Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Máčka vypadá jako bodlák, ale je to příbuzná mrkve. Jak ji pěstovat?

Většina květin dokáže oslnit výraznými květy pestrých barev, jiné kouzelně voní. Máčky však nedisponují ani jednou z těchto předností. Přesto dokážou upoutat pozornost svým netradičně pichlavým tvarem, pro který jsou většinou mylně pokládané za bodláky. Přitom jsou to příbuzné naší mrkve nebo kerblíku.
Vydáno: 12.06.2019
Vypadá jako bodlák a není to bodlák
Autor: istockphoto.com Vypadá jako bodlák a není to bodlák
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Máčka (Eryngium)

Pokud hledáte působivý prvek do zahrady, který skvěle doplní pestré barvy květin, vnese na záhony trochu elegance, a ještě navrch snese i sálavé slunce a minimum dešťových srážek, tedy počasí, obvyklé pro posledních několik let, vsaďte na máčku. Rostlinu s nevšedním vzhledem a nekonfliktní povahou. Dokáže bez problémů doplnit pestré trvalkové i letničkové záhony.

Eryngium giganteum ´Silver Ghost´
Autor: istockphoto.com Eryngium giganteum ´Silver Ghost´

Máčky se dají rozdělit do dvou skupin. Máčky ze Střední a Jižní Ameriky naše zimy nezvládají, ale ty evropské se u nás pěstují celkem snadno. Máčkám se nejlépe daří na plném slunci, nevadí jim ani větrné umístění. Vyžadují dobře propustné půdy, především zimní vlhko snášejí špatně. Vadí jim více než nízké teploty. Nemají rády hnojení. Máčky se špatně přesazují kvůli kůlovitému kořenu. Množí se nejlépe výsevem semen. Na druhou stranu dlouhý kůlovitý kořen umožňuje v období sucha dosáhnout k podzemním zásobám vody.

Eryngium 'Tiny Jackpot'
Autor: istockphoto.com Eryngium 'Tiny Jackpot'

Máčky mají nejen zvláštní tvar, ale i zajímavou, stříbřitě zelenou barvu, která někdy přechází až do modra či fialova. Díky tomu je velmi oceňují floristé, protože jsou velmi působivým doplňkem moderních kytic. Máčky se mohou využít i v sušené podobě do suchých vazeb. Máčky kvetou od července až do září.

Máčka jako doplněk záhonu

Máčka se často pěstuje ve společnosti trvalek, které svou neutrální barevností nikterak nezastíní, naopak jim vytvoří působivý doplněk či pozadí. Výborně se hodí k růžím všech barev, skvěle doplní zářivě žluté třapatky či vratič nebo zahradní druhy řebříčků. Obecně to máčkám sluší s každou výrazně barevnou květinou, která má alespoň přibližně stejné podmínky pro pěstování.

Máčka jako doplněk záhonu
Autor: istockphoto.com Máčka jako doplněk záhonu

Máčka obrovská (Eryngium giganteum)

Pěstuje se jako dvouletka a patří k nejkrásnějším druhům. Dorůstá až do výšky 100 cm a může se množit samovýsevem.

Máčka obrovská (Eryngium giganteum)
Autor: istockphoto.com Máčka obrovská (Eryngium giganteum)

Máčka alpská (Eryngium alpinum)

Krátkověká trvalka s modrými kvítky uspořádanými v cylindrických květenstvích s bohatým věncem listenů. Dorůstá do výšky 70 cm.

Máčka alpská (Eryngium alpinum)
Autor: istockphoto.com Máčka alpská (Eryngium alpinum)

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: Máčka (Eryngium) , Máčka obrovská (Eryngium giganteum) , Máčka alpská (Eryngium alpinum) , sucho , nenáročné na vodu
Speciály: Sucho v Česku , Jak pěstovat? , Zahrada a pěstování ve městě , Zahrada a pěstování ve městě
Reklama