Zahrada

12. září 2021 08:00

Lenka Valjentová

Kopretina řimbaba tlumí bolest, pomáhá při migréně, artróze i horečce

Řimbaba obecná neboli kopretina řimbaba je půvabná, aromatická bylinka, kterou si hravě můžeme splést s kopretinou, sedmikráskou i heřmánkem. Má totiž podobné drobné bílé okvětní lístky a žlutý střed. Řimbaba je prastará léčivka, u nás bohužel takřka zapomenutá, přestože po staletí pomáhá velice účinně proti bolestem hlavy nebo při artróze a revmatismu a především je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků proti migréně, ne-li nejlepší.

Řimbaba obecná nebo taky kopretina řimbaba (Tanacetum parthenium, po staru Pyrethrum parthenium či Chrysanthemum parthenium) je silně aromatická bylina, která u nás roste planě v přírodě, pěstuje se na zahradách jako okrasná květina. Vypadá podobně jako kopretina, sedmikráska chodobka nebo heřmánek

Řimbabapatří mezi velmi zajímavé léčivé byliny. Často pomůže u chronických migrén, menstruačních bolestí a také při střevních zánětech, např. Crohnově chorobě. K užívání doporučuji výhradně tinkturu z kvetoucí natě, neboť čerstvá bylina může mít u citlivějších lidí až příliš razantní působení," uvádí český bylinkář Martin Kolár.

Účinky řimbaby obecné

„Hlavní účinky kopretiny řimbaby jsou analgetické, protizánětlivé, antirevmatické a antipyretické,“ uvádí v knize Léčivé rostlinyAndrew Chevallier, odborník na přírodní medicínu.

  • Řimbaba obecná tlumí bolest, užívá se především při bolestech hlavy a migrénách, chronických bolestech zad a krční páteře i křečích svalového i nervovéhopůvodu, tiší bolesti při artróze a revmatismu.
  • Díky svému protizánětlivému účinku se uplatní při zánětech kloubů, střev nebo středního ucha.
  • Pomáhá při snižování horečky.
  • Od dob starého Říma se tato léčivá rostlina používala k vyvolání menstruace a během porodu pomáhala s vypuzením placenty. Má rovněž čisticí a léčivý účinek na dělohu.

Řimbaba obecná a migréna

Nať a zejména listy řimbaby obsahují parthenolid, látku, která je účinná zejména jako prevence migrény. Bylina rozšiřuje mozkové cévy, čímž ulevuje migrénám spojeným se zúženými cévami. Andrew Chevallier doporučuje: „Sníte-li denně jeden list řimbaby, působí jako ochranný prostředek proti migréně. Konzumace většího množství může v ústech vyvolat afty.Jako dlouhodobou prevenci migrény můžete pít sklenici vody s 5 kapkami tinktury třikrát denně.“ Při nástupu migrény užíváme každou půlhodinu 10 kapek vtroše vody, po ustoupení záchvatu vléčbě pokračujeme podáváním 10 kapek tinktury třikrát denně.

Čaj z řimbaby proti bolesti

Ingredience

  • 1 lžíce sušené natě řimbaby nebo 2 lžíce čerstvé nasekané
  • 500 ml vroucí vody

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou, přikryté necháme asi 15 minut vylouhovat, scedíme. Toto množství vypijeme během dne ve čtyřech dávkách. Nálev je podobný heřmánkovému, ale je mnohem hořčejší i aromatičtější.

Recept na domácí tinkturuz řimbaby

Ingredience

  • 1 díl (200 g) najemno nasekané čerstvé kopretiny řimbaby
  • 5 dílů (500 ml) vodky nebo čiré domácí pálenky

Příprava

Čerstvou nať vložíme do sklenice, zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme 4–5 týdnů macerovat na světlém místě. Denně protřepáváme. Scedíme přes kávový fitr.

Má řimbaba nežádoucí účinky?

Řimbaba se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a lidem, kteří užívají léky na ředění krve. Není vhodné užívat řimbabu obecnou nalačno, protože obsahuje pyrethrin a cinerin, které mohou při vysokých dávkách nalačno podráždit žaludek.

Kopretina řimbaba pěstování

Řimbaba obecnáje silněaromatickátrvalka asi 60 cm vysoká. Původněpochází v jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie.Kvete od černa do října menšími kvítky v typické žluto bílé kopretinové kombinaci. Sluší jí to v kombinaci s jinými bylinkami i na trvalkovém květinovém záhonu.

  • Semena vyséváme od února do dubna do výsevních misekna substrát, nezahrabáváme je. Doba klíčení jezhruba tři týdny při teplotě 16–21 °C.
  • Sazeničky, ať už doma předpěstované, nebo koupené v zahradnictví vysazujeme ven v květnu.
  • Rostlině se bude dařit naslunném i částečně zastíněnémmístě.
  • Půda by měla býtpropustná, středně těžká, bohatá na živiny.
  • Důležité je dopřát rostlinědostatečnou, ale ne nadměrnou zálivku.
  • Po odkvětu si můžeme řimbabu namnožit dělením trsů.

Řimbaba červená je okrasná rostlina

Jako okrasné květiny do zahrad a do nádob byla vyšlechtěna byla řada kultivarů s většími květy, mohou být plnokvěté. které mají kromě žluto bílých především květy se žlutým středem a sytě červenými, tmavě růžovými a karmínovými okvětními lístky. Jsou velké od nízkých dvaceticentimetrových až povysoké, metrové k řezu.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také