiny. Před výsadbou dejte na záhon nebo do nádoby silnější vrstvu kvalitního kompostu nebo slabou vrstvu mulče.
  • Vzrostlé sazeničky celosie se dají v sezoně běžně koupit za rozumnou cenu v zahradnictvích a hobby prodejnách.
  • Ven vysazujeme nevadlec až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Sazeničky vysazujte ve vzdálenosti zhruba 25 cm. Nejefektnější jsou, když vysadíte několik rostlin různých barev vedle sebe.
  • Nevadlec si můžete i sami předpěstovat. Předpěstování mladých sazenic je ale poměrně náročné. Semena vysejte v březnu do pařeniště nebo skleníku, nezasypávejte zeminou, teplota by měla být okolo 20 °C, postřikováním udržujte vlhčí vzduch. Rostlinky musíte včas a nejméně jednou, ale lépe dvakrát přepíchat.
  • Jakmile celosie začnou kvést, omezte zálivku, sucho jim nevadí, spíše naopak. Při přemokření zahnívají.
  • Mírně je přihnojujte jednou za týden, použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Bez přihnojování nedosáhnou sytých barev květů a budou mít i zažloutlé listy.

Nevadlec jako dekorace

Nevadlec je velice vhodná letnička k sušení a jako dekorace, vynikne nejvíc v aranžmá s ostatními sušenými rostlinami. Dlouho si zachovává barvu i tvar. Pravděpodobně díky tomu má celosie český název nevadlec. Pro sušení je nutné celosii odříznout, když jsou květy plně vybarvené, ale ještě před dosažením zralosti. Nechte květy zavěšené  dolů ve vzdušné místnosti vysušit, nikdy je nesušte na slunci!

Zdroje: pěstitel Jan Prášil, pestik.cz, Enycyklopedie záhonových rostlin (Hanneke van Dijková)


Přečtěte si také