návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 letniček pro suché vazby: Vypěstujte si květinový materiál na zimní dekorace

Vydáno: 24.05.2019
10 letniček pro suché vazby
Autor: istockphoto.com 10 letniček pro suché vazby
Mezi letničkami najdeme několik druhů květin, které si dokážou uchovat svůj tvar a většinou i barvu i po usušení. Říkáme jim tak nějak všeobecně slaměnky, ale ve skutečnosti patří český název slaměnka pouze jedné z nich. Víte, která to je?

reklama

Bohaté kytice a květinová aranžmá si většinou spojujeme především s letní sezonou, ale s rostlinami se nemusíme loučit ani v zimě, kdy cena čerstvých řezaných květin v obchodech stoupá k výšinám. Pokud si během léta vytvoříme dostatečnou zásobu sušených rostlin, můžeme si květinová aranžmá vytvářet po celou zimu.   

Nabídka letniček, vhodných k sušení pro podzimní a zimní dekorace, je velmi pestrá, a především ji ještě můžeme doplnit o spoustu trvalek a travin. Rostliny, které se hodí pro sušení, musí splňovat několik kritérií. Nesmí podstatně měnit svůj vzhled. Stonky musí být dostatečně pevné, aby se sušením nekroutily a nepraskaly. Květy se nesmí po usušení rozpadat a potřebují si udržet pěknou barvu. U některých rostlin využíváme do suchých aranžmá spíše jejich plody, jako jsou penízky měsíčnice, lampionky mochyně, měchýřky černuchy nebo makovičky máku.

Kytice sušených květin
Autor: istockphoto.com Kytice sušených květin

Kdy sbírat letničky na sušení

Rostliny sbírejte pouze za suchého slunečného počasí, předejdete tak zbytečným ztrátám. Vlhký materiál snadno napadá plíseň dříve, než stihne uschnout.

Jak sušit letničky

Nejjednodušší způsob, je sušení na vzduchu. Rostliny očistíme od přebytečných lístků a svážeme do svazku. Je lepší používat pružnou gumičku než pevný provázek. Stonky se sušením smršťují a původně pevné svázání provázkem se rozpadá. Květiny sušíme vždy květy dolů, v menších pugétech, aby se zachovaly krásně rovné stonky. Všechny rostliny, určené k sušení pečlivě zbavíme přebytečných listů a hlavně nečistot. Některé rostliny sušíme volně rozložené, nejlépe na síťových platech.

V sušičce na ovoce, zapnuté na nejnižší stupeň, můžeme sušit především jednotlivé plátky květin, určené na pottpouri.

Zdobené copy z cibule
Autor: istockphoto.com Zdobené copy z cibule

Suché květiny pak vážeme do kytic nebo vpichujeme do aranžovací hmoty pro sušené rostliny, která má šedou barvu. V hobby obchodech zakoupíme i zelenou aranžovací hmotu, ale ta se využívá pro rostliny čerstvé.

Slaměnka křídlatá (Ammobium alatum)

V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, ale ve skutečnosti je to trvalka z Austrálie. Vysévá se koncem března doma za oknem, na záhon ji můžeme vysadit už koncem dubna. Kvete od července do zámrazu. Upřednostňuje písčité půdy, i když v půdách humózních roste bujněji, ale méně kvete.

Slaměnka křídlatá (Ammobium alatum)
Autor: istockphoto.com Slaměnka křídlatá (Ammobium alatum)

Ostrožka stračka (Consolida regalis)

V našich končinách domácí letnička, která se vysévá už pozdě na podzim nebo brzy na jaře a snadno se množí i samovýsevem. Vyžaduje výživnou a dobře propustnou půdu a slunečné stanoviště. Kvete v červenci a v srpnu.

Ostrožka stračka (Consolida regalis)
Autor: istockphoto.com Ostrožka stračka (Consolida regalis)

Kraspédie žlutá (Craspedia globosa)

Letnička původem z Austrálie, která umí v mírných zimách i přezimovat. Vysévá se už v únoru, ale do volné půdy se sází až v květnu. Má ráda sušší půdu a plné slunce. Kvete od července do září.

Kraspédie žlutá (Craspedia globosa)
Autor: istockphoto.com Kraspédie žlutá (Craspedia globosa)

Pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa)

Teplomilná letnička, původem z Jižní Ameriky. Vyžaduje slunečné umístění a dobře propustnou půdu, chladné počasí a déšť snáší špatně. Vysévá se v březnu ve skleníku a na záhony se vysazuje až v druhé polovině května. Kvete od poloviny července až do podzimu.

Pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa)
Autor: istockphoto.com Pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa)

Smil listenatý (Helichrisum bracteatum)

Smil pochází z Austrálie, kde se pěstuje jako trvalka. Je to typický představitel rostlin k sušení, většinou se mu lidově říká slaměnka, ač správně je slaměnka úplně jiná letnička, tedy Ammobium alatum. Smil se vysévá v dubnu ve skleníku nebo doma za oknem a na záhony se vysazuje až koncem května. Má rád propustnou půdu a slunečné umístění. Kvete od července až do října.

Smil listenatý (Helichrisum bracteatum)
Autor: istockphoto.com Smil listenatý (Helichrisum bracteatum)

Smilek růžový (Helipterum roseum)

Letnička původem z Austrálie s nádherně růžovými květy. Vysévá se za oknem, koncem dubna, na záhon se vysazuje až koncem května. Upřednostňuje humózní, písčitohlinitou půdu a plné slunce. Kvete od června do října.

Smilek růžový (Helipterum roseum)
Autor: istockphoto.com Smilek růžový (Helipterum roseum)

Limonka chobotnatá, statice (Limonium sinuatum)

Pochází ze Středomoří, kde se pěstuje jako trvalka. Vysévá se v polovině března ve skleníku, na záhony se vysazuje koncem dubna. Rostliny, které vysadíme do volné půdy později, kvetou méně. Limonka má ráda propustnou půdu a slunečné umístění. Kvete od července do října.

Limonka chobotnatá, statice (Limonium sinuatum)
Autor: istockphoto.com Limonka chobotnatá, statice (Limonium sinuatum)

Měsíčnice roční (Lunaria annua)

Pěstuje se jako letnička z dubnového výsevu, ale i jako dvouletka z podzimního výsevu. Je nenáročná na půdu, ale i na slunce a může se pěstovat i v polostínu. Kvete od května do června.

Měsíčnice roční (Lunaria annua)
Autor: istockphoto.com Měsíčnice roční (Lunaria annua)

Černucha damašská (Nigella damascena)

Pochází z jižní Evropy, ale u nás už dávno zdomácněla. Vysévá se přímo na záhon v polovině dubna, ale výborně se množí i samovýsevem. Je nenáročná na stanoviště, pouze přemokřené půdy nesnáší. Kvete od července do srpna.

Černucha damašská (Nigella damascena)
Autor: istockphoto.com Černucha damašská (Nigella damascena)

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Pochází z Ameriky a dorůstá do úctyhodné výšky až 120 cm. Vysévá se v březnu ve skleníku, na záhony se vysazuje až koncem května. Sporýš v příznivých podmínkách velmi často přezimuje a chová se jako krátkodobá trvalka. Má rád písčitohlinitou půdu a slunečné umístění. Kvete od července do října.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)
Autor: istockphoto.com Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Text: Simona Bauer

Abyste neudělali při vázání kytic chybu, podívejte se na videonávod. Floristka vás naučí, jak profesionálně vázat květiny:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Floristka Magdalena Dvořáková vám ukáže, jak uvázat jarní kytici z květů, které natrháte na louce

reklama

Článek je zařazen v: letničky , na sušení , suchá vazba , sušené květiny , Slaměnka křídlatá (Ammobium alatum) , Ostrožka stračka (Consolida regalis) , Kraspédie žlutá (Craspedia globosa) , Pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa) , Smil listenatý (Helichrisum bracteatum) , Smilek růžový (Helipterum roseum) , limonka chobotnatá , statice (Limonium sinuatum) , Měsíčnice roční (Lunaria annua)

reklama

Přečtěte si také