Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nejčastější chyby zahradních všeumělů

Jestli existuje nějaká věc, kterou člověk nemá šanci udělat hned napoprvé dobře, pak je to zahrada.
Vydáno: 18.04.2014
Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy
Autor: Thinkstock Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prolnout v jednom místě vlastní očekávání s možnostmi rostlin, povahou okolí a architekturou domu předpokládá cit a zkušenost nejméně ve dvou specializovaných oborech. Když se ale podíváme po zahradách kolem sebe, je nám zřejmé, že si to jejich strůjci včas neuvědomili. Poučte se z jejich chyb a zřiďte si zahradu, na které vám bude dobře.

Nenáviděné posezení

Mezi zahradními architekty kolují celé příběhy o lidech, kteří rádi pořádají večírky, a tak si na zahradě zřídili sezení – buď příliš velké, nebo příliš malé, ale hlavně pod okny dětského pokoje. Než tedy na zahradu cokoli umístíte, buďte ve střehu a nestaňte se aktéry dalšího zmaru.

Bazén

Jako každý statusový symbol stojí spoustu peněz. A míjí se účinkem. Když už ho musíte mít, dobře promyslete, kam s ním, protože bazén, to je někdy i výhled z obýváku na plasty zakrytou díru.

Trávník jako nevinný začátek úpadku

Původní typy rostlin mnohdy udělají větší parádu než exotické Foto: ThinkstockBudoucí zahradě překvapivě škodí i úzkostlivá snaha nic nezkazit. V podivnou kreaci se zvrhnou zahrady, které kvůli počátečním rozpakům kompletně pokryl trávník. „Lidi si na nich zakládají, pro nás je to příležitost k výdělku – jezdíme hnojit a vyhrabávat a nemusíme nic vymýšlet,“ pochvaluje si kobercový fenomén zahradník Pavel Suk.

Problém této nejsnazší a zdánlivě nejlevnější terénní úpravy je v tom, co po ní obvykle následuje. Zahradní elévové do trávníku posléze kladou jakékoli rostliny, které se jim líbí. Stromky a keříky přitom netvoří kompaktní záhon, ale body, které jen obtížně objíždějí sekačkou.

Paradox tuctové extravagance

Rozšířeným fenoménem je snaha vysazovat rostliny, které zaujmou na první pohled. Často se jedná o druhy, které z dané oblasti nepocházejí, a tudíž tam působí cize, ale tím pádem i výrazně okrasně. Zahradník Pavel Suk si všiml, že na venkově takové květiny vypadají docela dobře spíše jen u vchodu. Ve městě je to ale něco jiného. „Střetává se tam celý svět, navíc prostředí mezi betony exotické zahradnické výstřelky snáší lépe než pozemek v pěkné krajině, kde jsou věci z jiných končin přeci jen hodně vidět,“ neušlo praktikovi.

Kdo tady seče trávu?
Autor: Thinkstock Kdo tady seče trávu?

Touhu po zvláštnostech sleduje s pobavením. „Bohatí majitelé často zdůrazňují své úspěchy co největšími a ‚nejcizejšími‘ stromy. Těch je ovšem v zahradnictví hodně, takže nakonec o žádnou velkou raritu nejde. Nenápadná zahrada je paradoxně dražší,“ usmívá se zahradník, který by nejraději vzal rýč a květiny pobral na louce. Sám rostliny nevybírá jenom očima, ale i podle toho, jak voní. V tomto ohledu má radost ze zimolezu nebo tavolníku.

Potíž výše zmíněných rarit nejsou dané druhy rostlin, ale průhledná samoúčelnost jejich volby. To ale neplatí, pokud k těm druhům máte nějaký vztah.

Hynoucí rostliny ze supermarketu

Ať se zaměříte na jakékoli rostliny, obstarejte je v dobré kvalitě, nejlépe ze zahradnictví. K mizérii tuzemských zahrad přispívají zubožené květiny z hypermarketu. V akci jsou za polovic, ovšem nebývají pořádně zavlažované, a tak jim často přeschnou kořenové baly (jemné kořeny), což kytce nedává zrovna dobré startovní podmínky. Lépe je postaráno o ty ve specializovaných obchodech, kde se i dozvíte, kam kterou můžete zasadit.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Přírodní materiály, vintage styl spolu s uměleckými prvky oživí vaši zahradu

6 praktických rad, jak na moderní zahradu

Thúje jsou rychlerostoucí dřevina

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

Nenechte se odradit aprílovým počasím

Zahradníkův rok: Ať žije duben

Článek je zařazen v:
Reklama