Jak přilákat ptactvo na zahradu? Dodržujte těchto 5 kroků

Přilákejte do své zahrady opeřence a poslouchejte jejich zpěv. Kvůli extenzivnímu zemědělství ubývá v krajině zvířat. Ptactvo je podobně jako hmyz velice ohrožené. Ptákům chybí potrava i vhodné prostředí k životu. Upravte svou zahradu, aby se stala příjemným místem pro život nejen vás, ale také ptactva.

Umístit pár budek a pítko nestačí. Aby se ptákům na zahradě dařilo, potřebují daleko víc. Je to výzva pro zahrádkáře, výsledkem totiž může být zahrada plná květů, ovocných stromů i keřů, kde se bude dobře dařit lidem, zvířatům i hmyzu. Vanglicky mluvícím světě se pro zahradničení, které přiláká ptáky, vžil termín „birdscaping“. Na takovou formu zahradničení upozorňují světové časopisy jako National Geographic i univerzity.

Vytvořte několik úrovní zahrady

Vlesích najdeme různá patra vegetace, vytvořte je i u sebe na zahradě. Při zemi porostou rostliny, ve kterých se bude dařit hmyzu. Ten pak poslouží jako potrava pro ptactvo, které se zabydlí výše. Ptáčata během prvních měsíců života snědí až tisíce housenek a červů, takže čím více hmyzu vzahradě bude, tím vydatnější hostina zvířata čeká.

Vzahradě vhodné pro život opeřenců nesmí chybět traviny, kvetoucí rostliny, nižší i vyšší keře nebo ovocné stromy. Vysaďte také jehličnany, které jsou velice důležité pro zimní období. Fungují jako větrolamy a poskytnou úkryt i vtuhých mrazech.

Nezapomeňte ani na vodní plochy. Neměly by tu být hluboké nádrže na vodu (třeba sudy pod okapy), ve kterých se ptáci mohou snadno utopit. Spíš umístěte do zahrady pítka, případně vybudujte mělčí jezírko, které poslouží i jako místo pro život žábám.

Pěstujte české rostliny

Můžeme si vybrat ze stovek až tisíců rostlin, které na zahradu vysadíme. Ze světa se knám dostávají květiny, keře i stromy, které vydrží naše podmínky a dostanou do našich zahrad exotiku. Ty ale nemusí vonět a chutnat českému ptactvu. Pokud chceme vytvořit zahradu, kde se bude opeřencům líbit, měli bychom pěstovat takové rostliny, které jim poskytnou vhodnou potravu i prostor pro život. Na univerzitě vDelaware zjistili, že se sýkorky vyhýbají místům, kde roste málo původních druhů. Až budete přemýšlet, jaké stromy vysadit, sáhněte po ovocných dřevinách, které mají domovinu ve střední Evropě.

Vhodné rostliny kpěstování na ptačí zahradě

  1. Slunečnice
  2. Jeřáb ptačí
  3. Černý bez
  4. Jabloň domácí
  5. Traviny

Dejte tomu čas

Neměňte celou zahradu. Vybudovat prostor vhodný pro opeřence zabere čas. Začněte vjedné části a postupujte dále. Dejte stromůma keřům příležitost povyrůst. Na zahradě můžete nechat i suché větve či stromy, pokud neohrožují bezpečnost. Dokonalost není důležitá ani žádaná. Podstatné je, aby ptáci ve vaší zahradě našli potravu a dostatek míst pro hnízdění. Vnímejte zahradu jako opravdovou přírodu. Perfektně posečený trávník je mrtvým místem. Nechte zahradu, ať roste, ať je plná nedokonalostí, a zjistíte, že je i plná života.

Nepořizujte si kočky

Kočky patří knejvětším predátorům planety. Doma jsou přítulné, ale na zahradě se chovají jako opravdové šelmy. Lovit je jejich přirozenost a nevysvětlíme jim, že nesmí zabíjet ostatní zvířata. VAustrálii, kam byly zavlečeny evropskými přistěhovalci, vyhubily kolem dvaceti původních druhů. Kočky sice drží hlodavce dál od domu, ale to platí i o ptactvu. Nejjednodušším řešením je kočky si nepořizovat. Pokud chcete ale tato zvířata chovat, měli byste dodržovat pár pravidel, jinak vám jedna kočka vyhubí většinu ptákůna zahradě a další rozhodně nepřiláká.

  1. Dejte šelmě na krk zvoneček. Zvuk kočku na lovu prozradí. Jinak to jsou totiž velice tiší a efektivní lovci. Ptáci často netuší, že se knim kočka blíží. Obojek se zvonečkem ale musí mít mechanismus, který přezku rychle otevře vpřípadě zaháknutí. Nejednou se stalo, že se kočka na obojku uškrtila.
  2. Ráno a večer držte kočky doma. Hned po úsvitu a těsně před západem slunce jsou totiž ptáci nejzranitelnější.
  3. Nechte kočky kastrovat. Budou se držet blíže domu a kocouři si nebudou značkovat teritorium. Zmenšíte tak okruh, ve kterém kočky loví.

Nepoužívejte chemikálie

Dostanou se do půdy, do vody i do potravy. Výše jsme zmínili, že pro ptačí zahradu není dokonalost důležitá, takže vůbec nevadí, že vám na zahradě vyrostounáletové rostliny nebo plevel. Snažte se zahradu udržet co nejpřírodnější. Hnojte jíchami a nesekejte trávu. Vptačí zahradě se bude hezky vyjímat palouk plný lučního kvítí, který navíc bude vyhovovat včelám a motýlům. Uvidíte, že pohled na živou zahradu je mnohem lepší než pohled na anglický trávník, který stejně vaktuálním suchu akorát zežloutne nebo spotřebuje zbytečné množství vody.

Další rady, jak dostat život do zahrady:


Přečtěte si také