reklama

Jak uvázat jarní kytici k MDŽ: Podívejte se na 5 šikovných tipů od floristky

Matouš Hartman
5. března 2020
Květiny k MDŽ si můžete uvázat nebo naaranžovat i sami. Bude to kytice od srdce a udělaná s láskou. Použijte jarní květy, které jsou právě k mání v obchodech, a přidejte k nim i rozkvetlé větvičky.
reklama

Floristka Jana Čechová, která vede Rozkvetlou dílnu, vám předá pár ozkoušených tipů. Neměli byste se bát namixovat barvy i rostliny. U některých ale pozor! Narcisy se kjiným květinám nehodí. Jana Čechová se také podělí o doporučení na to, jak udržet květiny déle čerstvé.

Barvy a větvičky

Nebojte se mixovat barvy, pestré odstíny kjaru patří! Kombinujte jarní květy svíce či méně nakvetlými větvičkami keřů, které budou rašit ve vašich zahrádkách nebo vkrajině. Jarní vyznění se ještě umocní.

Pozor na tulipány a narcisky

Na dvě oblíbené jarní květiny je potřeba si dát pozor. Na každou zjiného důvodu. Narcisy po naříznutí roní sliz, který nemají ostatní květiny rády, proto je ideální nechat narcisy samostatně. U tulipánů zase počítejte stím, že květiny ve váze dále rostou. Pokud nechcete, aby za dva dny vykukovaly nad ostatní květy, aranžujte je do kytice o kousek hlouběji. Stejně tak u nich můžete pozorovat, jak reagují na světlo – ve dne se rozevřou a na noc zase zavřou.

Do chládku a daleko od ovoce

Aby vám jarní kytice déle vydržela, dejte ji do chladnějšího prostoru (třeba na noc). Rozhodně neumisťujte vázu blízko kmíse sovocem. Květiny pak rychleji odkvétají. Vázu vždy před použitím důkladně vymyjte a nezapomeňte doplňovat vodu. Zvlášť tulipány jsou pořádně žíznivé květiny.

Pozor na listy

Při vázání, nebo při volném aranžování do vázy hlídejte, aby do vody nezasahovaly listy! Voda se pak rychleji kazí.

Jaké květiny vybrat

Pozor na silné vůně některých jarních květů, například hyacint nebo čilimník jsou silně aromatické a dokážou opanovat celý byt. Nebojte se vobchodě vybírat i méně známé jarní květy, jako jsou sasanky, pryskyřníky, mimóza, čemeřice anebo zmiňovaný čilimník.

Janu Čechovou a její nápady můžete sledovat i na Instagramu.

Přečtěte si více o jarních květinách:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: kyticetulipánMDŽsvatbakvětinynarcismimóza
reklama