návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pěstujte medvědí česnek a nebudete muset do lesa. Podzim je čas výsevu

Lenka Valjentová , Vydáno: 08.09.2021
Medvědí česnek
Autor: iStock Medvědí česnek
Česnek medvědí je skvělá jarní zelenina, výtečná léčivá bylina i pěkná okrasná rostlina. V přírodě jsou sice mnohé lužní lesy brzy z jara pokryty zelenými listy česneku medvědího, ale vyskytuje se velmi často v chráněných oblastech. Pokud si chceme téhle v posledních letech hodně populární bylinky užívat bez omezení, tak si pěstujme na zahrádce nebo na balkoně. Pěstování česneku medvědího, známého pro své pozitivní účinky na organismus a výbornou chuť, je docela snadné a bezproblémové. Poradíme vám, jak česnek vypěstovat ze semen i z cibulek, jak vypadá, jaké má účinky nebo jak vyrobit česnekovou sůl.

reklama

Pěstování česneku medvědího (Allium ursinum) je celkem jednoduché. „Můžeme využít místo, které leží ladem, nebo můžeme medvědí česnek vysít přímo pod ovocný či okrasný listnatý strom, kterému na podzim opadává listí. Získáme tak zároveň i pěknou dekorativní rostlinu do míst, kde by kvůli stínu jiné rostliny živořily. Česneku medvědímu se bude dobře dařit i na severní straně,“ vysvětluje přední český šlechtitel Jan Prášil a pokračuje „Medvědí česnek lze úspěšně pěstovat také v květináči na balkoně nebo terase jako venkovní rostlinu. Jen musíme mít stále na paměti, že medvědí česnek je třeba častěji zalévat, protože má rád vlhko.“

 Medvědí česnek lze úspěšně pěstovat také v květináči na balkoně nebo terase jako venkovní rostlinu
Autor: iStock Medvědí česnek lze úspěšně pěstovat také v květináči na balkoně nebo terase jako venkovní rostlinu

Jak vypadá medvědí česnek

Česnek medvědí je vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká bylina s podzemní 4 až 6 cm dlouhou cibulí. Cibule je podlouhlá 1 až 2 cm tlustá s bělavými až žlutavými obalovými šupinami. Listy jsou přízemní, řapíkaté, úzce eliptické až vejčité, 10 až 20 cm dlouhé a 2 až 5 cm široké. Květy jsou drobné, bílé, stopkaté, bez pacibulek, Rostlina charakteristicky voní i chutná po česneku.

Jak vypěstovat a sníst: Česnek medvědí

Vypěstujte si medvědí česnek a udělejte z něj domácí pesto

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

Česnek medvědí x konvalinka vonná

Česnek medvědí si při jarním sběru ve volné přírodě můžeme splést s jedovatými listy konvalinky vonné. Ty jsou totiž velmi podobné. Rozlišovacím znakem je vůně: promneme-li listy medvědího česneku, ucítíte česnekovou vůni. Chceme-li mít ale klid a stoprocentní jistotu, že si medvědí česnek nespleteme s konvalinkou, pěstujme si svůj vlastní na zahrádce nebo na balkoně..

Česnek medvědí si při jarním sběru ve volné přírodě můžeme splést s jedovatými listy konvalinky. Podívejte se na viditelné rozdíly mezi česnekem medvědím (vlevo) a konvalinkou vonnou (Convallaria majalis)
Autor: iStock Česnek medvědí si při jarním sběru ve volné přírodě můžeme splést s jedovatými listy konvalinky. Podívejte se na viditelné rozdíly mezi česnekem medvědím (vlevo) a konvalinkou vonnou (Convallaria majalis)

Jak pěstovat medvědí česnek

 • Česnek medvědí množíme výsevem semen, výsadbou cibulek nebo vyrytím shluku rostlin i s balem s následným rozdělení a přesazením.
 • Výhodné je nechat rostliny na zahradě vykvést, samy se pak budou dál vysévat a bohatě rozrůstat. Česnek medvědí snadno zplaňuje.
 • Česnek medvědí vyséváme na stinné místo, nejlépe v blízkosti keřů a stromů do písčitohlinité až jílovité vlhké půdy s příměsí rašeliny.
 • Jako rostlina původních lužních lesů vyžaduje dostatečné a pravidelné zalévání.
 • Půdu pro pěstování česneku medvědího nehnojíme!
Je čas začít s pěstováním česneku medvědího: jako rostlina původních lužních lesů vyžaduje při pěstování na zahradě nebo v nádobách dostatečné a pravidelné zalévání
Autor: iStock Je čas začít s pěstováním česneku medvědího: jako rostlina původních lužních lesů vyžaduje při pěstování na zahradě nebo v nádobách dostatečné a pravidelné zalévání

Medvědí česnek ze semen

 • Od září do listopadu je optimální doba pro výsev semen, protože musí projít zimním obdobím, jinak velmi špatně klíčí.  
 • Medvědí česnek vyklíčí až na jaře, sklizně se však dočkáme až napřesrok. Mladé listy sklízíme v dubnu a květnu od druhého roku vegetace.
 • Semínka sejeme po několika (5 až 10) přímo na místo zhruba 1 cm hluboko.
Je čas začít s pěstováním česneku medvědího: získáme tak zároveň i pěknou dekorativní rostlinu do míst, kde by kvůli stínu jiné rostliny živořily
Autor: iStock Je čas začít s pěstováním česneku medvědího: získáme tak zároveň i pěknou dekorativní rostlinu do míst, kde by kvůli stínu jiné rostliny živořily

Medvědí česnek z cibulek

 • Drobné cibulky česneku medvědího můžeme vysazovat až do listopadu podobně jako cibulky jarních cibulovin.
 • Cibulky (i semena) medvědího česneku se dají koupit v zahradnictvích nebo v zahrádkářských prodejnách.
 • Cibulky zasadíme v trsech po 5 až 15 kusech 3 až 8 cm hluboko.
Léčivou sílu česneku medvědího(Allium ursinum); prý využívali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení.

Z medvědího česneku uděláte tinkturu i med, který funguje jako přírodní antibiotikum

Medvědí česnek: Neobyčejně zdravá a chutná bylinka, která vám na jaře dodá energii a vitamíny

Medvědí česnek: Populární jarní bylinka je nejen chutná, ale pomůže i s řadou zdravotních neduhů

Cibulky česneku medvědího

Pokud máme nadbytek svého česneku medvědího, můžeme sklízet i cibulky po zatažení listů. Optimálně na přelomu léta a podzimu. Cibulky medvědího česneku rozhodně nikdy nevyrýváme ve volné přírodě!!! 

Drobně nakrájené cibulky přidáváme na chléb s máslem, sýrem, slouží také jako koření do hotových polévek, omáček, pomazánek, na brambory a další jídla. Můžeme připravit taky sůl s medvědím česnekem.

Je čas začít s pěstováním česneku medvědího: recept na sůl u cibulek medvědího česneku
Autor: iStock Je čas začít s pěstováním česneku medvědího: recept na sůl u cibulek medvědího česneku

Sůl z medvědího česneku

Ingredience

 • 80 g cibulek medvědího česneku
 • 250 g soli

Příprava

Omyté a osušené cibulky medvědího česneku rozmixujeme spolu se solí, dáme do vzduchotěsných lahví a uchováváme na suchém, tmavém a chladném místě. Sůl z medvědího česneku je výborná například na dosolení polévky, k ochucení vařených brambor či pomazánek.

Vyzkoušejte jednoduché recepty z medvědího česneku

Posilujte imunitu! Vyzkoušejte jednoduché recepty z medvědího česneku

Pažitka čínská (Allium tuberosum) je vytrvalá rostlina s tvrdými podzemními cibulkami, ze kterých vyrůstají křehké ploché listy podobné trávě

Česneková pažitka má hodně vitaminu C a můžete z ní udělat pesto i pomazánku

Česnek medvědí účinky

„Česnek medvědí má v podstatě všechny léčivé vlastnosti českého česneku. Podporuje mj. trávení, chuť k jídlu a tvorbu krve. V lidovém léčitelství se doporučuje pro snížení krevního tlaku, proti chřipce a astmatu. Užívá se jako přírodní antibiotikum a jako prostředek pro očistu a prokrvování organismu, často se používá k jarní detoxikaci organismu. Velice účinný je ve formě tinktury, doplňuje Jan Prášil.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

 Česnáček nahradí česnek medvědí

Česnáček nahradí medvědí česnek. Má podobnou chuť i vůni a taky léčí

Medvědí česnek

Medvědí česnek vnese do kuchyně vůni a chuť jara

Rukola = roketa Vypěstujte si pikantní a zdravou listovou zeleninu

Rukola je roketa aneb Vypěstujte si pikantní a zdravou listovou zeleninu

Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí a posilovat si imunitu

Kozlíček polníček: Jak pěstovat salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu

Jak pěstovat ředkvičky pro podzimní sklizeň

Vysejte ředkvičky v srpnu nebo září. Na podzim vás čeká sklizeň křupavé zeleniny

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnl

Když v srpnu stihneme zasít špenát, kopr či koriandr, můžeme sklízet už za pár týdnů

Léčivé rostliny za socialismu: Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy byl samizdat

Léčivé rostliny za socialismu. Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy samizdat

reklama

Článek je zařazen v: česnek medvědí , medvědí česnek , Česnek medvědí (Allium ursinum) , česnek medvědí účinky , česnek medvědí pěstování , česnek medvědí semena , česnek medvědí recepty , česnek medvědí cibulky , sůl z česneku medvědího , jak vypadá medvědí česnek , konvalinka česnek medvědí

reklama

Přečtěte si také