Zahrada

22. července 2020 12:56

Markéta Zídková

Jak meruňky pěstovat a jak poznat, že jsou plody zralé

Meruňka obecná (Prunus armeniaca) je jedno z nejvíce pěstovaného ovoce na světě a vlastně se není ani co divit. Meruňky krásně voní, prospívají zdraví, dobře vypadají a skvěle chutnají. Poradíme, jak stromy pěstovat a jaké odrůdy si vybrat, aby byla úroda meruněk co nejbohatší.

Domovem meruňky obecné (Prunus armenicana) je střední a východní Asie, především Čína. Jde o krásné stromy zejména vdobě květu, které přinášejí lahodné a krásné ovoce. Nejlepší dobou pro sklizeň plodů je fáze, ve které mají plody na osluněné straně měkkou dužinu, tedy dva až čtyři dny před úplnou zralostí.Plody jsou náchylné kotlakům, proto je potřeba je sklízet opatrně. Sklizeň meruněk probíhá od poloviny července až do září.

Jak jsou meruňky zdravé

Pokud nemáte vlastní meruňky, nezoufejte a pořádně se zásobte vobchodě. Meruňky jsou prostě báječné – nejen na chuť, ale jsou i velmi zdravé. Protože meruňky mají nízký obsah kalorií (asi 48 kcal/100 g), dají se konzumovat při redukčních dietách. Dále jsou bohaté na alkalické minerální soli, díky čemuž vyvolávají vtěle zásaditou reakci. Nejdůležitější složkou meruněkje však betakaroten (provitamin A), díky kterému jsou prospěšné při udržování dobrého stavu zraku. Dávají očím jiskru i krásu, které jsou projevem dobrého zdraví. Meruňky se doporučuje jíst vpřípadě suchých spojivek, při jejich chronickém podráždění nebo svědění, ztrátě ostrosti vidění a při šeroslepotě.

Meruňková kúra

Nejlepších léčivých výsledků se dosahuje během meruňkové kúry. Znamená to, že po dobu 15 dní konzumujete půl kilogramu čerstvých meruněk denně, nejlépe místo večeře. Zkuste to, je přece sezona meruněk zdomácí produkce.

Meruňky podle čínské medicíny

Meruňka má sladkou chuť a neutrální povahu. Ovlivňuje dráhy plic a tlustého střeva Obsahuje uhlovodany a cukr, karoten, bílkoviny, železo, vápník, fosfor a vitamíny A a B. Kjejím účinkům patří zvlhčování plic a zmírňování astmatu způsobeném úbytěmi a zácpy způsobené přílišnou suchostí zažívacího traktu.

9 pravidel, jakmeruňky pěstovat

  1. Meruňky jsou poměrně náročné na klimatické podmínky. Mají rády teplo, proto se pěstují zejména vnižších polohách nebo na dobře chráněných místech uzavřených ze severu i přilehlých stran.
  2. Ideální polohou je místo, kde roční teplotní průměr přesahuje 8,5 °C a kde nadmořská výška nepřesahuje 250 m n. m.
  3. Půda musí být záhřevná, lehčí až středně těžká. Nesnáší půdy těžké, studené a zamokřené, na nich předčasně odumírají.
  4. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života, nejvyšší plodnosti dosahují mezi desátým a dvanáctým rokem.
  5. Meruňky se obvykle se vysazují na podzim. První zásah do tvaru koruny byste měli udělat nejpozději do třetího roku po výsadbě.
  6. Zmlazování ani každoroční udržovací řez většinou není nutný.
  7. Jedním zdůvodů je vysoká náchylnost kpronikání chorob do poškozeného dřeva a také přítomnost klejotoku. Pokud se pro řez přece jen rozhodnete, tak musí být proveden ihned po sklizni a každá rána musí být ošetřena stromovým balzámem.
  8. Koruna se zpravidla formuje sama, odřežte jen suché nebo do středu rostoucí a křižující větve.
  9. Meruňky kvetou vbřeznu až dubnu, květy jsou bílé nebo bledě růžové. Většina odrůd meruněk je samosprašná, jsou však i odrůdy, které jsou cizosprašné.

Jaké odrůdy meruněk pěstovat

Pokud byste chtěli pěstovat vlastní meruňky, pak vězte, že existuje mnoho odrůd meruněk. Protože jde o poměrně choulostivé ovoce na pěstování, dnes už existují nejodolnější odrůdy, které je možné na chráněném místě vysadit i ve vyšších polohách. Podle doby zrání se dělí na velmi rané, středně rané, pozdní a velmi pozdní.Meruňka velkopavlovická je jedna znejoblíbenějších odrůd, dozrává včervenci.Meruňka maďarská jevelmi raná odrůda, dozrává koncem července a má velké plody.Meruňka Bergeron je pozdní odrůda, plod dosahuje střední velikosti a má hladký povrch.Meruňka sabinovská jeslovenská odrůda středně raná, náchylná knamrzání květů. Je nenáročná na půdu.

Podrobné informace k některým odrůdám meruněk

Avirine (Bergarouge)

Původ: Francie, INRA, kříženec ‚Orange Red‘ x ‚Bergeron‘

Růst: vzpřímený, intenzivní

Plody: středně velké, kulovité, základní barva oranžová, překrytá ze 70 % rozmytým červeným líčkem. Plody mají pevnou dužinu, neotlačí se.

Celkové hodnocení: Plodnost je brzká a pravidelná. Zraje současně s odrůdou ‚Velkopavlovická‘, plody mají pevnou dužinu, vhodnou pro skladování. Mrazuodolná odrůda, částečně cizosprašná.

Bergeron

Původ: Francie, registrace 1996.

Růst: středně bujný, koruna vzpřímeně vznosná, později rozložená.

Plody: středně velké, kulovité, základní barva oranžovožlutá se světle červeným tečkovaným líčkem. Slupka je matná, není zcela hladká. Dužina je sytě oranžová, pevná, rozplývavá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť navinulá, aromatická. Plody nepřezrávají, neotlačí se.

Celkové hodnocení: Plodnost je brzká a pravidelná. Zraje 8 dnů po odrůdě ‚Velkopavlovická‘, odolnost proti napadení moniliózou nízká až střední, mrazuodolná odrůda. Náročná na řez. Při přeplození nutná probírka. Plody mají výbornou konzervárenskou hodnotu.

Cotpy (Pincot)

Původ: Bendit Escande, Francie, odrůda je právně chráněná

Růst: středně silný, strom je snadno tvarovatelný, v plodnosti se koruna rozkládá, vytváří předčasný obrost.

Plody: velmi velké, v dobrých podmínkách a po probírce plodů až 80 g, kulovité, hladké, matně žlutooranžové barvy, intenzivní červené zbarvení pokrývá cca 50 % plochy plodu. Velmi pevná dužina je světle oranžová, dobře odlučitelná od pecky. Chuť je dobrá, harmonická.

Celkové hodnocení: Plodnost je brzká, vysoká a pravidelná, nutná probírka plodů, jedna z nejvýnosnějších raných odrůd. Zraje 10–11 dnů před odrůdou ‚Velkopavlovická‘. Mrazuodolnost květních pupenů je velmi vysoká, strom je odolný k chorobám, spolehlivě plodí i v letech s pozdními jarními mrazíky. Odrůda je částečně samosprašná. Plody velmi dobře snášejí přepravu. Odrůda je vhodná pro přímý konzum i zpracování.

Cotsy (Versyl)

Původ: Bendit Escande, Francie, odrůda je právně chráněná

Růst: středně silný růst, vznosná kompaktní koruna, v plodnosti se rozkládá, předčasný obrost je vytvářen v menším množství.

Plody: velmi velké, v dobrých podmínkách až 70 g, kulovité, hladké, matně žlutooranžové barvy, intenzivní červené zbarvení pokrývá cca 40 % plochy plodu; velmi pevná dužina je světle oranžová, dobře odlučitelná od pecky; chuť je dobrá, harmonická.

Celkové hodnocení: Plodnost: časná, vysoká a pravidelná, nepotřebuje probírku, kratší perioda kvetení. Zraje 12 dnů po odrůdě ‚Velkopavlovická‘. Mrazuodolnost květních pupenů je dosti vysoká, strom je odolný k chorobám, odrůda je částečně samosprašná. Plody velmi dobře snášejí přepravu; odrůda je vhodná pro přímý konzum i zpracování, skladovatelnost až dva týdny.

Goldrich

Původ: USA, registrace 2003

Růst: slabý, korunu vytváří otevřenou.

Plody: velké, oválné až vejčité. Slupka je slabě plstnatá, světle oranžová, s malými osamocenými červenými skvrnami. Dužina je oranžová, pevná až středně tuhá, středně šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je v prvních dnech vybarvení nakyslá, později navinule sladká, aromatická, dobrá.

Celkové hodnocení: Plodnost velká a pravidelná. Sklízí se o něco dříve nebo stejně jako odrůda ‚Velkopavlovická‘. Odolnost proti houbovým chorobám je střední, proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu vysoká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odrůdu můžeme pěstovat ve všech oblastech vhodných pro meruňky. V okrajových oblastech je nutné chráněné stanoviště.

Hargrand

Původ: Kanada, Harow, složitý kříženec

Růst: slabý, kompaktní

Plody: pevné konzistence, mírně hrbolaté, světle oranžové, bez líčka, chuť je sladká, aromatická.

Celkové hodnocení: Plodnost je brzká a pravidelná. Zraje současně s odrůdou ‚Velkopavlovická´. Plody mají pevnou dužinu vhodnou pro transport a skladování. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Hodí se do všech poloh, odrůda je citlivá na předčasné odumírání.

Kioto

Původ: Francie, Pepiniere Escande, odrůda je právně chráněná

Růst: středně bujný, plodí na krátkém plodném obrostu.

Plody: středně velké až velké, kulovité, základní barva oranžová, překrytá z 50 až 70 % rozmytým červeným líčkem. Dužina plodů je pevná.

Celkové hodnocení: Plodnost je brzká, pravidelná. Zraje 5–7 dní před odrůdou ‚Velkopavlovická´, je odolná proti jarním mrazíkům. Odrůda je vhodná pro transport a skladování.

Leskora

Původ: ČR, registrace 1999, odrůda je právně chráněná

Růst: středně bujný, korunu vytváří vzpřímenou, středně hustou.

Plody: středně velké, srdčité. Slupka má základní barvu oranžovou, v menším rozsahu je krytá červeným líčkem. Dužina je oranžová, středně tuhá, středně šťavnatá, dobře odlučitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, aromatická, dobrá.

Celkové hodnocení: Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklízí se 17 dnů před odrůdou ‚Velkopavlovická‘. Odolnost proti napadení hnědnutím listů a moniliózou je střední, proti mrazům vysoká. Při přeplození je nutná probírka plodů. Odrůda je vhodná především pro přímý konzum. Odrůdu můžeme pěstovat ve všech oblastech vhodných pro meruňky.

Velkopavlovická

Původ: ČR, registrace 1954.

Růst: bujný, korunu vytváří kulovitě rozloženou.

Plody: velké, kulovitě oválné. Slupka je sytě oranžová, někdy s nevýrazným červeným líčkem. Dužina je pevná, v konzumní zralosti rozplývavá, sytě oranžová, oddělitelná od pecky. Chuť výborná, aromatická.

Celkové hodnocení: Plodnost je velká, téměř pravidelná. Sklizeň je kolem 22. července (průměr jižní Moravy). Odolnost proti napadení houbovými chorobami je střední, proti mrazu v květu nízká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odrůda je vhodná pro transport.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také