Chráněného nosorožíka kapucínka najdete v kompostu. Potřebuje ho k množení

Ještě stále můžete na své zahradě potkat jednoho z našich nejkrásnějších brouků. Až do konce prázdnin přes den létá za potravou a v noci odpočívá v kompostu nebo v pařeništi.

Nosorožík kapucínek (Oryctes nasicornis)

Ohrožený druh, který žije nejen vEvropě (kromě Britských ostrovů), ale také vAsii a vseverní Africe.

U nás ho můžete vzácně objevit i na vlastní zahradě, pokud tam najde vhodné prostředí, což je většinou kompost, nejlépe ohraničený dřevěnými prkny. Larvy nosorožíka se totiž nejraději živí ztrouchnivělým dřevem buků a dubů, ale nepohrdnou ani jinými druhy dřevin.

Jak poznat nosorožíka kapucínka

Nosorožík patří mezi naše nejkrásnější, ale také největší brouky. Většinou dorůstají do velikosti asi 25–45 mm. Samečka od samičky poznáte velmi snadno. Samci mají na hlavě 5–7 mm dlouhý, dozadu zahnutý roh, podle kterého získali své jméno. Samičky mají na hlavě jen skoro neznatelný hrbolek.

Larvy nosorožíka bývají velké až 120 mm, žlutě zbarvené, a i samotná vajíčka jen těžko vkompostu přehlédnete, protože jsou poměrně velká.

Kdy můžete nosorožíka potkat

Dospělé brouky můžete vidět od pozdního jara do konce léta, a to hlavně navečer, kdy opouštějí svůj úkryt vzemi nebo vkompostu a vylétajíven, aby si našli potravu.

Dospělý nosorožík kapucínek se živí především mízou listnatých stromů, larvy ke svému životu potřebují ztrouchnivělé dřevo.

Seznamte se i sdalšími krasavci naší hmyzí říše:


Přečtěte si také