Zahrada

12. června 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Máčka vypadá jako bodlák, ale je to příbuzná mrkve. Jak ji pěstovat?

Většina květin dokáže oslnit výraznými květy pestrých barev, jiné kouzelně voní. Máčky však nedisponují ani jednou z těchto předností. Přesto dokážou upoutat pozornost svým netradičně pichlavým tvarem, pro který jsou většinou mylně pokládané za bodláky. Přitom jsou to příbuzné naší mrkve nebo kerblíku.

Máčka (Eryngium)

Pokud hledáte působivý prvek do zahrady, který skvěle doplní pestré barvy květin, vnese na záhony trochu elegance, a ještě navrch snese i sálavé slunce a minimum dešťových srážek, tedy počasí, obvyklé pro posledních několik let, vsaďte na máčku. Rostlinu snevšedním vzhledem a nekonfliktní povahou. Dokáže bez problémů doplnit pestré trvalkové i letničkové záhony.

Máčky se dají rozdělit do dvou skupin. Máčky ze Střední a Jižní Ameriky naše zimy nezvládají, ale ty evropské se u nás pěstují celkem snadno. Máčkám se nejlépe daří na plném slunci, nevadí jim ani větrné umístění. Vyžadují dobře propustné půdy, především zimní vlhko snášejí špatně. Vadí jim více než nízké teploty. Nemají rády hnojení. Máčky se špatně přesazují kvůli kůlovitému kořenu. Množí se nejlépe výsevem semen. Na druhou stranu dlouhý kůlovitý kořen umožňuje vobdobí sucha dosáhnout kpodzemním zásobám vody.

Máčky mají nejen zvláštní tvar, ale i zajímavou, stříbřitě zelenou barvu, která někdy přechází až do modra či fialova. Díky tomu je velmi oceňují floristé, protože jsou velmi působivým doplňkem moderních kytic. Máčky se mohou využít i vsušené podobě do suchých vazeb. Máčky kvetou od července až do září.

Máčka jako doplněk záhonu

Máčka se často pěstuje ve společnosti trvalek, které svou neutrální barevností nikterak nezastíní, naopak jim vytvoří působivý doplněk či pozadí. Výborně se hodí krůžím všech barev, skvěle doplní zářivě žluté třapatky či vratič nebo zahradní druhy řebříčků. Obecně to máčkám sluší skaždou výrazně barevnou květinou, kterámá alespoň přibližně stejnépodmínky pro pěstování.

Máčka obrovská (Eryngium giganteum)

Pěstuje se jako dvouletka a patří knejkrásnějším druhům. Dorůstá až do výšky 100 cm a může se množit samovýsevem.

Máčka alpská (Eryngium alpinum)

Krátkověká trvalka smodrými kvítky uspořádanými vcylindrických květenstvích sbohatým věncem listenů. Dorůstá do výšky 70 cm.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také