Zahrada

14. května 2022 08:00

Simona Sedláčková

Nechte růst kopřivy! Přilákají motýly a poskytnou potravu housenkám

Patříte mezi pečlivé zahradníky či zahrádkáře, kteří na svých záhonech ani kolem nich nestrpí byť jen náznak šířících se plevelů a například kopřivy okamžitě a nemilosrdně likvidují? Možná byste měli vzít kopřivy na milost a nechat jim někde v koutku zahrady trochu prostoru. Dokážou totiž nalákat do zahrady nádherné motýly, babočky. Jejich housenky kopřivami nikdy nepohrdnou!

Kdo by je nemiloval! Nádherní motýli, poletující nad barevnými záhony květin… Představa jistě krásná, ale aby k nám na zahradu zavítali motýli, musí k tomu mít důvod. Především vyhledávají nektar květů a například babočky milují i sladkou šťávu přezrálého ovoce nebo dokonce mízu ovocných stromů. Svá vajíčka však kladou hlavně na obyčejné kopřivy. Protože larvy baboček – housenky – se živí požíráním listů kopřiv. Jednotlivé babočky mají v oblibě i jiné rostliny, ale kopřivy jsou hned několika těmto atraktivním motýlům společné.

V naší republice žije relativně hodně motýlů, jejich populace však rapidně klesá, především v důsledku zhoršování životního prostředí. Některé babočky, především babočka paví oko, babočka admirál a babočka osiková, zatím patří k našim nejběžnějším motýlům. Aby tomu tak bylo i nadále, měli bychom jim věnovat aspoň kousek z našeho prostoru. Není to tak složité! Vysaďte rostliny, které motýly přitahují, a zkuste i přetrpět pohled na zahradní kout plný kopřiv.

Babočka paví oko (Inachis io L.)

Jeden z našich nejkrásnějších denních motýlů, který se spokojí s několika trsy kopřivy, které zajistí potravu jeho potomstvu. Dospělého motýla můžeme potkat na květinách, na přezrálém ovoci i na poraněných stromech, kde saje vytékající mízu. Najdeme je na horách i v nížinách, od Velké Británie po Japonsko. Nepřehlédnutelné skvrny na křídlech připomínají paví pera, proto je snad ve všech jazycích odvozeno jméno této babočky právě od páva.

Housenky žijí na kopřivách i na ostružiníku a na chmelu, ale i na mnoha dalších rostlinách.

Babočka admirál (Vanessa atalanta L.)

Další krasavec z rodu baboček, který patří k výborným letcům a podniká dlouhé cesty. Patří do skupiny tažných motýlů. Můžete ho potkat v nížinách, ale vystupuje i vysoko do hor. Žije téměř v celé Evropě, včetně oblastí kolem polárního kruhu, je znám v Severní Americe, na Kanárských ostrovech i v severní Africe. Pro svou obživu vyhledává přezrálé a na zem spadlé ovoce, především hrušky a švestky, a hoduje často i na míze poraněných stromů.

V našich končinách babočka admirál většinou nepřezimuje, přilétá k nám z jihu, ale množí se u nás na kopřivách, někdy i na bodlácích. Vylíhlí motýli se na zimu stěhují zpět na jih.

Babočka bodláková (Vanessa cardui L.)

S výjimkou Jižní Ameriky se vyskytuje téměř všude po světě. U nás ji můžeme vidět na polích i na strništích v otevřené krajině, lesům se vyhýbá. Patří také k tažným motýlům. Do středních Čech přilétá většinou v květnu, po dlouhém letu z jižní Evropy.

Housenka babočky bodlákové žije na kopřivách, ale samozřejmě, jak už její jméno napovídá, i na bodlácích a pcháčích.

Babočka kopřivová (Aglais urticae L.)

Její starší jméno je babočka žahavková a potkat ji můžete v zahradách, v městských parcích, na polích i na okrajích lesů. Vyskytuje se v celé Evropě, kde i přezimuje. Babočku kopřivovou tak můžete potkat téměř po celý rok, zimu přečkává v dutinách stromů, v jeskyních, na půdách i ve sklepech domů.

Už podle jména jména poznáte, že housenky se živí především na kopřivách, ale výjimečně i na chmelu.

Babočka síťkovaná (Araschnia levana L.)

Tento půvabný motýlek je nejmenší z baboček, které u nás můžete potkat, a zároveň patří k nejzajímavějším. Tvoří totiž sezonní formy, jeho křídla jsou pokaždé jiná, podle toho, ve kterém ročním období se motýlci vylíhnou. Jarní pokolení mívá křídla zbarvená převážně do oranžova.

Motýlci, kteří se vylíhnou vlétě mají křídla v hnědých tónech s bílými skvrnami. Babočka síťkovaná žije od západní Evropy po Japonsko a Koreu.

Housenky najdete právě na kopřivách, kde žijí zprvu pospolitě, později osamoceně, asi jeden měsíc.

Babočka bílé C (Polygonia c-album L.)

Babočka, která dostala své jméno podle bílé skvrnky na rubu křídel, je zatím rozšířena po celém našem území od nížin do hor. Má ráda lesnatější území se zachovalou přírodou, ale najdete ji i na zahradách a na polích, a to od Velké Británie po Japonsko.

I tento druh babočky klade svá vajíčka na listy kopřiv, ale i na chmel. Housenky tu pak žijí a listy požírají, dokud se nezakuklí.

Víte, které rostliny vysadit na zahradu, aby byla přitažlivá nejen pro motýly, ale i pro včelky a čmeláky?


Přečtěte si také