Mochyně židovská třešeň: Známé oranžové lampionky na zahradě nepřehlédnete

Mochyně se nejprve tváří velmi nenápadně. Rostlina sama o sobě není nijak půvabná a na kráse jí nepřidají ani nevýrazné květy. Teprve na konci léta se dokáže proměnit na skutečnou zářivou krasavici a hvězdu podzimních dekorací a suchých vazeb.

Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengii)

Mochyně si vlétě možná ani nevšimnete, sama se množí semeny, a také silně odnožuje, klidně i vtrávě, vkoutě zahrady. Pokud ji spolu strávou neposečete, na podzim se dočkáte nádherných oranžových lampionků.

Mochyně židovská třešeň pochází zjižní Evropy a Asie. Je to vytrvalá rostlina, patřící do čeledě lilkovitých (Solanaceae), a je tedy příbuznou srajčetem i bramborou. Má podobný, nenápadný květ, který vyrůstá na 40–60 cm vysokých nevětvených stoncích svejčitými listy. Teprve až na podzim, kdy se zkvětů vyvinou oranžové uzavřené kalichy sbobulí, se znenápadné rostliny vyloupne krasavice. Kalichy, nápadně podobné čínským lampionům, zůstávají na stonku i po opadu listů a pokud je neotrháte, zůstanou po celou zimu. Mochyně dává přednost vápenitým a výživným půdám, mírnému vlhku a polostínu.

Lampionky se pro svou netradiční krásu a trvanlivost často využívají na tvorbu podzimně laděných věnců a dekorací.

Mochyně židovská třešeň v léčitelství

Vmalém množství se plody mochyně židovská třešeň využívají i vlidovém léčitelství proti dně, ale pozor, nezralé plody obsahují solanin, který může vyvolat gastroenteritidu i průjem, především u dětí. Plody mochyně židovská třešeň ale nejsou dobré, i když na první pohled vypadají jako daleko chutnější plody své příbuzné, mochyně peruánské.

Mochyně peruánská (Physalis peruviana)

Příbuzná naší mochyně židovská třešeň je mochyně peruánská, jejíž plody se běžně kupují jako pochoutka i u nás. Používá se včerstvém stavu, nejčastěji jako ozdoba moučníků, nápojů nebo salátů, ale i jako sušené ovoce.

Pěstujte i další druhy mochyní:


Přečtěte si také