Vypěstujte si kostival a udělejte z něj domácí lék na bolavé kosti, klouby i svaly

Kostival lékařský patří k tomu nejlepšímu, co nám nabízí příroda na zevní léčení kostí, kloubů, svalů a šlach, dále na pohmožděniny, otoky, artritidu, revmatismus, křečové žíly, výrony nebo spáleniny. A tak je na místě si tuhle léčivku pěstovat. Navíc tahle mohutná trvalka ozdobí zahradu od jara do podzimu fialovými květy, které jsou na ní to nejkrásnější.

Kostival lékařský (Symphytum officinale)  je statná trvalka se silným dužnatým oddenkem a trsy vzpřímených chlupatých listů. Bohaté květy jsou fialové, ale taky purpurové, růžové i bílé. Kvete od května do září. Kořen je protáhlý, dužnatý, na povrchu černý – proto se mu lidově říká černý kořen – a uvnitř bělavý.

Kostival lékařský využití

Kostival obsahuje hlavně silice, slizové látky, třísloviny, alkaloidy, alantoin, triterpeny, aminokyseliny, škrob, cholin a pryskyřice. „Léčivých schopností kostivalu se využívalo po staletí, nicméně dnes nad ní visí pomyslný otazník, protože obsahuje řadu alkaloidů, z nichž některé jsou považovány za toxické. Proto kostival lékařský používáme výhradně zevně," upozorňuje bylinkář Martin Kolár. Z rostliny se používá především kořen, méně často listy.

Kostival léčivé účinky

  • Kostival působí protizánětlivě, má hojivé účinky a podporuje rychlou obnovu tkání.
  • Doporučuje se zejména na výrony, modřiny, zranění vzniklá při sportu.
  • Výborných výsledků dosahuje při léčení zánětů, bolestí kloubů, šlach a vazů, urychluje hojení zlomenin, protože napomáhá srůstání kostí.
  • Kostival je rovněž velmi účinný lék na křečové žíly, pomalu se hojící rány, proleženiny a vředy, pomáhá hojit jizvy a strupy.
  • Mast a tinktura z kostivalu pomáhají léčit opařeniny, popáleniny i kůži spálenou sluncem, používají se na otevřené rány, pohmožděniny, otoky, artritidu, revmatismus, zjemňují pokožku a léčí akné, jsou ideální k masáži namáhaných svalů a šlach pro sportovce.
  • V těhotenství a v průběhu kojení je potřeba používat kostival s obezřetností.

Jak pěstovat kostival

  1. Kostival patří spolu s mátou peprnou a meduňkou lékařskou mezi invazivní byliny. Snadno se rozrůstá a je poměrně agresivní, takže je vhodné ji pěstovat buď ve velkých nádobách samostatně, či je zapustit do záhonu. Taky kolem rostliny můžeme vytvořit hluboké kovové nebo plastové zábrany či dát kostival na místo, kde jeho rozpínavost nebude vadit.
  2. Kostival roste planě na březích potoků, řek, na okrajích lesů a v dalších mokřinách. Podobné podmínky mu musíme vytvořit i na zahradě. Zcela zásadní podmínkou pro pěstování kostivalu je dostatek vláhy!!! Ideální místo pro kostival je v dosahu vody (potok nebo jezírko), jinak je třeba kostival pravidelně a vydatně dobře zalévat.
  3. Kostival má rád dostatek slunce, ale nepohrdne ani mírně zastíněným místem. Vyhovují mu půdy bohaté na živiny, nejlépe hlinité nebo jílovité, které drží vodu, s pH slabě zásaditým až slabě kyselým.
  4. Kostival si snadno vypěstujeme ze semen. Osivo sejeme brzy na jaře do pařeniště nebo do truhlíku na okenní parapet. Po 4–6 týdnech vzrostlé semenáčky přesadíme na záhon na vzdálenost asi 50 cm od sebe, protože vyrostou až skoro v dvoumetrovou rostlinu.
  5. Semena můžeme velmi řídce vysít přímo na záhon do řádků vzdálených asi 50 cm. Rostlinky po vzejití protrháme. Žádnou další zvláštní péči kromě zalévání nepotřebují.
  6. Kostival se dobře množí vegetativně oddenky po celý rok kromě zimy.

Kdy a jak sklízet kostival

  • Na kostivalu jsou nejkrásnější květy, léčivé jsou kořeny, méně pak i listy.
  • Kořeny sklízíme na podzim od září nebo brzy na jaře, kdy je minimální nadzemní část a v kořenech je nejvíce léčivých látek. Kořen se sklízí druhým rokem po výsevu či vysazení.
  • Listy se sklízí kdykoli během vegetace, nejlepším obdobím je jaro.
  • Kořen vyryjeme rycími vidlemi, dobře omyjeme, pak ho rozřízneme podélně nebo nakrájíme na tenká kolečka. Při sušení nesmí teplota přesáhnout 45 °C. Kořeny jsou po usušení tvrdé a už je nenakrájíme, na to je potřeba myslet ještě před sušením. Malé sušené kousky kořene lze umlít v mlýnku na kávu na prášek.

Jak zpracovat kostival

Kostivalová mast na bolavé klouby

Ingredience

  • 5 kousků omytého čerstvého kostivalového kořene
  • 250 g nesoleného vepřového sádla

Postup

  1. Kořen kostivalu nadrobno nasekáme a vložíme do rozehřátého sádla. Přes noc necháme uležet, druhý den opět rozehřejeme a scedíme přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek, Skladujeme v ledničce.
  2. Pokud máme sušený kořen kostivalu, tak jej rozemeleme na prášek a použijeme zhruba 50 g při stejném postupu. Nebo rozpustíme 4 lžíce vepřového sádla, přisypeme 6 lžic drceného nebo mletého kořene kostivalu. Důkladně promícháme, sejmeme a necháme asi týden rozležet. Pak směs znovu zahřejeme a rozpustíme. Přecedíme přes sítko či plátýnko do vhodných nádob.

Použití

Při kloubních potížích potíráme kostivalovou mastičkou bolestivá místa několikrát denně.

Kostivalové mazání na křečové žíly

Ingredience

  • 160 g najemno nastrouhaného čerstvého kořene kostivalu nebo 80 g sušeného umletého
  • 500 ml vodky nebo lékárenského lihu

Postup

Kostival zalijeme alkoholem, dobře uzavřeme a necháme 3 až 4 týdny stát na teplém místě. Každý den pečlivě protřepeme. Po uplynutí této doby scedíme přes kávový filtr.

Použití

Kostivalové mazání je skvělé na křečové žíly, výrony a na doléčení zlomenin.

Kostivalový obklad na modřiny

Dobře usušené kořeny umeleme na prášek, zalijeme teplou vodou a rychle umícháme s několika kapkami oleje na kaši. Potřeme jí měkký hadřík, teplý položíme na bolavé místo a zabalíme.

  • Obklady se používají především na záněty kloubů, modřiny a spáleniny.

Kostivalový balzám z listů na rány

Čerstvě natrhané listy nadrobno nasekáme, vložíme do nádoby a spaříme horkou vodou (1 hrnek listů – 1 hrnek vody). Necháme zhruba 10 minut vyluhovat, scedíme.

  • Balzám je vynikajícím pomocníkem na drobné ranky a povrchová zranění.

Tradice léčení kostivalem

„Staří Řekové ošetřovali šťávou z kostivalu i vážná zranění, neboť věřili, že roztrhanému masu pomáhá srůst. Jeden z antických léčitelů popsal, že vařením kořene vzniká lepivá pasta, která je schopna slepit kusy masa k sobě. Ve středověku se z nastrouhaných kořenů kostivalu připravovala kaše, která po nanesení na postižené místo zatvrdla, a využívala se proto na léčbu zlomenin místo sádry. V 17. století byl kostival základní bylinou k hojení ran, zánětů a vředů. O schopnostech kostivalu regenerovat tkáně se vyprávěly magické historky, tak třeba, že sedací koupel v kostivalu zaručeně obnoví panenství,"  uvádí Martin Kolár.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, oblibenebylinky.czbylinkovo.cz


Přečtěte si také