Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jakou výživu potřebují kojící a březí feny? A co štěňata?

Pro březí a kojící feny se používají granule pro štěňata.
Vydáno: 23.04.2016
Psi potřebují živočišné bílkoviny
Psi potřebují živočišné bílkoviny Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stejně jako lidé, i psi v každé fázi svého vývoje potřebují jinou stravu, jiné množství bílkovin, vitaminů a minerálů. Odborník na výživu psů Martin Pučálka odpovídá na tři časté dotazy chovatelů:

Jaká strava je nejlepší a nejzdravější u štěňat?

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin - aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27%, u menší plemen okolo 30%. Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny. V rámci správné výživy u štěňat, a koneckonců i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. Důležité je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Optimální je 30 minut.

Jak má vypadat správná výživa březí feny

Pro březí a kojící feny se používají granule pro štěňata Foto: Zde platí stejná pravidla jako u štěňat. Pro březí a kojící feny se používají granule pro štěňata. Jsou více kalorické a mají více živin. Štěněčí věk a březost se považují za období větší fyzické zátěže a proto se používají granule s vysokou výživností a velkým obsahem vitamínů a minerálů. Během březosti, což je obvykle 63 dnů je dobré i trochu zvýšit krmnou dávku. Vždy je lepší, když má fenka pro růst svých štěňat “kde brát”.

Můj pes trpí nadváhou, jak proti ni nejlépe bojovat?

Nadváha je pro psy ze zdravotního hlediska velmi nepříjemná jedná se o velkou zátěž pro klouby a zhoršuje jejich kvalitu života. Pro psy, kteří mají problém s nadváhou nebo k ni mají tendence, existují speciální granule typu light. Majitel pejska má pak na výběr ze dvou variant. Za prvé snížit krmnou dávku standardních granulí nebo právě sáhnout po speciálních granulí typu light, které mají menší množství tuku a vyšší množství vlákniny. V období diety je též důležitý důkladný pitný režim. Se změnou stravy je klíčové také změnit životní zvyklosti. Určitě není dobré pejskovi dávat cokoliv od stolu nebo ho často krmit pamlsky. Zároveň je nutné zvýšit energetický výdej pejska. Pokud tomu nebrání zdravotní stav pejska, prodlužte procházky a choďte s nim častěji ven.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Pro zdraví

I psi trpí paradentózou. Jak často byste jim měli čistit zuby?

Psi se mají mnohdy lépe než lidi

6 největších mýtů v krmení psů

Stačil by kus masa jen tak, ale takto je to stylovější

Nepodceňujte výběr psí misky. Nechcete přece, aby kvůli ní váš pes zemřel

Článek je zařazen v: krmení , výživa , psí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama