Zahrada

31. srpna 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Noční motýly můžete potkat i ve dne: Na jaké květiny přilákat dlouhozobku?

Noční motýli se hodinami neřídí, a tak můžete oblíbenou dlouhozobku nebo přástevníka vidět na své zahradě i během odpoledne, jak hodují na nektaru z květů. Víte, které květiny je nejvíce přitahují? Především ty, jejichž vůně se plně rozvine pozdě odpoledne nebo ty, které rozkvétají až navečer, ale i některé další.

Je až neskutečné, jak dokážou motýli poznat, kde vykvétá nějaká pro ně zajímavá květina. Zkuste si na své záhony vysadit rostliny, jejichž jména napovídají, že se jejich květy rozvíjejí až pozdě odpoledne či navečer a vtuto dobu se znich tedy i line pro noční motýly přitažlivá a omamující vůně. Jsou to nocenka a večernice. Doslova je fascinuje však i stejně pozdě vykvétající okrasný tabák či pupalka, ale i komule, libora, sporýš argentinský nebo zimolez, které ve velkém lákají motýly všeobecně, i ty denní.

Na které noční motýly se můžete těšit i ve dne?

Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) je noční motýl, patřící mezi lišajovité. VČeské republice se vyskytuje poměrně hojně a můžete ji vidět létat i přes den i vnoci. Poznáte ji docela snadno, podle zavalitého těla, a hlavně podle mimořádně dlouhého sosáku. Na první pohled způsobem letu připomíná kolibříka, proto ji tak mnozí lidé i nazývají. Je to tažný motýl, který na zimu odlétá na jih.

Přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria) je noční motýl zčeledi přástevníkovitých, který hojně létá i ve dne. Na našem území se vyskytuje vnižších a středních polohách.

Na které květiny můžete noční motýly nalákat i ve dne či brzy navečer?

Tabák křídlatý (Nicotiana alata)

Ve své domovině, vjižní Brazílii, patří mezi vytrvalé květiny, ale vnašich podmínkách se pěstuje jako letnička. Rozvětvené, keřovité rostliny dorůstají do výšky asi 100 až 150 cm. Mají mírně lepkavé stonky a jemně chlupaté listy. Na koncích stonků vykvétají vřídkém hroznu květy. Květy tabáku křídlatého se otvírají až navečer a ráno se zase zavírají. Kvete bíle od července do podzimu. Existují však i nízké kultivary vykvétající červeně a žlutě, které kvetou i ve dne. Tabák křídlatý má rád slunné stanoviště.

Nocenka jalapenská (Mirabilis jalapa)

I tato kráska se ve své původní vlasti pěstuje jako trvalka, u nás však spíše jako letnička. I když i vnašich podmínkách je možné hlíznatý kořen vyjmout ze země, uchovat vbezmrazé místnosti a na jaře opět vysadit. Nocenka upřednostňuje slunné stanoviště a výživnou půdu.

Nocenka dorůstá do výšky 30 až 100 cm, lodyha je bohatě rozvětvená. Květy různých barev vykvétají vkoncových svazečcích od července do října. Zajímavostí nocenky je nepravidelná barevnost květů. Barva se nedědí, na jedné rostlině vykvétají květy ve více barvách a také květy odkvetlé se mohou barevně lišit od květů, které se teprve chystají vykvést. Nocenka je květina, u které nikdy nevíte, jakou barvou vás překvapí. Květy se otvírají vpodvečer a ráno uvadají. Následující večer pak vykvétají další.

Večernice vonná(Hesperis matronalis)

Až 100 cm vysoká vytrvalá bylina zčeledi brukvovitých sfialovými nebo bílými květy vhroznu. Večernice má ráda vlhké půdy, bohaté na humus. Velmi často se pěstuje ve venkovských zahradách, odkud se šíří po okolí a lehce zplaňuje.

Pupalka (Oenothera)

Pupalky jsou trvalky, letničky i dvouletky, které pocházejí zAmeriky. Vykvétají nápadnými žlutými květy. Je zajímavé, že se květy otevírají až navečer a opylují je noční motýli, zejména lyšaj pupalkový (Proserpinus proserpina), který vylétá za potravou krátce po soumraku. Vyžadují propustnou, hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny a teplé a slunné stanoviště. U nás se planě vyskytuje pupalka dvouletá, dvouletka, která dorůstá do výšky asi 100 cm a má ráda chudé a sušší půdy.

Komule Davidova (Buddleja)

Bohatě kvetoucí keř, kterému se někdy říká letní šeřík díky podobnému květenství nebo motýlí keř. Láká motýly všech druhů, ale i včely a čmeláky. Komule má ráda teplé, slunné a chráněné stanoviště a vápenitou půdu. Patří mezi teplomilné rostliny, choulostivé na mráz. Vzimě potřebuje ochranu vpodobě mulče, ale i krytu znetkané textilie.

Zimolez (Lonicera)

Zimolez je bohatě větvený nebo popínavý keř, který dorůstá do výšky 2–3 m. Pěstuje se jako nenáročná okrasná rostlina, ale zimolez obecný roste i ve volné přírodě. Lidově se zimolezu říká růže zJericha. Má rád dostatek slunce a mírně zásaditou půdu.

Libora měňavá (Lantana camara)

Lantana je vytrvale kvetoucí rostlina, která pochází ztropických oblastí Afriky a Ameriky. Její květy postupně mění barvu od žluté přes oranžovou, růžovou a červenou až po fialovou. Lantanám vyhovuje slunečné stanoviště. Vnašich podmínkách se pěstují jako balkonové květiny, protože potřebují přezimovat vbezmrazé místnosti.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Tatoverbenase na první pohled příliš nepodobá letničce, kterou běžně známe pod jménem verbena, tedy sporýši zkříženému (Verbena x hybrida). Jiné druhy tvoří spíše poléhavé keříky, ale Verbena bonariensis vytváří dokonce až 180 cm vysoké, vzdušné a bohatě větvené lodyhy. Celá rostlina působí velmi zajímavým, moderním dojmem, jako by na její konstrukci bylo použito pravítko.Má ráda slunná stanoviště chráněná před větrem a dobře propustnou půdu.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také