Zahrada

12. května 2020 08:00

Simona Sedláčková

Mamota je keř s kouzelnými květy a jedovatými listy. Říká se mu zabiják jehňat

Mamoty jsou oblíbené, většinou vřesovištní keře, které se pyšní nádhernými, až pohádkovými květy, ale jejich pověst zabijáka hospodářských zvířat už tak pěkná není. Pokud se však po vaší zahradě neprohání stádo ovcí nebo koz a máte už větší děti, klidně si je do své zahrady pořiďte. Jsou vážně okouzlující.

Stálezelené, dekorativní keře, výjimečně i stromy, vysoké od 20 cm do 5 m, které patří většinou mezi vřesovištní rostliny, to jsou mamoty. Že jste o nich ještě neslyšeli? Tak se rychle seznamte, protože jejich květy vás určitě okouzlí.

Mamota (Kalmia)

Mamoty pocházejí především zvýchodní části Severní Ameriky, ale některé jsou doma i na ostrově Kuba. Většina mamot roste na kyselých, vřesovištních půdách (Kalmia angustifolia, Kalmia polifolia, Kalmia latifolia), ale některé dávají přednost i půdám suchým a písčitým (Kalmia ericoides).

Mamoty na první pohled připomínají rododendrony a vřesovištní druhy se i podobně pěstují. Mají dlouhé kopinaté listy a vykvétají bílými, růžovými nebo dialovými květy shvězdicovitými kalichy. Květy jsou veliké asi 1–3 cm vprůměru. Mamoty vykvétají od května do června.

Listy a větve mamot obsahují jed, který je toxický především pro hospodářská zvířata. Však také překlad cizojazyčných názvů tomu dost napovídá. Mamotám se říká zabiják jehňat, zabiják telat nebo ovčí jed. Pro člověka může být jedovaté dokonce i maso otrávených zvířat.

Mamota širokolistá (Kalmia latifolia)

Vřesovištní mamotu širokolistou, kterou najdete vnabídce našich zahradnických firem nejčastěji, pěstujte na slunném až polostinném místě (pozor na polední úpal) spropustnou, slabě kyselou, humózní a vlhkou půdou. Péče o mamotu je prakticky stejná jako u rododendronů. Je plně mrazuvzdorná a dorůstá do výšky asi 1–3 m.

Mamota úzkolistá (Kalmia angustifolia)

Je velmi podobná mamotě širokolisté, ale vykvétá později, od června do července. Je tedy velmi výhodné, ve výsadbě tyto mamoty kombinovat a dosáhnout tak delšího období kvetení.

Skalenka poléhavá (Kalmia procumbens)

Jeden zástupce rodu Kalmia, skalenka, se vyskytuje i u našich sousedů, na Slovensku, vTatrách. Je to stálezelený, nízký keřík, který se vyskytuje na horských vřesovištích. Vykvétá během června, růžovými až tmavě červenými květy. Rostlina je jedovatá.

Skalence se nejlépe daří ve štěrbinách mezi kameny, ve vlhké rašelině. Vzhledem ktomu, že se jedná o kriticky ohroženou rostlinu, na svou skalku ji asi nezískáte.

Keře a stromy jsou ozdobou každé zahrady, podívejte se na další články, kde vám představujeme ty nejkrásnější:

Líbí se vám živé ploty? Vysaďte si ty opravdu živé, ze kterých budete mít užitek nejen vy, ale třeba i ptactvo:


Přečtěte si také