Zahrada

5. června 2016 06:00

Markéta Zídková

Jak zlikvidovat mravence v domě?

Mravenci v kredenci.

Proč se mravenci zabydlují v domech a bytech? Mravenci jsou inteligentní a vpřírodě prospěšný hmyz, v domech ale spíše škodí. Do blízkosti lidských obydlí je láká zejména potrava, a hnízda si pak budují za obložením stěn, vrůzných škvírách, pod dlaždicemi na terasách nebo vydlážděných cestičkách. Mravenci mají rádi zejména sladké potraviny, ovoce, sladké pečivo apod.

Proč jsou mravenci považování za škůdce?Dodnes se odborníci nemohou zcela shodnout, zda jsou mravenci člověku prospěšní, nebo mu naopak škodí. Ale doma, na terase a zahradě, tam jsou opravdu protivní a mohou dost škodit. Za škůdce se považuje mravenec obecný a domácí. Při stavbě hnízda mravenci často poddolují cesty a terasy, kameny a dlaždice se uvolňují nebo poklesnou a mohou být nebezpečné. A o škodlivém působení v kuchyni snad netřeba hovořit.

Je nějaký přírodní způsob, jak se mravenců zbavit? Fungují babské rady?Většina rad se soustředí na to, jak mravencům zabránit ke vstupu do domu. Většinou se doporučují různé aromatické rostliny, koření, které je mají odradit. Například: rozsypaná skořice, drcený hřebíček, levandule na okně, rozsypaná sůl apod. Mravenci se však rychle naučí těmto nástrahám vyhýbat a brzy si najdou jinou cestu. A hlavně tak nedojde k žádnému ohrožení mraveniště. Takže se mravenců nezbavíte, jen snad invazi trochu oddálíte.

Existuje nějaká prevence?Na mravence je třeba se připravit předem. Mravenci si budují mraveniště zejména v blízkosti obydlí, protože tam vždy najdou dostatek potravy. Proto je třeba mravence zbytečně nelákat. Nenechávat na stolech ani v kuchyni zbytky potravin, zejména sladkých. Potraviny je nutné skladovat v dobře uzavřených obalech a okna i dveře by měla přiléhat tak, aby jimi mravenci nemohli proniknout do domu.

Mravenci si však občas i přes tato opatření cestičku do domu najdouBez přípravků se v boji proti mravencům neobejdeme. Je však lepší používat přípravky s přírodními účinnými látkami. Vhodný je například přípravek Loxiran S s účinnou látkou pyrethrin, který se vyrábí z květů kopretin, účinnou látkou je insekticid spinosad. Přípravek působí na mravence okamžitě. Posypeme jím místa, kde se mravenci nejvíce objevují, zejména v okolí domu, těsně u zdí. A lze jej použít i pro velkoplošnou likvidaci, a to buď jako posyp, nebo postřik. Vždy doporučujeme připravit jen takové množství roztoku, které spotřebujeme.

Takto se zbavíme mravenců, které vidíme, zabráníme jim v přístupu do domu, ale jak na ty v mraveništi?Na to je nejlepší použít návnadu – Loxiran Mravenčí bufet. Pro mravence je to opravdu bufet. Mravenci návnadový roztok velmi dychtivě dopraví do mraveniště. A když tam návnadu požijí dělnice, larvy a královna, dojde k postupnému vyhubení celého mraveniště.

Kdy se mravenci množí? A jak to, že na ně v tu chvíli nic nefunguje?

V létě se může stát, že mravenci na návnadu nereagují i několik týdnů. V období rojení totiž nepřijímají žádnou potravu, a proto je ani návnada v dózách neláká. Jakmile ale rojení ustane, okamžitě zase návnadu najdou.

Jak dlouho mravencům trvá budování mraveniště?

Mraveniště zakládá po rojení nová mravenčí královna se svou družinou. Pak mravenci celkem nepozorovaně budují kolonie. A většinou si jich všimneme, až když dělnice hledají potravu, kterou nosí do mraveniště, kde se starají o larvy a o královnu. Pořádně obtěžovat mravenci začínají až po dvou nebo třech letech od založení hnízda, kdy se mraveniště řádně rozrostlo.

Který druh mravenců bychom neměli hubit, protože je chráněný?

Chráněný je mravenec lesní, který je v lese užitečný. Ale ten se na zahradách vyskytuje minimálně.

Jak škodí na zahradě?

Na zahradě mohou způsobit velké škody, protože trofobióza (spolužití dvou organismů) mravenců se mšicemi a červci je dobře „zorganizovaná“. Mravenci se o mšice dobře starají, přenášejí je na mladé výhonky, chrání je před predátory a na oplátku od mšic získávají sladkou medovici, kterou mšice produkují. A ani v květináči plném mravenců se rostlinám nedaří.

Autor: Zuzana Pavelková,

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také